Dark & White Mini MM Hayfield
7/12/09
M <40 or Team 80- (50) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 220137 70 Tom Brunt Holmfirth Harriers 2:58:12 290 290
2 50135 1441 Steve Wilson Rossendale Harriers 3:05:22 260 -7 253
3 347552 1620 Aengus McCulllough Northumberland FR 3:10:53 270 -20 250
4 220933 30 Alan Billington DPFR 3:04:05 250 -5 245
5 400500 380 Andrew Stimson 3:02:05 240 -3 237
6 220136 60 Stephen Brock Keighley and Craven 2:57:04 235 235
7 223261 1420 Iain Ridgway Eryri 3:07:11 245 -11 234
8 333748 1560 Ben Adams 3:02:30 230 -3 227
9 220170 310 Andrew Oliver Glossopdale Harriers 2:52:45 225 225
10 220132 40 Matty Brennan / Richard Hyde erewash valley 3:09:40 240 -15 225
11 220180 410 Neil Weightman / Scott Bennett Erewash Valley RC 3:02:23 225 -3 222
12 220174 360 Jack Shackleton / David Shaw 3:05:06 225 -7 218
13 220145 110 Charlie Elliot 3:02:28 220 -3 217
14 220176 370 James Smith 2:55:11 215 215
15 220613 20 Steve Bellingham / Paul Turner 2:59:28 215 215
16 203278 80 Geoff Clarke Airienteers 3:07:30 225 -11 214
17 223239 1360 Glen Borrell 2:56:10 200 200
18 220177 390 Saul Taylor 2:58:47 195 195
19 333725 420 Neil Wootton 2:57:47 190 190
20 220165 270 David Motley / Huw Crosweller Clayton Harriers 3:06:02 195 -9 186
21 220140 100 Andy Ebbens / Paul Barnett 2:51:56 185 185
22 438274 280 Jon Moulding 3:20:25 275 -100 175
23 220155 200 Matthew Marston 2:49:44 170 170
24 429383 1650 Stephen Lewington 2:53:58 170 170
25 220154 190 Tony Lorriman 2:54:52 165 165
26 220151 160 James Hobson / Paul King 3:14:12 205 -40 165
27 220172 350 Peter Robertshaw 3:08:23 170 -13 157
28 220156 210 Brian Mccoubrey Swinton Running Club 3:19:32 245 -90 155
29 522212 340 Peter Richardson 2:54:04 150 150
30 858111 260 Steve Morris Southdowns Orienteer 2:54:24 150 150
31 220178 400 Simon Turner / Adam Cooper 2:56:42 135 135
32 223302 1550 Jamie Westwoop / Simon Sedgley 2:59:17 135 135
33 220159 240 David Meads 3:16:36 180 -60 120
34 220157 220 Andrew Mcmaster 3:02:20 110 -3 107
35 223290 290 Barry Murray Barrow on Saor 2:57:55 85 85
36 247173 430 Robin Young 3:22:44 135 -120 15
37 220149 140 Jamie Grover / Paul O'neill 3:20:49 100 -100 0
MV 40/44;Team 80/89 (17) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 221667 480 Richard Dearden Peel Road Runners 3:02:33 290 -3 287
2 503556 550 Simon Martland SPOOK 3:02:45 270 -3 267
3 780003 470 Gregory Crowley DPFR/Matlock Cycle C 3:00:59 245 -1 244
4 247178 530 Richard Joel Ilkley Harriers 2:57:55 220 220
5 220748 520 Andrew Hubert 2:56:29 195 195
6 563875 500 Adam Gouldsworthy Saddleworth Runners 2:57:41 195 195
7 247174 440 Andrew Armstrong Clayton Harriers 3:02:41 195 -3 192
8 247183 580 Peter Shaw 2:57:07 185 185
9 331976 450 Darren Baker DEE orienteering clu 2:54:40 180 180
10 223298 1610 Alistair Macdonald / Richard Sharp Peak Bog Men 2:54:10 170 170
11 247184 590 Simon Wiles / Colin Davenport Steel City Striders 3:07:53 170 -11 159
12 247176 510 Dave Hindley / Stephen Whincup South Cheshire Harri 2:58:15 155 155
