Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

07/06/2017 – Calver Peak





  
Pos Name Category Club Time
1 Jake Lane M Totley AC 00:31:23
2 Dan Haworth M Keswick AC 00:31:52
3 D Coombs M 00:32:16
4 Chris Perry M Dark Peak 00:32:16
5 Nick Taylor M 00:32:21
6 Bart Shaw M Totley AC 00:32:44
7 Paul Fauset M40 Dark Peak 00:33:05
8 Stuart Vas M 00:33:24
9 Mike Bair M Matlock 00:33:37
10 Paul Sorrell M40 Ripley 00:33:50
11 Peter Davies M Dark Peak 00:33:53
12 Matthew Nichols M 00:33:58
13 Simon Condroy M40 Dark Peak 00:34:18
14 Michael Tomkins M Porter Valley Plodders 00:34:23
15 Damian Kilpin M40 Penistone FR 00:34:27
16 Ralph Simpson M Dark Peak 00:34:39
17 Austin Frost M40 Dark Peak 00:34:51
18 Tim Clayton M50 Ripley 00:35:01
19 John Evans M40 Beeston AC 00:35:03
20 Daniel Rawson M Beeston AC 00:35:19
21 Marcel Darling M40 Shelton Striders 00:35:20
22 Paddy Wright M 00:35:21
23 Jon Pemberton M Dark Peak 00:35:31
24 Edward James M Belper Harriers 00:35:35
25 Ben Burrell M Porter Valley Plodders 00:35:36
26 Martin Dearden M40 Staffs Moorlands AC 00:35:49
27 Mario Rocchelli M Long Eaton RC 00:35:55
28 Chris Duffy M Dark Peak 00:36:11
29 Luke Siggs M 00:36:12
30 Jamie Lawler M40 00:36:16
31 Samuel Heap M Team Outside 00:36:47
32 Joel Siddall M North Derbyshire 00:36:52
33 Andrew Hunter M40 Beeston AC 00:37:02
34 John Brannock M Porter Valley Plodders 00:37:04
35 Billy Nailor M40 00:37:05
36 Ian Shaw M50 Fat Boys 00:37:10
37 Mike Taylor M40 Fat Boys 00:37:18
38 John Thorpe M Matlock 00:37:20
39 Paul Firth M40 00:37:22
40 Nick Fowler M Clowne Road Runnner 00:37:23
41 Caroline Brock F Steel City Striders 00:37:26
42 Robin Mittow M40 Pennine FR 00:37:44
43 Jim Taylor M 00:37:48
44 Paul Stuart M50 Steel City Striders 00:37:57
45 Scott Thompson M40 Matlock 00:38:09
46 Mark Lay M40 Long Eaton RC 00:38:17
47 Despina Berdeni F Totley AC 00:38:39
48 Jon Hallam M40 00:38:54
49 Andrew Fry M Sheffield Hash House Harriers 00:39:03
50 Ben Riley M 00:39:17
51 Chloe Haines F Dark Peak 00:39:21
52 Neil Maltby M 00:39:22
53 Robert Atkin M40 00:39:23
54 Richard Chitem M 00:39:25
55 Joe Buckman M Steel City Striders 00:39:31
56 Simon Holmes M 00:39:41
57 John Thompson M40 Fat Boys 00:39:43
58 Simon Reed M50 Dark Peak 00:39:44
59 Jonathan Morgan M 00:39:45
60 Ben Allen M40 00:40:00
61 James McMurtry M50 Ashbourne RC 00:40:03
62 David Hughes M40 (L) 00:40:06
63 Bernard Lewis M50 Southwell 00:40:11
64 David Haire M Porter Valley Plodders 00:40:23
65 James Isherwood M40 Beeston AC 00:40:24
66 Nick Brimacombe M Totley AC 00:40:30
67 John Hampton M40 00:40:33
68 Richard Hyde M50 Erewash Valley 00:40:37
69 George Carman M40 Porter Valley Plodders 00:40:40
70 Nick Baynes M40 Fat Boys 00:40:46
71 Bob Foreman M50 Matlock 00:40:48
72 Marcus Brewer M 00:40:49
73 Nick Morris M Handsworth Road Hoggs 00:41:00
74 Ben Wales M Dark Peak 00:41:03
75 Andrew Hill M 00:41:04
76 Keith Holmes M60 Dark Peak 00:41:07
77 David Veryard M50 Bakewell 00:41:09
78 Robert Scriven M40 North Derbyshire 00:41:10
79 Ben Clithero M 00:41:14
80 Simon Rayner M50 Danum Harriers 00:41:21
81 Catherine Wilson F Beeston AC 00:41:22
82 James Pace M40 Tideswell 00:41:24
83 Paul Hulbert M40 Fat Boys 00:41:28
84 Jade Rogers F 00:41:30
85 Simon Brister M60 Matlock 00:41:35
86 Nick Bates M50 Derwent Runners 00:41:38
87 Sergei Shkul M Steel City Striders 00:41:41
88 Rob Moore M50 Dark Peak 00:41:42
