Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

05/06/2019 – Calver Peak





  
Pos Name Category Club Time
1 Harry Homes M Matlock AC 00:30:45
2 Oliver Matharu M Holme Pierrepont RC 00:31:46
3 Luke Beresford M Ripley RC 00:32:16
4 David Robinette M 00:32:31
5 Lewis Banton M40 00:32:37
6 Ben Burrell M Porter Valley Plodders 00:32:44
7 Mike Nolan M50 Dark Peak 00:32:58
8 Sam Dixon M Dark Peak 00:33:16
9 Aiden Linskill M Totley AC 00:33:33
10 Lyndon Cooper M Trail Running Association 00:33:43
11 Colin Brearley M40 Holme Pierrepont RC 00:34:05
12 Bob Templeman M Vegan Runners 00:34:07
13 Paul Middlemans M Steel City Striders 00:34:12
14 Richard Bradbury M40 Matlock AC 00:34:17
15 Edward James M Belper Harriers 00:34:19
16 Austin Frost M40 Dark Peak 00:34:36
17 Martin Hunt M Long Eaton RC 00:34:43
18 Oliver Brocklehurst M Matlock AC 00:34:52
19 Joel Siddall M North Derbyshire RC 00:34:53
20 John Hunt M50 Dark Peak 00:34:57
21 Kieran Shanauan M Fat Boys RC 00:35:03
22 Caroline Brock F Steel City Striders 00:35:05
23 Jordan Street M Clowne Road Runners 00:35:18
24 Paul Stephenson M40 Totley AC 00:35:40
25 Johnathan Breeze M 00:35:45
26 Patrick Samengo-Turner M 00:36:22
27 Mark Doyle M Steel City Striders 00:36:27
28 Jack Clay M 00:36:32
29 Tom Woolley M 00:36:38
30 Mario Rocchelli M40 Long Eaton RC 00:36:40
31 Rachael Lundgren F Totley AC 00:36:47
32 Andrew Watson M40 Erewash Valley RC 00:36:48
33 Jack Cummins M Matlock AC 00:36:53
34 Andy Kenyon M50 00:37:00
35 Ian Shaw M50 Fat Boys RC 00:37:47
36 Ashley Flint M Belper Harriers 00:37:49
37 James Staves M Steel City Striders 00:37:50
38 Robert Atkin M40 00:38:00
39 Rob Owen M50 Totley AC 00:38:08
40 James Montgomery M40 00:38:20
41 Mike Taylor M40 Fat Boys RC 00:38:38
42 Michael Jones M GoodGym 00:38:42
43 Duncan Robb M North Derbyshire RC 00:38:43
44 Paul Lewis M40 Long Eaton RC 00:38:43
45 Simon Conroy M40 Dark Peak 00:38:45
46 Kevin Sibley M40 Steel City Striders 00:38:50
47 Richard Conroy M40 Baslow Nights 00:38:51
48 Chris Metcalfe M 00:38:54
49 Chris Jordan M40 Derby AC 00:38:56
50 Joe Buckman M Steel City Striders 00:38:59
51 Tom Davies M Holme Pierrepont RC 00:39:04
52 Nigel Barnes M40 Steel City Striders 00:39:08
53 James Hynes M50 00:39:14
54 Tim Slack M Dark Peak 00:39:18
55 Diane Lee F 00:39:30
56 Sergiu Radu M Goodgym 00:39:34
57 Gemma Cox F 00:39:34
58 Dave Bish M40 Beeston AC 00:39:51
59 Richard Chisem M Rowland Road Hogs 00:39:57
60 Paul Hulbert M50 Fat Boys RC 00:40:03
61 Rob Skelton M40 00:40:05
62 Keith Morgan M50 Ashbourne RC 00:40:17
63 Andy Sheppard M40 Steel City Striders 00:40:19
64 Dave Veryard M50 Bakewell 00:40:23
65 Robert Woolley M50 00:40:33
66 Andrew Haynes M40 00:40:45
67 George Carman M50 Porter Valley Plodders 00:40:46
68 Peter Wallis M50 Tideswell 00:40:48
69 Andrew Lee M Ashbourne RC 00:40:55
70 Richard Hind M50 Clowne Road Runners 00:40:56
71 Simon Allen M40 Dark Peak 00:40:59
72 Ross Richards M40 (L) 00:41:00
73 Ian Stinson M40 Steel City Striders 00:41:02
74 Alison Wainwright F50 Dark Peak 00:41:04
75 Johnathan Watkinson M 00:41:05