13 247180 560 Paul Mettam 2:50:27 125 125
14 897316 460 Mark Boulton Pennine 1:27:56 65 65
MV 45/49;Team 90/99 (19) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 621120 650 David Harrison Dark Peak Fell Runne 3:02:28 275 -3 272
2 220537 660 Andy Innes Clowne Road Runners 2:57:41 265 265
3 247193 720 Mark Nutter Clayton le moors 2:55:32 225 225
4 401308 680 Stephen Martin DPFA 2:59:55 215 215
5 220914 740 Rob Salt 3:00:02 210 -1 209
6 223293 1590 Philip Crowson Dark Peak 2:55:58 200 200
7 217813 610 Andy Bell DPFR 3:10:25 220 -20 200
8 247192 670 Andrew Kettles Springfield Striders 2:55:07 180 180
9 434459 710 David Newton Matlock AC 2:53:44 170 170
10 247191 640 Matthew Hack Stockport Harriers 3:08:43 165 -13 152
11 247194 750 Stephen Webster / Steve Spooner 2:56:27 150 150
12 223281 1530 Nick Blount / Clive Hawkins 3:04:47 155 -5 150
13 247197 770 Paul Wilbraham Sutton in Ashfield H 2:49:36 115 115
14 247190 630 Clive Greatorex Todmorden Harriers 2:51:06 110 110
15 247188 620 Darren Burns Fell Ponies 3:20:34 185 -100 85
MV 50/54;Team100/109 (10) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 505551 840 Neil Harvatt Halo 3:03:20 245 -4 241
2 364158 810 Dave Ellis City of Birmingham O 2:58:04 225 225
3 223295 1630 Nick Lander Erewash Valley 3:03:47 225 -4 221
4 430441 860 Bob Smith 2:46:51 200 200
5 430439 830 Tim Hargreaves Stockport Harriers 2:55:08 180 180
6 32841 800 Ray Collins SPLOT 2:52:31 165 165
7 430437 820 Neil Gunn / David Fussell Macclesfield Harrier 2:56:14 150 150
8 247199 780 Stephen Burt / Ray Mansfield team Ibuprofen 3:04:01 150 -5 145
MV 55/59;Team110/119 (10) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 430443 880 Peter Booth / Richard Bellaries Clayton-le-Moors 3:10:43 225 -20 205
2 217701 1540 Jonathan Howell Walton Chasers 3:11:43 215 -25 190
3 430442 870 Ian Ankers South Cheshire Harri 2:57:50 185 185
4 430445 910 Alan Duncan Bowland F R 3:04:09 190 -5 185
5 433181 930 Maurice Musson dark peak 3:03:43 185 -4 181
6 261400 920 Ian Jones Mercia /Walton Chase 2:47:51 170 170
7 426538 950 John Williams Springfield Striders 2:58:55 160 160
MV 60/64;Team120/129 (7) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 220409 1010 Dave Sleath / Stuart Allsop White Peak 3:02:25 225 -3 222
2 335245 1020 Yiannis Tridimas Bowland Fellrunners 3:08:41 220 -13 207
3 220981 960 John Ashton PFO 2:52:48 185 185
4 433183 1000 Richard Hopkinson Dark Peak Fell Runne 2:54:01 185 185
5 37551 990 John Dalton Dark Peak Fell Runne 3:03:51 185 -4 181
6 37698 970 Stephen Beresford Saddleworth 2:55:50 135 135
7 433182 980 Roderick Campbell staffs moorlands 2:42:19 95 95
MV 65/69;Team130/139 (4) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 400110 1050 Malcolm Ruckledge WCOC 3:07:03 210 -11 199
2 433185 1030 Colin Ardron macclesfield harrier 3:00:45 180 -1 179
3 223284 1580 Roger Ashby Sale Harriers 3:02:37 170 -3 167
L <40 or Team 80- (13) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 203188 1060 Kirsty Bryan-Jones / Rachel Horn Dark Peak Fell Runne 2:54:35 200 200
