Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

09/11/2013 – Dunnerdale





  
Pos Name Category Club Time
1 Tom Addison M Helm Hill Runners 00:38:36
2 Rob Jebb M Bingley Harriers 00:39:17
3 Mark Addison M Helm Hill Runners 00:39:28
4 Tom Gibbs MV40 Ambleside Athletic Club 00:41:07
5 Phillip Winskill M Keswick Athletic Club 00:41:24
6 David Jackson M Achille Ratti Climbing Club 00:42:43
7 Gary Devine MV40 Pudsey And Bramley Athletic Club 00:42:52
8 Richard Mellon MV40 Bowland Fell Runners 00:42:56
9 Nicholas Barber M Pennine Fell Runners 00:43:23
10 Tom Cringle M Manx Fell Runners 00:43:28
11 Nigel Wood M Coniston Fell Running Club 00:43:31
12 Joe Mann M Penistone Footpath Runners 00:43:52
13 Mark Chippendale MV40 Bowland Fell Runners 00:43:56
14 Andy Beanland M Helm Hill Runners 00:43:57
15 Kie Jackson M Unattached 00:44:14
16 Rick Stuart MV50 Helm Hill Runners 00:44:23
17 Angus Dobson MU18 Black Combe Runners 00:44:40
18 John Helme M Ambleside Athletic Club 00:44:48
19 Stefan Bramwell MV40 Pennine Fell Runners 00:44:51
20 Will Rigg MU18 Black Combe Runners 00:45:02
21 John Brown MV40 Ambleside Athletic Club 00:45:08
22 Seb Sillito M Helm Hill Runners 00:45:12
23 Noel Curtis M Pennine Fell Runners 00:45:17
24 Mike McIver M Black Combe Runners 00:45:20
25 Graham Watson MV40 Bingley Harriers 00:45:23
26 Mike Robinson MV40 Dark Peak Fell Runners 00:45:28
27 Paul Knowles MV40 Ambleside Athletic Club 00:45:44
28 Lee Newton M Keswick Athletic Club 00:46:11
29 Kirt Livesey MV40 Wharfedale Harriers 00:46:13
30 Andy Gibbons M Bingley Harriers 00:46:14
31 Dave Ward M Pennine Fell Runners 00:46:21
32 Billy Procter MV50 Helm Hill Runners 00:46:26
33 Michael Jones M Black Combe Runners 00:46:54
34 Declan O'Duffy MV50 Bowland Fell Runners 00:47:04
35 Paul Reilly M Coniston Fell Running Club 00:47:10
36 Darren Fishwick MV40 Chorley Athletic And Triathlon Club 00:47:14
37 Jamie Luxmoore M Ambleside Athletic Club 00:47:19
38 Robert Moffat M Howgill Harriers 00:47:25
39 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 00:47:43
40 Jack Simpson M Unattached 00:48:20
41 Marcel Ellison M Todmorden Harriers 00:48:30
42 Wayne Collins MV40 Unattached 00:48:35
43 Gary Parker MV40 Unattached 00:48:43
44 Graham Lund M Bowland Fell Runners 00:48:44
45 Astrid Gibbs L Ambleside Athletic Club 00:48:50
46 Douglas Love M Unattached 00:48:53
47 Simon Roger M Black Combe Runners 00:48:56
48 Richard Watson M Black Combe Runners 00:49:12
49 Alex Brown M Helm Hill Runners 00:49:20
50 Will Rodell M Helm Hill Runners 00:49:23
51 Shaun Addison MV50 Helm Hill Runners 00:49:27
52 Gavin Lloyd MU18 Broughton Runners 00:49:38
53 Daniel Johnson M Unattached 00:49:52
54 Sean Robinson M Howgill Harriers 00:49:58
55 Phil Clayton MV40 Black Combe Runners 00:50:03
56 Pete Tayler MV50 Black Combe Runners 00:50:38
57 David Banks MV40 Kendal Athletic Club 00:50:41
58 Graham Moffat MV50 Howgill Harriers 00:50:48
59 Robert Crawford M Coniston Fell Running Club 00:50:49
60 Ryan Parker M Cumberland Fell Runners 00:50:55
61 Rob Parker MV40 Unattached 00:51:03
62 David Ralphs MV50 Newburgh Nomads 00:51:06
63 Andy Pooler MV40 Achille Ratti Climbing Club 00:51:10
64 Martin Roberts MV50 Todmorden Harriers 00:51:13
65 David Griffin MV50 Dallam Running Club 00:51:23
