Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

06/04/2019 – Coledale Horseshoe





  
Pos Name Category Club Time
1 ?Ricky Lightfoot (M) Open Ellenborough Ac 01:13:03
2 Brennan Townshend (M) Open Keswick Ac 01:13:42
3 Hector Haines (M) Open Hunters Bog Trotters 01:14:30
4 Rob Samuel (M) Open Eryri Harriers 01:14:42
5 Douglas Tullie (M) Open Hunters Bog Trotters 01:18:03
6 Thomas Durcan (M) Open Derwent Ac 01:18:10
7 John Heneghan (M) Open Pudsey & Bramley 01:19:55
8 Steve Franklin (M) Open Totley Ac 01:20:51
9 Rob Brown (M) Open Keswick Ac 01:21:08
10 Simon Netherway (M) Open Mountain Fuel 01:23:36
11 George Foster (M) Open Keswick Ac 01:23:53
12 Duncan Coombs (M) Open Cambridge And Coleridge 01:24:06
13 Lee Roe (M) Open Northumberland Fell Runners 01:24:09
14 Matthew Atkinson (M) Open 01:24:34
15 Chris Roberts (M) Open York Knavesmire Harriers 01:24:41
16 William Robson (M) U23 North Shields Polytechnic 01:24:57
17 Danny Hope (M) Veteran40 Horwich Rmi Harriers 01:24:59
18 Harry Bolton (M) U23 Keswick Ac 01:25:02
19 Sandy Lockett (M) Open Bowland Fell Runners 01:25:22
20 Paul Neild (M) Veteran40 Bowland Fell Runners 01:25:25
21 Jez Brown (M) Veteran40 Buckley Runners 01:25:51
22 Peter Mackie (M) Veteran40 Shettleston Harriers 01:26:50
23 Andrew Jebb (M) Veteran40 Bingley Harriers 01:27:06
24 Katie Walshaw (F) Open Pudsey & Bramley 01:27:31
25 Ben Jackson (M) Open Eden Runners 01:27:39
26 Jason Millward (M) Veteran40 Harrogate Harriers 01:28:12
27 Oliver Roberts (M) Open North Leeds Fell Runners 01:28:19
28 Antony Meanwell (M) Veteran40 Borrowdale Fell Runners 01:28:21
29 David Bagot (M) Open Clayton 01:28:23
30 Tim Irlam (M) Open Cumberland Fell Runners 01:28:27
31 Kieran Davis (M) Veteran40 01:28:33
32 Joel Gomes (M) Open Wrexham Aac 01:28:41
33 Ethan Hassell (M) Open Wharfedaleß 01:28:46
34 Matthew Briggs (M) U23 Northumberland Fell Runners 01:29:00
35 Steven Pyke (M) Veteran50 01:29:10
36 Tim Grimwood (M) Open Swaledale Runners 01:29:38
37 Roger Sillito (M) Veteran40 Low Fell Rc 01:29:42
38 Ross Spalding (M) Open Ochil Hill Runners 01:29:44
39 Paul Hobbs (M) Veteran40 01:29:51
40 Nic Ward (M) Open Northern Fell Runners 01:30:01
41 Dave Nuttall (M) Veteran50 Bowland Fell Runners 01:30:26
42 Phil Mather (M) Open Lonsdale Fell Runners 01:30:30
43 Chris Perry (M) Open Dark Peak Fell Runners 01:30:48
44 Rowan Wood (M) Open Lonsdale Fell Runners 01:30:54
45 Grant Baxter (M) Veteran40 Ochil Hill Runners 01:31:14
46 Alisdair Burns (M) Open Wharfedale Harriers 01:31:17
47 Steve Swarbrick (M) Veteran40 Bowland Fell Runners 01:31:27
48 Ryan Galea (M) Open Netherhall Ac 01:31:40
49 Brian Pennington (M) Veteran40 Howgill Harriers 01:31:50
50 Adam Storer (M) Veteran40 01:32:12
51 Stuart Heaviside (M) Open Barlick Fell Runners 01:32:20
