Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

19/04/2016 – Loughrigg





  
Pos Name Category Club Time
1 Josh Jardine M Helm Hill 27-21
2 Mike Barron M Ambleside AC 27-41
3 Edward Knudsen M Avon Valley 27-43
4 Garry Greenhow M Ambleside AC 27-49
5 Mark Addison M Helm Hill 28-06
6 Adam Perry M Helm Hill 28-14
7 Michael Ainsworth M Helm Hill 28-18
8 Samuel Garratt M Manchester Met Uni 28-26
9 Joe Mann M Ambleside AC 28-26
10 Charlie Lowther M Eden Runners 28-46
11 Harry Shuell M Ambleside AC 28-51
12 Reuben Copley MU18 Dallam 28-56
13 Karl Steinegger M Ambleside AC 29-05
14 Kieran Hodgson MV40 Helm Hill 29-06
15 Jack Eyre M Eden Runners 29-32
16 Steve Swarbrick MV40 Bowland FR 29-37
17 Sarah McCormack F Ambleside AC 29-39
18 Matt Reedy MV40 Ambleside AC 29-53
19 Oliver Gagdovski MU18 Ambleside AC 29-56
20 Joe Kenny M 30-25
21 Josh Hubbard M Ambleside AC 30-25
22 Doug Love M Bowland FR 30-45
23 James Gray M Bowland FR 30-48
24 Mark Baddeley MV40 Lincoln Wellington 30-51
25 Scarlet Dale FU18 Lancaster & Morecambe 30-54
26 Darren Fishwick MV40 Chorley 30-58
27 Lizzie Browne F Black Combe 31-07
28 Richard Stevens MV40 Ambleside AC 31-11
29 Oliver Waters MV40 Helm Hill 31-13
30 Jos Addison M Helm Hill 31-20
31 Robert Askew MU18 Helm Hill 31-30
32 Tom Simpson M Ambleside AC 31-35
33 Bruce Duncan M Helm Hill 31-37
34 James Graham MV40 Ambleside AC 31-40
35 Simon Mounsey MV40 Howgill Harriers 31-48
36 Tom Bush M Pennine 32-05
37 Paul Reilly MV40 Helm Hill 32-07
38 Marcis Gubats M Ambleside AC 32-07
39 Craig Burrow MV40 Helm Hill 32-24
40 John Millen MV40 Black Combe 32-26
41 Sam Green M Helm Hill 32-27
42 Andy Berry M Barlick Fell Runners 32-29
43 Sam Downey M Keighley & Craven 32-34
44 Iain Glendinning M Calder Valley 32-36
45 Matthew Rooke M Black Combe 32-37
46 Lewis Bowness MU18 Helm Hill 32-51
47 Phil Archer M CFR 32-55
48 Joseph Hobbs M Lonsdale FR 32-56
49 Peter German M Helm Hill 32-57
50 Logan Hargreaves-M MU18 Wharfedale 33-08
51 Will Acland MV40 33-08
52 Jacob Tonkin M Keswick AC 33-11
53 Rob Harper MV40 Kendal 33-11
54 Garry Beardwood MV40 Helm Hill 33-12
55 Luke Bowen MU18 Ambleside AC 33-13
56 Michael Tosh M 33-24
57 Paul Knowles MV40 Ambleside AC 33-28
58 William Thompson MU18 Wharfedale 33-28
59 Stuart Duthie MV40 Coniston 33-29
60 Scott Morcet M Eden Runners 33-33
61 Peter Kemp MV40 Ellenborough 33-43
62 Alistair Hanna M Howgill 33-58
63 Joe Todd MV40 34-15
64 Ben Kent M Helm Hill 34-17
65 Sean Robinson M Howgill Harriers 34-24
66 Peter Lawson M 34-25
67 David Goadby M Helm Hill 34-28
68 Rod Scott MV40 Kendal AC 34-31
69 David White MV40 Helm Hill 34-39
70 Steve Jones M Keswick AC 34-47
71 Duncan Copley MV50 Dallam 34-52
72 Rob Browne M Black Combe 34-54
73 Imogen Burrows FU18 Helm Hill 34-55
74 John Douglas MV40 Allithwaite 34-56
75 Simon Titmus MV40 Carnethy 34-56
76 Chris Smith M Keswick AC 34-57
77 Ben Hester M 34-58
78 David Griffen MV50 Dallam 35-04
79 Philip Pearson MV50 Northern Fells 35-06
80 Mark Richards MV50 Goyt Valley Striders 35-08
81 Gavin Lloyd M Black Combe 35-10
82 Hannah Durkin FU18 Ambleside 35-17
83 Paul Turner MV40 Helm Hill 35-24
84 David Bainbridge M Howgill Harriers 35-25
85 Jonathan Mortlock M Solway 35-28
86 Chloe Routledge F Ambleside AC 35-28
87 Catherine Niblock F Helm Hill 35-31
88 Matt Davis M Howgill Harriers 35-32
89 Mark Cropper MV40 Helm Hill 35-33
90 Jennifer Hutchison F Helm Hill 35-54
91 James Todhunter M Helm Hill 36-11
92 Tod Coates MV40 Ambleside AC 36-12
93 Simon Mortlock MV50 Dumfries RC 36-19
94 Paul Wilson MV40 Northern Fells 36-24