2 335255 1100 Rachel Dearden Harlequins Orienteer 2:58:47 200 200
3 260548 1170 Clare Woods 2:53:02 165 165
4 33209 1150 Claire Towler / Naomi Booth 3:09:29 170 -15 155
5 223292 1640 Emily Ford / Emma Storey 2:54:29 140 140
6 433197 1140 Jane Owen-Pam 3:01:50 140 -2 138
7 401759 1130 Debbie John / Morfudd Archer Deeside Orienteering 2:32:25 135 135
8 433192 1090 Sharon Crossley / Lisa Riches 2:42:07 135 135
9 433199 1160 Lucy Watkins / Clare Heron 2:53:42 135 135
10 433195 1120 Sian Angharad Jackson Kinder Mountain Resc 3:01:30 125 -2 123
11 433190 1080 Hannah Collingridge / Norna Scott FRA 3:03:27 120 -4 116
LV 40/44;Team 80/89 (5) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 219623 1180 Helen Barnett / Julia Nolan 2:54:28 185 185
2 223205 1200 Julie Laverock Salford Harriers 2:38:02 155 155
3 247002 1220 Elaine Sutton DEE orienteering clu 2:50:20 150 150
4 223206 1210 Pauline Miller / Lindsay Palmer 2:37:36 125 125
LV 45/49;Team 90/99 (6) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 223207 1230 Jill Davies / Sharon Lever Saddleworth Runners 2:50:10 165 165
2 424311 1260 Jane Hewitt 3:08:40 170 -13 157
3 223296 1570 Janet Hannah 2:27:09 120 120
4 333872 1280 Jane Lambert Southdowns Orienteer 2:41:03 120 120
LV 50/54;Team100/109 (2) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 221033 1270 Jane Hodgson / Sue Heywood Saddleworth 2:43:38 180 180
2 219475 1290 Clare De Faye 2:54:19 150 150
Generation Pair (3) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 307480 1320 Maurice Hemingway / Tom Hemingway Riverside Runners 3:03:26 180 -4 176
2 410820 1310 Phil Gray / Oscar Bell HALO (orienteering) 2:53:25 150 150
3 223219 1300 Alfred Doyle / Jamie Doyle 2:50:43 100 100
Mixed Team <80ys (12) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 223245 1390 Amy Jones / Nick Selmes 3:03:13 225 -4 221
2 223231 1330 Steve Adams / Catherine Adams 3:00:19 185 -1 184
3 223264 1430 Colin Taylor / Joanna Taylor 2:58:18 180 180
4 743004 1400 Stewart Kneale / Amelia Kneale 3:00:59 170 -1 169
5 247181 570 Dafydd Prichard / Tiffany Green FRA 2:50:10 130 130
6 223241 1370 Nigel Brockman / Louise Brockman 2:45:05 105 105
7 223236 1350 Ruth Batty / Franco Guarasci Dark Peak Fell Runne 3:02:59 95 -3 92
Mixed Vet Team 80-99 (8) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 217805 1600 Jonathan Whitaker / Helene Whitaker Ilkley Harriers 2:51:46 230 230
2 236199 1450 Simon Caldwell / Carmen Elphick Eborienteers 3:01:59 200 -2 198
3 347603 1470 Derek Claxton / Clare Claxton 3:03:10 175 -4 171
4 223278 1510 Andrew Wainwright / Helen Wainwright 2:54:17 170 170
5 223271 1490 Peter Thompson / Bev Thompson Clayton Le Moors Har 2:50:43 155 155
6 223268 1480 Paul Hulbert / Samantha Hulbert Fat Boys RC 2:56:45 155 155
7 223275 1500 Martyn Thorpe / Susan Watkinson Mansfield Harriers 2:46:27 150 150
Mixed SV 100+ (1) 180:00 min 18 C 335 Pts
1 223287 1520 Simon Brister / Nicola Hart Matlock AC 2:55:58 150 150