52 Andrew Cox (M) Open Moorfoot Runners 01:32:32
53 George Fawkes (M) Open Derwent Ac 01:32:54
54 Simon Sampson (M) Open Hillingdon Triathletes 01:33:01
55 Spencer Riley (M) Veteran40 Wharfedale Harriers 01:33:06
56 Caleb Reid (M) Veteran40 Borrowdale Fell Runners 01:33:17
57 Chris Howett (M) U23 Ripley Rc 01:33:25
58 Bradley Clough (M) Open North Shields Polytechnic Club 01:33:26
59 Joe Todd (M) Veteran40 01:33:30
60 Keith Melvin (M) Open Rock To Roll Cycles 01:33:33
61 Mark Whittaker (M) Veteran40 01:33:35
62 Catherine Spurden (F) Open Mountain Fuel 01:33:37
63 Paul James Carman (M) Veteran40 Ilkley Harriers 01:33:40
64 Neil Walker (M) Open Altrincham And District Ac 01:33:52
65 Declan Bulmer (M) Open Wharfedale Harriers 01:33:55
66 Simon Mounsey (M) Veteran40 Howgill Harriers 01:34:02
67 Phil Metcalf (M) Veteran40 Borrowdale Fell Runners 01:34:06
68 Kris White (M) Veteran40 Heaton Harriers 01:34:14
69 Mark Chippendale (M) Veteran50 Bowland Fell Runners 01:34:22
70 David Wilson (M) Veteran50 Bowland Fell Runners 01:34:25
71 James Warburton (M) Open Harrogate Tri 01:34:34
72 Matthew Clark (M) Open Helm Hill 01:34:49
73 Annie Roberts (F) Open Todmorden Harriers 01:34:55
74 Howard Seal (M) Veteran40 Cfr 01:34:57
75 Paul Cornock (M) Open Keswick Ac 01:35:05
76 Matt Sims (M) Open 01:35:49
77 Lou Stubbings (F) Open Cfr 01:36:12
78 Lyndon Ashley (M) Veteran40 Elk Valley Fell Club 01:36:18
79 Scott Keough (M) Veteran40 Netherhall Ac (x) Ellenborough. 01:36:36
80 Chloe Haines (F) Open Cambridge And Coleridge 01:36:52
81 Lawrence Friell (M) Open 01:36:55
82 Andrew Higgins (M) Open Nlfr 01:37:08
83 Ian Handscomb (M) Open 01:37:32
84 Simon Titmuss (M) Veteran40 Carnethy 01:37:42
85 Ian Woods (M) Veteran50 Ambleside Ac 01:37:58
86 Iain Shaw (M) Veteran40 Bowland Fell Runners 01:38:01
87 Graham Briffett (M) Veteran40 Highland Hill Runners 01:38:06
88 David Middlemas (M) Veteran40 Keswick Ac 01:38:23
89 Garry Robson (M) Veteran50 North Shields Polytechnic 01:38:40
90 Jim Turner (M) Open Bowland Fell Runners 01:38:47
91 Nev Graham (M) Open Richmond And Zetland Harriers 01:38:50
92 John Duff (M) Veteran50 Northumberland Fell Runners 01:39:01
93 Scott McCredie (M) Veteran40 Barlick Fell Runners 01:39:04
94 Peter Crompton (M) Veteran60 Cfr 01:39:10
95 Aaron Walmsley (M) Open Bowland Fell Runners 01:39:17
96 Steve Freeman (M) Veteran50 Ambleside Ac 01:39:32
97 Roy Gibson (M) Veteran50 Kendal Ac 01:39:40
98 Bruce Hardy (M) Veteran40 Derwent Ac 01:39:43
99 Ben Breeze (M) U23 Cfr 01:39:51
100 Kenny Short (M) Veteran50 Teviotdale Harriers 01:40:02
101 Craig Fishwick (M) Open Dark Peak Fell Runners 01:40:05
102 Oliver Wade (M) U23 01:40:08
103 Judith Jepson (F) Veteran50 01:40:10
104 Chris Rowe (M) Veteran40 North Shields Poly 01:40:48
105 John Tullie (M) Veteran60 Teviotdale Harriers 01:40:54