95 James Mulholland M 36-31
96 Ali Keates FV50 FRA 36-36
97 Nick Sebley MV50 Black Combe 36-46
98 Mark Nutter MV50 Clayton 36-48
99 Fiona Paterson F Helm Hill 36-50
100 Jon Wright M Bowland FR 36-52
101 Matthew Owen MV40 36-53
102 Tim Parkin M Shaftesbury Barnett Harriers 36-55
103 Jim Bacon MV50 Lonsdale 37-10
104 Eleanor Knowles FV40 Ambleside AC 37-11
105 Alicia Roberts FU18 Coventry Godiva 37-43
106 Paul Rigby MV50 Helm Hill 37-50
107 Ivan Whigham MV50 Clayton 37-50
108 Paul Hudson MV40 Northern Fells 37-51
109 Chris Hodgson MV50 Fellandale 37-56
110 Simon Austin M Black Combe 37-58
111 John Robson MV50 Helm Hill 38-10
112 Andrew Christie M Red Rose RR 38-14
113 David Hunter MV 50 Helm Hill 38-33
114 Jo Wilcox FV50 Helm Hill 38-38
115 Claire Wilson F Helm Hill 38-40
116 Carrie Gibson FV40 Helm Hill 38-42
117 Kurtis Mitton MU18 Rossendale 38-44
118 Gary Lane MV40 Howgill Harriers 38-46
119 William Coupe MV50 Helm Hill 38-48
120 David Appleyard MV50 Helm Hill 38-54
121 Dominic Hoare MV40 Bowland FR 38-56
122 Jenny Rice F Helm Hill 39-01
123 Mark Doctor MV40 Alnwick Harriers 39-24
124 Josh Roelants MU18 Helm Hill 39-26
125 Greg Dachs M 39-28
126 Nigel Horney MV50 Keswick 39-33
127 David Mackie MV40 Corsham RC 39-35
128 Julian Donnelly MV50 Black Combe 39-39
129 Stuart Britt MV40 39-40
130 Caroline Holden FV50 Helm Hill 39-45
131 Jayne Rigby FV40 Helm Hill 39-48
132 Alan Jennison MV40 East Hull Harriers 39-50
133 Chloe Naylor F Eden Runners 40-02
134 Marie Robson FV40 Helm Hill 40-08
135 Wendy Dodds FV60 Clayton 40-30
136 Mike Jewell MV50 Black Combe 40-32
137 Dale Fleming MU18 Fleet & Crookham 40-38
138 David Wilson M 40-40
139 Paul Stocks MV50 Dallam 40-45
140 Andrew Howarth MV50 Clayton 41-47
141 Andrew Russell MV50 Helm Hill 41-59
142 James Goffe MV50 Black Combe 42-06
143 Martin Bates MV60 Wesham 42-30
144 Sarah Folks FV40 42-41
145 Pete Coe MV60 Helm Hill 42-48
146 Yvonne Peake F Derwent Runners 42-58
147 Mike Hind MV60 Borrowdale 43-01
148 Mike Addison MV50 43-16
149 Emma Winter F Eden Runners 43-17
150 Chris Roberts MV60 Black Combe 43-24
151 Kat Evans F Ambleside AC 43-33
152 Philip Harrington MV40 Helm Hill 43-37
153 David Tortiseshell MV40 FRA 43-40
154 Mike Troup MV60 Ambleside AC 43-41
155 Hannah Newbold F Barlick Fell Runners 43-41
156 Claire Guest F Northern Fells 43-42
157 Maia Doherty FU18 Helm Hill 43-43
158 Simone Rouse F 43-45
159 Amanda Burrow FV40 Helm Hill 43-45
160 Andrew Firth MV50 Clayton 43-50
161 Andrew Dugdale MV50 Clayton 43-57
162 Matthew Bellingham M 44-05
163 Alistair Kirkbride MV40 44-08
164 Bella Matarewicz FU18 44-11
165 Susan Ross FV40 Black Combe 44-15
166 Niki Rylance FV40 Ambleside AC 44-30
167 Peter Dugdale MV60 Clayton 44-40
168 Todd Crag MU18 Carnethy 45-07
169 Lorna Askew FV40 Helm Hill 45-24
170 Kathleen Batty F Northern Fells 45-44
171 Libby Dixon FV40 Ambleside AC 46-04
172 Sara Staniek FV50 46-10
173 Graham Breeze MV70 Wharfedale 46-34
174 Jessica Richardson F Lonsdale 46-49
175 David Fleming MV50 Fleet & Crookham 46-52
176 Vicky Atkinson FV40 Helm HIll 47-09
177 Gemma Lawton F Avon Valley 48-01
178 Eddie Dealtry MV60 Kendal AC 48-03
179 Jo Kilkenny F Ambleside AC 48-20
180 Cliff Gosden MV60 Northern Fells 49-09
181 Paula Bowen FV40 Ambleside AC 49-14
182 Lindsay Harrod FV50 Helm Hill 49-17
183 May Crawford F Helm Hill 50-10
184 Kathryn Tidswell F 51-21
185 Jos Beamont M 51-36
186 Sally Lambert FV50 51-48
187 John Bridge MV50 Eden Runners 52-02
188 Geoff Thompson MV50 Wharfedale 52-50
189 Su Thompson FV40 Wharfedale 55-26