89 Tim Hall M50 Porter Valley Plodders 00:41:44
90 Sarah Burrell F Porter Valley Plodders 00:41:45
91 Stewart Kemp M60 Dark Peak 00:41:46
92 Glenn Nicholson M (L) 00:41:49
93 Andrew Lee M Ashbourne RC 00:41:53
94 Andy Virgin M40 Handsworth Road Hoggs 00:41:54
95 Reg Cooper M60 00:41:55
96 Debbie Hope F40 Staffs Moorlands AC 00:41:59
97 Ant Harris M40 Fat Boys 00:42:12
98 Rachel Steen F Totley AC 00:42:13
99 John McMullen M50 Fat Boys 00:42:14
100 Jeremy Braithwait M 00:42:18
101 Alex Cairns M (L) 00:42:21
102 Kenny Turner M50 00:42:38
103 Rachel Burton F40 North Derbyshire 00:42:39
104 Rob Willis M40 Totley AC 00:42:41
105 Andy Pritchard M50 Porter Valley Plodders 00:42:47
106 Colin Price M40 00:42:48
107 James Crossland M40 00:42:49
108 Mark Platton M50 Steel City Striders 00:42:52
109 Michael Bourne M50 Dark Peak 00:42:56
110 William Chandler M40 00:42:58
111 Alison Wainwright F40 Dark Peak 00:43:00
112 Sheila Schofield F 00:43:01
113 Trevor Hibberst M40 SInfin RC 00:43:03
114 James Wetton M 00:43:06
115 Mark Chimley M40 Matlock 00:43:08
116 Jeremy Windsor M40 Fat Boys 00:43:12
117 Helen Ashfield F Vegan Runners 00:43:15
118 Nick Woofenden M 00:43:39
119 Joanna Shimwell F 00:43:41
120 Daniel Ashcroft M40 Matlock 00:43:45
121 Steve Brandreth M40 Porter Valley Plodders 00:43:46
122 Steve Wickham M60 Erewash Valley 00:43:48
123 Keith Morgan M50 Ashbourne RC 00:43:49
124 Simon Wiles M50 Steel City Striders 00:43:50
125 Kevin Rowles M50 Kilamarsh Kestrals 00:43:52
126 Simon Bray M40 Sinfin RC 00:43:55
127 Chris Hanlon M40 00:44:14
128 Stephen Doherty M40 Steel City Striders 00:44:15
129 Chris Horsfall M60 Handsworth Road Hoggs 00:44:16
130 Steve Miller M 00:44:17
131 John Bolton M40 00:44:18
132 Clint Southern-Warburton M40 Beeston AC 00:44:21
133 Caroline Scott F40 Sinfin RC 00:44:24
134 Helen Dale F Sheffield Tri 00:44:25
135 Emma Dent F40 Totley AC 00:44:26
136 Ben Hickinson M 00:44:29
137 Caroline Lloyd F40 Porter Valley Plodders 00:44:30
138 Fiona Newman F40 00:44:31
139 M Richardson M50 Handsworth Road Hoggs 00:44:32
140 Susan Gillie F 00:44:35
141 David Knight M Sheffield Hash House Harriers 00:44:40
142 Jane Crowson F50 Dark Peak 00:44:44
143 Jason Horsfall M Handsworth Road Hoggs 00:44:45
144 James Ellwood M40 Porter Valley Plodders 00:44:46
145 Max Howard M50 00:44:47
146 Lex Wilkinson M40 Porter Valley Plodders 00:44:50
147 Lola O'Brian F 00:44:53
148 Ben Hanbury M 00:44:55
149 Anthony Horsfall M50 Handsworth Road Hoggs 00:45:02
150 Pat Goodall F60 Totley AC 00:45:04
151 Brent Lindsay M50 Penistone FR 00:45:25
152 Judith Havenhand F40 00:45:31
153 Sarah Cairns F40 (L) 00:45:32
154 Cathy Ayton F Ilkeston 00:45:47
155 Clair Dutson F Porter Valley Plodders 00:45:49
156 Alex Arblaster M Steel City Striders 00:45:52
157 Mel McCart M50 00:45:57
158 David Walker M50 00:45:58
159 Andy Green M50 Steel City Striders 00:45:59
160 Stacey Smith F 00:46:00
161 John Richardson M50 Handsworth Road Hoggs 00:46:01
162 Adrian Moss M50 Steel City Striders 00:46:13
163 Andrew Reid M Porter Valley Plodders 00:46:30
164 Meg McHarg F40 Belper Harriers 00:46:41
165 Trevor Stevens M60 Belper 10.20 Tri Club 00:46:42
166 Michael Stubbs M40 00:46:45
167 Max Minshall M 00:46:46
168 Clare Howarth F Totley AC 00:46:47
169 Dominic Taylor M40 Fat Boys 00:46:50
170 M Mallender M40 (L) 00:46:51
171 Lizzie Rawson F Fat Boys 00:46:52
172 Dave Raby M 00:46:53