106 Stephen Regan (M) Open 01:41:02
107 Stephen Nicholls (M) Open Wigan And District Harriers And. 01:41:19
108 Elena Davies (F) Open Cfr 01:41:22
109 Andrew Hobson (M) Open Pudsey & Bramley 01:41:31
110 Scout Adkin (F) Open Moorfoot Runners 01:41:33
111 Rob Hartley (M) Veteran50 Helm Hill 01:41:54
112 Sean Robinson (M) Veteran40 Howgill Harriers 01:42:04
113 Andrew Case (M) Open 01:42:10
114 Richard Watson (M) Open Black Combe 01:42:26
115 Philippa Wakefield (F) Veteran40 Dh Runners 01:42:31
116 Simon Hunter (M) Veteran50 Keswick Ac 01:42:33
117 Paul Calverley (M) Veteran50 Achille Ratti 01:42:34
118 John Bowman (M) Open Howgill Harriers 01:42:36
119 Steven Baldwin (M) Veteran40 Scarborough Athletic Club 01:42:38
120 Nick Barber (M) Veteran40 Todmorden Harriers 01:42:45
121 Nick Lancaster (M) Veteran60 Derwent Ac 01:43:06
122 Ben Hoyle (M) Veteran40 Barlick Fell Runners 01:43:09
123 Rich Fawcett (M) Open North Shields Poly 01:43:18
124 Ian Oldham (M) Veteran40 Swaledale Runners 01:43:41
125 Tim Jackson (M) Open Eden Runners 01:43:52
126 Sabrina Verjee (F) Open 01:43:57
127 Michael Elliott (M) Veteran40 01:44:00
128 Simon Gwyn Roberts (M) Veteran40 Buckley Runners 01:44:05
129 Arthur Raffle (M) U23 Altrincham And District Ac 01:44:14
130 Jeff Henderson (M) Veteran40 01:44:19
131 Darren Sheppard (M) Veteran40 Framlington Flyers 01:44:33
132 Rose Singleton (F) Open Northern Runners 01:44:43
133 Nick Irlam (M) Open Eden Runners 01:44:52
134 Crispin Halsall (M) Veteran50 Bowland Fell Runners 01:45:01
135 Mike Walker (M) Veteran40 Barnet And District 01:45:04
136 Matthew Hirst (M) Veteran40 Bowland Fell Runners 01:45:08
137 Ken Murphy (M) Veteran50 Lonsdale 01:45:11
138 Adam Holloway (M) Veteran50 01:45:16
139 Andrew Graham (M) Veteran50 Cfr 01:45:21
140 Adam Wallwork (M) Open Trawden Ac 01:45:37
141 Vaughan Hemy (M) Veteran50 North Shields Polytechnic Club 01:45:40
142 Lorraine Slater (F) Veteran40 Barlick Fell Runners 01:45:46
143 Zeke Dixon (M) Open 01:45:53
144 Scott Croasdale (M) Veteran40 01:45:56
145 Ben Turner (M) Open 01:46:04
146 Alison Banford (F) Veteran40 Hartfell Hill 01:46:11
147 Sarah Hackett (F) Veteran40 Swaledale Runners 01:46:15
148 Helen Ockenden (F) U23 Cambridge University 01:46:31
149 Simon Blackman (M) Veteran40 Lincoln & District Runners 01:46:33
150 Simon Taylor (M) Veteran40 Darwen Dashers 01:46:39
151 Mark Midgley (M) Veteran50 Bowland Fell Runners 01:46:49
152 Richard Kirby (M) Veteran40 Tyne And Wear Fire And Rescue S. 01:47:17
153 Ricky Parrish (M) Open Todmorden Harriers 01:47:23
154 Chris Todd (M) Veteran40 01:47:30
155 Chris Graham (M) Veteran40 01:47:47
156 Derek Chetwin (M) Open Matlock Ac 01:48:12
157 David Armstrong (M) Veteran50 Northumberland Fell Runners 01:49:49