66 James Christmas M Keswick Athletic Club 00:51:29
67 Oliver Roberts M Howgill Harriers 00:51:37
68 Steph Curtis LV40 Pennine Fell Runners 00:51:44
69 Robin Mitton M Pennine Fell Runners 00:51:46
70 David Cope M Howgill Harriers 00:51:47
71 Ivan Whigham MV50 Clayton-le-Moors Harriers 00:51:48
72 Jamie Baron MV40 Black Combe Runners 00:51:54
73 Scott Young M Unattached 00:51:57
74 Alison Richards L Helm Hill Runners 00:51:59
75 Tim Miller MV50 Ambleside Athletic Club 00:52:13
76 Harvey Lord M Unattached 00:52:36
77 Nick Hewitt MV60 Bowland Fell Runners 00:52:49
78 Allan Miller MV50 Kendal Athletic Club 00:52:50
79 Jonathan Marchant MV40 Helm Hill Runners 00:52:51
80 Peter German M Helm Hill Runners 00:52:52
81 Lou Roberts LV40 Ambleside Athletic Club 00:52:58
82 Michael Tosh M Unattached 00:53:09
83 Matthew Curry M Carnethy Hill Running Club 00:53:14
84 Philip Archer M Unattached 00:53:21
85 Kirsty Hall LV40 Wharfedale Harriers 00:53:34
86 John Kirkbride MV40 Coniston Fell Running Club 00:53:35
87 Adrian Bacon MV40 Keswick Athletic Club 00:53:36
88 Trevor Caunt M Unattached 00:53:38
89 Phil Metcalf MV40 Unattached 00:53:39
90 Emma Bain LV40 Northumberland Fell Runners 00:53:47
91 Rob Browne M Black Combe Runners 00:53:49
92 Roland Strube MV50 Pennine Fell Runners 00:54:05
93 Mark Nutter MV50 Clayton-le-Moors Harriers 00:54:11
94 Jon Sharples MV50 Clayton-le-Moors Harriers 00:54:17
95 Michael Walsh MV60 Kendal Athletic Club 00:54:23
96 Karon Forster LV50 Calder Valley Fell Runners 00:54:40
97 Mike Jewell MV50 Black Combe Runners 00:54:41
98 Ellie Maddocks L Lonsdale Fell Runners 00:54:42
99 Nick Sebley MV50 Black Combe Runners 00:54:55
100 Nick Kelly MV40 FRA 00:55:07
101 Sean Gibson M Helm Hill Runners 00:55:08
102 Steve Monaghan MV50 Achille Ratti Climbing Club 00:55:13
103 Mhairi Cameron L Ambleside Athletic Club 00:55:20
104 Matthew Rooke M Black Combe Runners 00:55:23
105 Jackie Casey LV50 Black Combe Runners 00:55:34
106 Charlotte Milligan LU18 Helm Hill Runners 00:55:41
107 Ian J Robinson MV60 Clayton-le-Moors Harriers 00:55:43
108 Jean Brown LV40 Clayton-le-Moors Harriers 00:55:44
109 Harry Shuell M Unattached 00:55:50
110 Jeff Underwood M Newburgh Nomads 00:55:51
111 Andrew Bennett MV40 Helm Hill Runners 00:56:04
112 Ben Harris M Unattached 00:56:08
113 Julian Donnelly MV50 Darwen Dashers Running Club 00:56:11
114 Simon Laheney M Unattached 00:56:12
115 Kathleen Aubrey LV40 Helm Hill Runners 00:56:13
116 Caroline Holden LV40 Helm Hill Runners 00:56:40
117 Richard Lecky-Thompson MV50 Ambleside Athletic Club 00:56:45
118 Alan Brentnall MV60 Pennine Fell Runners 00:56:55
119 Rigby Jerram MV50 Kendal Athletic Club 00:57:01
120 Andrew Mark Dugdale MV50 Clayton-le-Moors Harriers 00:57:08
121 Karl Mason M Helm Hill Runners 00:57:16
122 John Parminter MV40 Black Combe Runners 00:57:18
123 Dan Riley M Pennine Fell Runners 00:57:23
124 Anna Forrest LV40 Ambleside Athletic Club 00:57:29
125 Chris Schofield MV50 Helm Hill Runners 00:57:34
126 Steve Wathall MV50 Retford Athletic Club 00:57:39
127 Simon Stansfield M Clayton-le-Moors Harriers 00:57:54
128 Andy Cleworth M Greater Manchester Police 00:57:59
129 Marcus Byron MV40 Tynedale Harriers & AC 00:58:07
130 Robert Webb M Lonsdale Fell Runners 00:58:13