173 Darren Spibey M 00:46:54
174 Rich Purdy M40 Danum Harriers 00:47:00
175 A Watkins M50 Tideswell 00:47:03
176 Fliss Milner F50 Dark Peak 00:47:04
177 Joel Rowlands M Sheffield Hash House Harriers 00:47:06
178 Nadhim Bayatti M40 Bramhall Runners 00:47:30
179 David Arundale M60 Dark Peak 00:47:42
180 Rachel George F Porter Valley Plodders 00:47:48
181 Richard Nakielny M 00:48:18
182 Phil Hughes-Narborough M50 North Yorks Moors AC 00:48:20
183 Alex Forrest M40 Vegan Runners 00:48:22
184 Ben Brindley M Tideswell 00:48:26
185 Toby Ward M40 00:48:28
186 Dale Bloomer M50 Bassetlaw Tri Club 00:48:29
187 Tim Mackey M60 Dark Peak 00:48:36
188 Andy Zwolinski M40 Ashbourne RC 00:48:37
189 Dan Shepley M 00:48:49
190 Victoria Hawkins F40 Steel City Striders 00:48:50
191 Paul Stevenson M50 Sinfin RC 00:48:56
192 Mandeep Singh M 00:48:57
193 Paul Foot M40 Totley AC 00:49:07
194 Helen Brunt F Belper Harriers 00:49:18
195 Tommy Orwin M 00:49:48
196 Les Thurston M60 Matlock 00:49:56
197 Andrea Atkinson F40 Matlock 00:49:58
198 Roz Massey F Totley AC 00:50:02
199 Nick Marston M40 Enduro AC 00:50:10
200 Louise Handley F40 Tideswell 00:50:17
201 Richard Smith M 00:50:18
202 Rachel Toplis F Long Eaton RC 00:50:19
203 Jackie Welburn F Beeston AC 00:50:21
204 Elizabeth Lakin F Long Eaton RC 00:50:23
205 Ruth Gowers F40 Buxton AC 00:50:44
206 Roseanna Croft F Matlock 00:50:51
207 Patrick Land M Beeston AC 00:50:54
208 Lauren Penhaligon F CGCC 00:51:00
209 Andy Robinson M Handsworth Road Hoggs 00:51:06
210 Alan Ashforth M60 Handsworth Road Hoggs 00:51:13
211 Sandi Carman F40 Smiley Pacers 00:51:24
212 Paul Page M40 Beeston AC 00:51:39
213 Kate Adkins F Porter Valley Plodders 00:51:44
214 Will Maskery M Ashbourne RC 00:51:50
215 Richard Knowles M40 Totley AC 00:51:57
216 Andy Horsfall M Handsworth Road Hoggs 00:52:17
217 Simon Ward M50 Tideswell 00:52:28
218 Helen Smith F Shelton Striders 00:52:30
219 Lucy Beck F50 Derwent Runners 00:52:48
220 John Bush M60 Sinfin RC 00:53:06
221 Steve Dewick M50 Dark Peak 00:53:20
222 Heather Marsden F50 Tideswell 00:53:53
223 Thelma Pickard F50 00:54:00
224 Kirsty Pearce F50 Goyt Valley Striders 00:54:05
225 Charlotte Springthorpe F40 Porter Valley Plodders 00:54:13
226 Paul Horsfall M60 Handsworth Road Hoggs 00:54:17
227 Oliver Clarke M 00:54:40
228 Julie Heithus F50 Sinfin RC 00:55:04
229 Fiona Corden F40 Shelton Striders 00:55:08
230 Naomi Rabin F Steel City Striders 00:55:20
231 Helen Fewsome F Erewash Valley 00:55:49
232 Lisa Wileman F40 00:55:50
233 Debbie McCart F50 00:56:10
234 Helen Rickards F50 00:56:11
235 Caroline Wickham F50 Erewash Valley 00:56:25
236 Clare Eardley F40 Worksworth RC 00:56:28
237 Ian Hodson M40 00:56:47
238 J Leam 40 00:57:38
239 S Leam 40 00:57:38
240 Milly Cooper F40 00:57:51
241 Phil Gregory M40 00:57:55
242 Anne Cooper F 00:57:58
243 Hanna Wreglesworth F 00:59:48
244 Loura Joynes F Tideswell 01:00:18
245 Helen Wall F40 01:00:56
246 Linda Ross F40 Maltby 01:01:09
247 Richard Garton M50 Steel City Striders 01:01:17
248 Colette Holden F40 Tideswell 01:01:30
249 Heather Ireson F 01:02:36
250 Peter Fotheringham M50 Goyt Valley Striders 01:02:56
251 Steve Hand M50 Derwent Runners 01:02:56
252 Keren Hodgson F50 Erewash Valley 01:03:28
253 Rachel Palfreyman F Crystal Peaks Runners 01:10:22
254 Laura Palfreyman F Crystal Peaks Runners 01:10:25
255 Andy Tidmarsh M Derwent Runners Dnf