158 Robert Hudson (M) Veteran40 Kcac 01:49:55
159 Garry Owens (M) Veteran60 Northumberland Fell Runners 01:50:01
160 Damien Brockie (M) Veteran40 01:50:04
161 Ellie Mather (F) Open Lonsdale Fell Runners 01:50:08
162 Helen Price (F) Veteran40 Harrogate Harriers 01:50:59
163 Christian Hodgson (M) Veteran40 01:51:04
164 Alex Heron (M) Veteran60 Eden Runners 01:51:08
165 Declan O'duffy (M) Veteran60 Bowland Fell Runners 01:51:29
166 Peter Jobes (M) Open Heaton Harriers 01:51:46
167 Thomas Mondain-Monval (M) Open Lonsdale Fell Runners 01:51:49
168 Simon McCarthy (M) Open 01:51:53
169 David Banks (M) Veteran50 Kendal 01:51:56
170 Stuart Thomas (M) Veteran40 West Cheshire Changing To Buck. 01:51:59
171 Mark Sowerby (M) Veteran40 Swaledale Runners 01:52:05
172 David Murgatroyd (M) Open Nlfr 01:52:07
173 John Fletcher (M) Veteran50 Cfr 01:52:16
174 Rhys Morris (M) Open Keswick 01:52:19
175 Steven Whitehurst (M) Veteran50 01:52:27
176 Jennie Chatterley (F) Veteran40 Cfr 01:52:42
177 Matt Lovett (M) Veteran40 Poplar Running Club 01:52:46
178 Hiko Takeda (F) Veteran40 01:52:51
179 Richard Jones (M) Open North Leeds Fell Runners 01:53:08
180 Martin Farrar (M) Veteran50 Wharfedale Harriers 01:53:13
181 Gavin Smith (M) Veteran60 Sroc 01:53:37
182 Nina Mason (F) Veteran40 Elvet Striders 01:53:58
183 Alasdair McCallum (M) Veteran50 Norham Running Club 01:54:01
184 Gary Mason (M) Veteran40 Northumberland Fell Runners 01:54:09
185 Matt Searson (M) Open 01:54:12
186 Jenny Lee (F) Veteran40 Northern Fells Running Club 01:54:17
187 Andrew Myers (M) Veteran40 Cccc 01:54:53
188 Jack Lee (M) Open Elvet Striders 01:55:04
189 NEIL WALLACE (M) Veteran40 Pudsey & Bramley 01:55:17
190 Paul Simpson (M) Veteran50 Ambleside Ac 01:55:27
191 Kirsty Struthers (F) Open North Yorkshire Moors Athletic . 01:55:43
192 Kim Skiba (F) Open North York Moors Ac 01:55:45
193 Kim Spence (F) Veteran40 Valley Striders 01:55:47
194 Robert Scott (M) Veteran50 Barnet And District 01:55:52
195 Rob Kempster (M) Open 01:56:00
196 Sheelagh Veitch (F) Open Keswick 01:56:30
197 Erica Evans (F) Open Ambleside Ac 01:56:35
198 Sarah Gerrish (F) Open Helm Hill 01:56:48
199 Mark Wise (M) Veteran50 Cfr 01:56:53
200 Julie Carter (F) Veteran50 Keswick Ac 01:56:56
201 Trevor Symonds (M) Veteran60 Northern Fells Running Club 01:57:00
202 Richard Simpson (M) Veteran60 Dallam Running Club 01:57:35
203 Sarah Sherratt (F) Veteran40 Wesham Road Runners 01:57:49
204 Tim Sterland (M) Open 01:57:54
205 Katy Moore (F) Open Keswick Ac 01:57:57
206 John Haigh (M) Veteran40 Saddleworth Runners 01:58:00
207 David Gibson (M) Veteran40 Esk Valley Fell Club 01:58:02
208 John Tollitt (M) Veteran50 Northumberland Fell Runners 01:58:07
209 Bianca Van Bavel (F) Open North Leeds Fell Runners 01:58:09
210 Stephen Forster (M) Veteran50 Fra 01:58:34