76 Sam Lightfoot M 00:41:06
77 Clint Southern-Warburton M40 Beeston AC 00:41:09
78 Bruce Dalten M 00:41:12
79 Philippa Rose F40 Striders 00:41:15
80 Simon Hill M Beeston AC 00:41:16
81 Helen Dale F Vegan Runners 00:41:30
82 Saul Barlow M 00:41:32
83 Stuart Bennett M Coltishaw Jaguars 00:41:33
84 Oliver Cook M50 Long Eaton RC 00:41:36
85 Geoff Cooper M50 Matlock AC 00:41:40
86 Nick Burns M40 Steel City Striders 00:42:00
87 Colin Price M40 Totley AC 00:42:00
88 Reg Cooper M60 00:42:00
89 Mike Pullman M50 Fat Boys RC 00:42:00
90 Darren Spibey M40 00:42:00
91 Jon Moulding M40 (L) Dark Peak 00:42:00
92 Jeremey Windsor M40 Fat Boys RC 00:42:02
93 Toby Ward M40 (L) 00:42:05
94 Glenn Nicholson M (L) 00:42:10
95 Dominic Taylor M40 Fat Boys RC 00:42:15
96 Mark Platton M50 Steel City Striders 00:42:18
97 Sebastian Lunt M 00:42:23
98 John McMullan M50 Fat Boys RC 00:42:25
99 Steve Haake M50 Steel City Striders 00:42:30
100 Edward McGood M 00:42:35
101 Nicola Rafferty F50 Steel City Striders 00:42:36
102 Chris Duro M50 Derwent Runners 00:42:38
103 James Oakes M 00:42:42
104 Neal Pates M50 UHTG Striders 00:42:46
105 Trevor Hindle M50 Goyt Valley Striders 00:42:49
106 David Askew M Shelton Striders 00:43:06
107 Joseph Slack M 00:43:10
108 Scott Blanks M40 Totley AC 00:43:11
109 Sarah Burell F Porter Valley Plodders 00:43:20
110 Claire Haycock F40 Smiley Paces 00:43:24
111 Jane Gardinier F40 Smiley Paces 00:43:25
112 Malcom Busfield M40 Ashbourne RC 00:43:32
113 Nick Wolfenden M40 00:43:36
114 Ant Harris M40 Fat Boys RC 00:43:37
115 Jane Crowson F50 Dark Peak 00:43:39
116 Robert Scriven M40 North Derbyshire RC 00:43:41
117 David Haire M40 Porter Valley Plodders 00:43:43
118 Arron Jackson M40 Worksop Harriers 00:43:44
119 Michael Griffiths M50 Dark Peak 00:43:45
120 Tania Wilson F50 Buxton 00:43:48
121 Darren Bristow M50 Hallamshire Harriers 00:43:50
122 Rosa Sampson F Steel City Striders 00:43:52
123 Ruth Brandon F40 Holme Pierrepont RC 00:43:54
124 James Bennett M 00:43:56
125 Steve Belham M 00:43:59
126 Amy Baron-Hall F40 00:44:00
127 Moz McCart M50 00:44:03
128 Richard Nakzelny M 00:44:09
129 Pat Goodall F60 Totley AC 00:44:13
130 Andrew Watkins M50 00:44:28
131 Hannah Sharpe F Clowne Road Runners 00:44:37
132 Chris Allen M50 Holme Pierrepont RC 00:44:39
133 Clare Howarth F Totley AC 00:44:40
134 Mark Tibbles M40 00:44:46
135 William Chang M40 Long Eaton RC 00:44:48
136 Martin Blundell M50 00:44:56
137 Rhoda Hawkins F Porter Valley Plodders 00:44:57
138 Nick Bates M50 Derwent Runners 00:45:00
139 Salome Maybanks F40 Beeston AC 00:45:02
140 Emily Sanders F50 Ashbourne RC 00:45:08
141 Tom Nuttgens M50 Steel City Striders 00:45:09
142 John Ward M50 00:45:35
143 Alex Forrest M50 Vegan Runners 00:45:36
144 Ewan Henderson M40 Holme Pierrepont RC 00:45:38
145 Nicky Owen F40 Belper Harriers 00:45:44
146 Max Howard M60 Retford AC 00:45:53
147 Robert Gill M Porter Valley Plodders 00:45:56
148 Rob Moore M50 Dark Peak 00:45:57
149 D Beerling M50 Dark Peak 00:45:58
150 Caroline Burrell F40 FRA 00:46:08
151 Anna Becket F 00:46:15
152 Simon Hutchinson M50 00:46:16