131 Will Revell M Walney Wind Cheetahs 00:58:25
132 Cath Musetti LV40 Ambleside Athletic Club 00:58:33
133 Pat McIver MV50 Black Combe Runners 00:58:38
134 Ranald Mackay MV40 Spectrum Striders 00:58:48
135 Thomas Priestley M Hague Hash House Harriers 00:58:57
136 James Goffe MV50 Black Combe Runners 00:59:01
137 Rebecca Rooke L Black Combe Runners 00:59:37
138 Angela White LV40 Eden Runners 00:59:38
139 Trevor Murgatroyd MV50 Calder Valley Fell Runners 00:59:43
140 Kenny Forster MV50 Spectrum Striders 00:59:49
141 Mark Taylor M Clayton-le-Moors Harriers 01:00:05
142 Kate Ayres LV50 Ambleside Athletic Club 01:00:11
143 Marie Robson LV40 Helm Hill Runners 01:00:25
144 Mark Braithwaite MV40 Unattached 01:00:36
145 Graham Schofield MV60 Chorley Athletic And Triathlon Club 01:00:38
146 Graham Eccles MV50 Clayton-le-Moors Harriers 01:00:45
147 Ian Wolfendale MV50 Pennine Fell Runners 01:00:49
148 David Appleyard MV50 Helm Hill Runners 01:00:53
149 Victoria Upton L Helm Hill Runners 01:00:54
150 William Coupe MV50 Helm Hill Runners 01:00:58
151 Jon Swan MV50 Rossendale Harriers Athletic Club 01:01:03
152 Mark Graham MV50 Cumberland Fell Runners 01:01:08
153 Mark David MV50 Nidd Valley Road Runners 01:01:09
154 Richard Sille M Manx Fell Runners 01:01:11
155 John Buchanan M Crystal Palace Triathletes 01:01:14
156 Jon Marsh MV50 FRA 01:01:18
157 Lucy O'Donnell L Ambleside Athletic Club 01:01:20
158 Andrew Ronan M Unattached 01:01:21
159 Katie Wright LU18 Ambleside Athletic Club 01:01:41
160 Alex Richards M Bowland Fell Runners 01:01:46
161 Cliff Etherden MV60 Lakeland Orienteering Club 01:01:48
162 Peter Reed MV60 Northumberland Fell Runners 01:01:49
163 Sarah Bennett LV40 Keswick Athletic Club 01:01:50
164 Mike Troup MV50 Ambleside Athletic Club 01:01:51
165 Lou Lyness LV60 Black Combe Runners 01:01:54
166 David Fell MV60 Cumberland Fell Runners 01:01:59
167 Mary Edgerton MV50 Pennine Fell Runners 01:02:10
168 Susan Ross L Black Combe Runners 01:02:15
169 Martin Smith MV50 Dark Peak Fell Runners 01:02:16
170 Alison Brentnall LV60 Pennine Fell Runners 01:02:19
171 Paul Hills MV50 Pennine Fell Runners 01:02:36
172 David Parminter MV50 Black Combe Runners 01:02:37
173 Jim Evans MV40 Ambleside Athletic Club 01:02:53
174 Sam Gibbs M Helm Hill Runners 01:02:54
175 Andrew Firth MV50 Clayton-le-Moors Harriers 01:03:08
176 Vinnie Allonby MV40 Black Combe Runners 01:03:12
177 Alice Forster L Unattached 01:03:14
178 Stuart Hayton MV40 Bowland Fell Runners 01:03:48
179 Siobhan Brewer LV40 Keswick Athletic Club 01:03:53
180 Martin Coe M Unattached 01:03:54
181 Mike Peat MV50 Lonsdale Fell Runners 01:04:04
182 Pierrick Joassard M Unattached 01:04:10
183 Mark Glaister MV50 Skelmersdale Boundary Harriers 01:04:12
184 Lindsay Buck LV50 Cumberland Fell Runners 01:04:18
185 Sandra Kelly LV40 FRA 01:04:23
186 Chris Preston LV40 Todmorden Harriers 01:04:29
187 David Scott-Maxwell MV40 Black Combe Runners 01:04:35
188 Simon Filmore MV50 Lakeland Orienteering Club 01:04:39
189 Andrew J Walmsley MV60 Clayton-le-Moors Harriers 01:04:45
190 Dorothy Pelly LV50 Ambleside Athletic Club 01:04:55
191 Peter Heneghan MV70 Horwich RMI Harriers 01:04:56
192 Anna Blackburn LV50 Cumberland Fell Runners 01:05:01
193 Geraint Davies M Unattached 01:05:07