211 Paul Harrington (M) Open Hazzard County 01:58:42
212 Jo Simpson (F) U23 Ambleside Ac 01:58:56
213 Mike Harvey (M) Veteran40 North Shields Polytechnic Club 01:59:19
214 Pete Hall (M) Veteran50 Cfr 01:59:31
215 Fiona Buchan (F) Open 01:59:46
216 Mike Ayers (M) Veteran60 North Leeds Fell Runners 01:59:48
217 Esther Foster (F) Open 02:00:01
218 Martyn Price (M) Veteran50 Harrogate Harriers 02:00:06
219 Tom Gallagher (M) Veteran40 Derwent Ac 02:00:20
220 Colin Valentine (M) Veteran50 Keswick Ac 02:00:47
221 Michael Keavney (M) Veteran50 Swaledale Runners 02:01:15
222 Shaun Hardisty (M) Veteran40 Eden Runners 02:01:20
223 Richard Halliday (M) Open 02:01:47
224 Tracy Park (F) Veteran50 Cumberland Fell Runners 02:01:51
225 Daniel Grose (M) Veteran50 Ambleside Ac 02:03:01
226 Martin Penrice (M) Veteran60 Northern Fell Runners 02:03:09
227 Steven Breeze (M) Veteran40 Cfr 02:03:12
228 George Blenkinship (M) U23 Keswick Ac 02:03:17
229 Amanda Graham (F) Veteran50 Cfr 02:03:23
230 ChloŽ Alina (F) Open Helm Hill 02:03:26
231 John Fortescue (M) Veteran50 North Leeds Fell Runners 02:03:28
232 Tracy Hunter (F) Veteran40 Swaledale Road Runners 02:03:31
233 Jo Taylor (F) Veteran50 Bowland Fell Runners 02:03:46
234 Louise Brown (F) Veteran50 Keswick Ac 02:03:49
235 Debbie Charlton (F) Veteran40 Keswick Ac 02:03:51
236 Melanie Steventon (F) Open Skipton Ac 02:03:57
237 Sam Gibbs (M) Veteran40 Helm Hill 02:04:04
238 Lesley Malarkey (F) Veteran70 Keswick Ac 02:04:22
239 Laura Taylor (F) Open Northumberland Fell Runners 02:04:35
240 Jane Greening (F) Veteran40 Tynedale Harriers And Ac 02:04:48
241 Andrew Eland (M) Veteran40 Tri Lakeland 02:05:05
242 Kate Ludley (F) Veteran40 Lonsdale Fell Runners 02:05:16
243 James Penson (M) Veteran40 Stainland Lions 02:05:25
244 Michael Herrett (M) Veteran50 02:05:29
245 David Culpan (M) Veteran50 Stainland Lions 02:06:48
246 Caroline Knox (F) Veteran40 Northern Fells Running Club 02:07:44
247 Richard Trubshaw (M) Open Rose George 02:07:48
248 Ann Patricia Brydson (F) Veteran50 North Leeds Fell Runners 02:07:59
249 Lindsay Buck (F) Veteran50 Cfr 02:08:01
250 Tom Middleton (M) Open Eden Runners 02:08:07
251 Murray Bishop (M) Veteran50 Watlington Hillbashers 02:08:19
252 John Gomersall (M) Veteran60 Ambleside Ac 02:08:37
253 Jeff Thurlbeck (M) Veteran50 02:09:00
254 Jane Briggs (F) Veteran50 Morpeth Harriers & Ac 02:09:03
255 Nick Graham (M) Veteran40 Na 02:09:28
256 Christina Graham (F) Veteran40 Lonsdale 02:09:30
257 Graham Watson (M) Veteran50 Cfr 02:09:43
258 Caroline Graham (F) Veteran40 Swaledale Runners 02:09:48
259 Derek Donohue (M) Veteran50 Todmorden Harriers 02:10:05
260 Paul Dobson (M) Veteran50 Northern Fells 02:10:48
261 Helen Heaney (F) Veteran40 North Shields Polytechnic Club 02:11:03
262 Sue Thurlbeck (F) Veteran50 Swaledale Runners 02:11:14