153 Will Maskrey M Ashbourne RC 00:46:35
154 David Blakemore M 00:46:38
155 David Patrick M50 Ashbourne RC 00:46:43
156 Carwyn Jones M40 00:46:48
157 Fliss Milner F50 Dark Peak 00:47:00
158 Danny Keen M 00:47:01
159 Matt Tupuns M40 00:47:02
160 Julie Taylor F40 00:47:03
161 Rachel Limbert F 00:47:07
162 Bob Hartley M50 00:47:08
163 Becky Greenwood F Goodgym 00:47:12
164 Meg McHarg F40 Belper Harriers 00:47:18
165 Becki Penrose F40 00:47:25
166 Brent Lindsay M50 Penistone Footpath Runners 00:47:53
167 Bob Gardner M60 North Derbyshire RC 00:47:55
168 Rachael Paxton F 00:48:09
169 Paul Horsfall M60 Handsworth Road Hogs 00:48:18
170 Sue Chicken F50 Holme Pierrepont RC 00:48:19
171 Stuart McCletchie M50 Holme Pierrepont RC 00:48:20
172 Michael Stubbs M40 00:48:23
173 Joel Hulbert M 00:48:32
174 Andy Clark M50 00:48:37
175 Holly McCain F Beeston AC 00:48:45
176 Philippa Hunstone F40 00:49:00
177 David Arundale M60 Dark Peak 00:49:02
178 Carrie Wing F Lonely Goat RC 00:49:08
179 David Jolley M50 Killamarsh Kestrels 00:49:16
180 James Pinchin M Beeston AC 00:49:21
181 Peter Macfarlane M60 Dark Peak 00:49:51
182 Harriet Brown F Penistone Footpath Runners 00:49:53
183 Jo Chalmers F40 Holme Pierrepont RC 00:50:08
184 Jon Heathfield M50 Dark Peak 00:50:09
185 Chris Harle M60 00:50:33
186 Andy Moat M Heanor Running Club 00:50:42
187 Nicola Saunders F40 00:50:56
188 Jill Davies F50 Steel City Striders 00:51:04
189 Matthew Gray M 00:51:06
190 Simon Ward M50 Tideswell 00:51:14
191 Maeve Largey F Smiley Paces 00:51:20
192 Kate Adkins F Porter Valley Plodders 00:51:23
193 Helen Smith F Ripley RC 00:51:26
194 Elizabeth Lakin F40 Long Eaton RC 00:51:27
195 Amy Mallinder F40 (L) 00:51:29
196 Mark Mallinder M40 (L) 00:51:30
197 Julie Meredith F40 UHTG Striders 00:51:40
198 Drew Hunter M 00:52:09
199 Mick Fowler M60 00:52:14
200 Louise Handley F40 Tideswell 00:52:16
201 Jeremy Brayshaw M60/70 Totley AC 00:52:19
202 Edward Byard M Totley AC 00:52:46
203 Helen James F Belper Harriers 00:52:51
204 Myfanwy Cross F Penistone Footpath Runners 00:52:55
205 Les Thurston M60 Matlock AC 00:52:59
206 Joan Waller F50 Dark Peak 00:53:04
207 Andy Horsfall M Handsworth Road Hogs 00:53:26
208 Fiona Rowe F40 Team Derby Runner 00:53:37
209 Helen Elleker F60 2DASH 00:53:46
210 Laura Hindle F Forth Valley Orienteers 00:53:47
211 Sarah Bailey F40 Ashbourne RC 00:53:48
212 Sally Owen F50 Matlock AC 00:53:54
213 Steve Dewick M50 Dark Peak 00:54:01
214 Milly Cooper F40 00:54:02
215 Alan Ashforth M60 Handsworth Road Hogs 00:54:03
216 Beth Heeney F Kings Heath Running Club 00:54:16
217 Sarah Coates F Steel City Striders 00:54:27
218 Catherine Sykes F40 00:55:39
219 Clare Eardley F40 Wirksworth Running Club 00:56:20
220 Angela Burley F60 Notts Women Runners 00:57:27
221 Bill Allsop M60 Buxton 00:58:35
222 Jane Huws F50 UHTG Striders 00:58:45
223 Ian Hodson M40 00:59:01
224 Claire Hume F Tideswell 00:59:56
225 Laura Jones F Tideswell 00:59:57
226 Colette Holden F40 Tideswell 01:00:10
227 Felicity Freeman F 01:00:41
228 Kevin Roughton M40 Erewash Valley RC 01:02:55