194 Brian Jackson MV60 Macclesfield Harriers 01:05:09
195 Shaun Turner MV40 Bowland Fell Runners 01:05:15
196 Pete Davison MV40 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:05:16
197 Jennifer Hutton LV40 Bowland Fell Runners 01:05:17
198 Rob McKeever MV60 Black Combe Runners 01:05:18
199 Philip Bettney MV60 Unattached 01:05:19
200 Katy Thompson LV50 Clayton-le-Moors Harriers 01:05:28
201 Will Leedham MU18 Dallam Running Club 01:05:37
202 David Procter M Unattached 01:05:42
203 Jenna Wood L Howgill Harriers 01:05:52
204 Richard Tiley MV50 Lakeland Orienteering Club 01:06:00
205 John Medcalf MV50 Todmorden Harriers 01:06:20
206 Philip Newton MV50 Black Combe Runners 01:06:32
207 Lesley Malarkey LV60 Keswick Athletic Club 01:06:36
208 Sam Moore M Unattached 01:06:37
209 Gary Lane MV40 Coniston Fell Running Club 01:06:40
210 Glyn Denver MV50 Chorley Athletic And Triathlon Club 01:06:55
211 Kim Clark LV50 Keswick Athletic Club 01:06:57
212 Will Meredith MV40 Pennine Fell Runners 01:07:10
213 John Evason M Unattached 01:07:17
214 Nigel Coe MV60 Ambleside Athletic Club 01:07:19
215 Duncan Richards MV50 Helm Hill Runners 01:07:23
216 Sue Roberts LV50 Todmorden Harriers 01:07:26
217 Mandy Goth LV50 Todmorden Harriers 01:07:30
218 Dan Kinash M David Lloyd Oxford 01:08:05
219 Caroline Kinash L Unattached 01:08:06
220 Robin Smithurst MV50 Unattached 01:08:07
221 Mark Farnworth MV40 Unattached 01:08:12
222 Wayne P Walsh MV50 Bowland Fell Runners 01:08:14
223 Paul Walsh MV60 Bowland Fell Runners 01:08:18
224 Andrew Sly MV60 Ambleside Athletic Club 01:08:43
225 Martin Kirkman MV50 Achille Ratti Climbing Club 01:08:48
226 Maggie Watson L Black Combe Runners 01:08:58
227 Hazel Tayler LV50 Black Combe Runners 01:09:08
228 Neil Adams MV50 Unattached 01:09:15
229 Ian Peters MV50 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:09:26
230 Jo Bowen LV40 Pennine Fell Runners 01:09:33
231 Richard Anthony Cavner MV60 Northumberland Fell Runners 01:09:47
232 Fran Walker LV40 Horwich RMI Harriers 01:10:05
233 Andrew Leedham MV50 Dallam Running Club 01:10:19
234 Jo Francis-Nichols LV50 Black Combe Runners 01:10:37
235 Roger Ashby MV70 Pennine Fell Runners 01:10:47
236 Val Gill LV50 Black Combe Runners 01:11:04
237 Pete Dowker MV70 Kendal Athletic Club 01:12:29
238 Lorna Nunwick LU18 Helm Hill Runners 01:12:40
239 Andrew Smith MV60 Lakeland Orienteering Club 01:12:59
240 Karl Fursey MV40 Black Combe Runners 01:13:01
241 Ian Verber MV60 Unattached 01:13:03
242 Dave Watson MV50 Black Combe Runners 01:13:20
243 Kath Brady LV40 Clayton-le-Moors Harriers 01:14:32
244 Laura-Jayne Brushett L Bowland Fell Runners 01:14:58
245 Miriam Rosen LV60 Lancaster & Morecambe AC 01:17:55
246 Jane Hornsby LV50 Black Combe Runners 01:18:27
247 Ruth Turner LV50 Bowland Fell Runners 01:18:46
248 Martin F Walsh MV60 Bowland Fell Runners 01:18:48
249 George Fletcher MV60 Bowland Fell Runners 01:20:49
250 David Hobbins MV60 Black Combe Runners 01:21:09
251 Amanda McCleery LV40 Allithwaite Running Club 01:23:25
252 David Rosen MV60 Lancaster & Morecambe AC 01:26:14
253 Keith Nixon MV70 Black Combe Runners 01:28:23
254 Judith Filmore LV50 Lakeland Orienteering Club 01:31:05
255 Lisa Buchanan L Crystal Palace Triathletes Retired