263 David Baglee (M) Veteran50 Eden Runners 02:11:17
264 Lucy Beresford (F) Open Trawden Ac 02:11:21
265 Mary Ockenden (F) Veteran50 Bowland Fell Runners 02:11:26
266 Susan Fawkes (F) Open Dh Runners 02:11:29
267 John Carman (M) Veteran60 Trawden 02:11:31
268 Kim Taylor (F) Veteran50 Northumberland Fell Runners 02:11:58
269 Bethan Naylor (F) Open Helm Hill 02:13:33
270 Chris Farrimond (M) Open 02:13:56
271 Mel Bradley (F) Veteran50 02:14:11
272 Jack King (M) Veteran70 Cfr 02:14:29
273 Thomas Keegan (M) Veteran50 Howgill Harriers 02:14:51
274 Michael Troup (M) Veteran60 Ambleside Ac 02:14:55
275 Chris Green (M) Veteran50 02:15:05
276 Colin Briffett (M) Veteran40 Lonsdale Fell Runners 02:15:39
277 Steven Major (M) Veteran40 Northumberland Fell Runners 02:15:59
278 Sarah Haines (F) Veteran50 02:16:54
279 Amelia Hunt (F) Open Goyt Valley Striders 02:17:20
280 Nicky Butler (F) Veteran50 Keswick Ac 02:18:03
281 Lindsay Harrod (F) Veteran50 Helm Hill 02:18:05
282 Hilary Lane (F) Veteran50 North Leeds Fell Runners 02:18:16
283 Karen Goodyear (F) Veteran60 Ambleside Ac 02:18:59
284 Martin Walsh (M) Veteran70 Bowland Fell Runners 02:19:10
285 Paul Eastham (M) Veteran50 02:19:18
286 Lucy Riley (F) Veteran50 Swaledale Runners 02:20:23
287 David Guy-Johnson (M) Veteran60 North Shields Polytechnic 02:20:34
288 Tam Street (M) Veteran40 Ayrshire Hill And Trail 02:20:59
289 John Armstrong (M) Veteran60 Ambleside Ac 02:21:34
290 Mark Latham (M) Veteran50 Northumberland Fell Runners 02:21:38
291 Dean Porthouse (M) Veteran40 Ellenborough Ac 02:23:16
292 Emma Louise Blundell (F) Open Lonsdale Fell Runners 02:24:01
293 Keith Fazey (M) Veteran60 02:24:42
294 Richard Hopkinson (M) Veteran70 Dark Peak Fell Runners 02:24:48
295 Daniel Barton (M) Veteran40 02:24:51
296 Christopher Colla (M) Open Northern Fells Running Club 02:24:56
297 Kim Ashworth (F) Open Todmorden Harriers 02:25:09
298 Daniel O'Neill (M) Open 02:27:39
299 Kim Clark (F) Veteran60 Keswick Ac 02:28:28
300 Emma Lane (F) Open North Leeds Fell Runners 02:32:12
301 Richard Tait (M) Veteran60 Ambleside Ac 02:33:04
302 Peta Rowand (F) Veteran40 Ambleside Ac 02:33:06
303 Charl Erasmus (M) Veteran40 None 02:35:01
304 Chris Clark (M) Veteran60 Keswick Ac 02:39:38
305 Andrew Meiklejohn (M) Veteran40 Galloway Hillbillies 02:41:06
306 Richard Stokes (M) Veteran60 Fra 02:42:51
307 Alison Whitehurst (F) Veteran50 Cfr 02:43:40
308 Richard Cavner (M) Veteran60 Nfr 02:44:35
309 Paul Walsh (M) Veteran70 Bowland Fell Runners 02:45:30
310 Eleanor Shotton (F) Veteran40 Derwent Valley Running Club 02:46:06
311 Laura Peacock (F) Veteran40 Derwent Valley Running Club 02:46:09
312 Meg Galsworthy (F) Open North Leeds Fell Runners 02:55:11
313 Mark Shorting (M) Open North Shields Polytechnic 03:05:24