Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

30/07/2015 – Heart Of The Lakes Rydal Round





  
Pos Name Category Club Time
1 Phil Davies M40 Borrowdale FR 01:23:58
2 Gary Greenhow Ambleside 01:25:40
3 Lee Athersmith Wharfedale H 01:29:40
4 Paul Tierney Ambleside 01:29:54
5 Jack Wright Ambleside 01:31:05
6 Charlie Lowther Eden Runners 01:31:10
7 Todd Oates Ambleside 01:32:58
8 Harvey Lord Black Combe R 01:34:11
9 Sarah McCormack F Ambleside 01:34:14
10 Paul Nield M40 Bowland FR 01:34:58
11 Wiiliam Jones Imperial College CC 01:35:01
12 John Young Harrogate H 01:35:56
13 Tim Ripper Black Combe R 01:36:08
14 Chris Balderstone M50 Bowland FR 01:36:09
15 Jon Green M40 Preston H 01:36:33
16 Chris Lister Ellenborough AC 01:36:37
17 John Millen M40 Black Combe R 01:36:42
18 Neil Holding M50 West Pennine 01:36:52
19 Michael Baron Ambleside 01:38:32
20 Calvin Routledge Lancaster 01:38:51
21 Caroline Lambert L Wetherby Runners 01:39:04
22 Stephen Smithies M50 Bowland FR 01:39:08
23 Neil Ashcroft M40 Ambleside 01:39:29
24 Bryan Wakeley Ambleside 01:40:01
25 James Christmas Keswick 01:40:41
26 William Monaghan 01:40:59
27 Greg Meschino 01:42:10
28 James Gray 01:42:31
29 Jim Tyson M40 Ambleside 01:43:46
30 Dan Walmsley 01:45:15
31 Robert Mortimore Ambleside 01:45:27
32 Chris Barnes Blackburn Harriers 01:45:47
33 Simon Simpson 01:46:23
34 Steve Freeman M50 Keswick 01:47:04
35 J P Challinor Ambleside 01:48:06
36 Christopher Loftus Keighley & Craven 01:48:25
37 Pete Tayler M50 Black Combe R 01:49:47
38 Aaron Walmsley 01:50:10
39 Phil Thacker Helm Hill 01:51:01
40 Anthony Bowness M40 01:52:49
41 Christopher Smith 01:52:59
42 Ian Stephenson M50 Ambleside 01:53:07
43 Stuart Allan M40 Helm Hill 01:53:16
44 Pete Wilkin M50 Thirsk & Sowerby 01:53:51
45 Michael Asquith M40 Durham FR 01:54:12
46 Anna Hoogkammer F Ambleside 01:58:27
47 Rosie Watson F Doss Athletics 01:58:43
48 Richard Timms M40 Settle H 01:58:55
49 Chris Jones M40 Wharfedale H 01:59:22
50 David Griffen M50 Dallam 01:59:44
51 Ellie Maddocks F Lonsdale 02:01:10
52 Phil Mather Lonsdale 02:01:12
53 Paul Wright M50 Ambleside 02:02:33
54 Phil Clayton M40 Black Combe R 02:02:40
55 Christopher Tulley Preston H 02:02:53
56 Peter Hill 02:03:20
57 David Tolson M50 Red Rose 02:04:39
58 Sally Ward F50 02:04:39
59 John Birkett M50 02:04:47
60 Mike Jewell M50 Black Combe R 02:04:53
61 Trevor Symonds M50 FRA 02:05:00
62 Richard Davies M50 Bowland FR 02:05:06
63 Chris Schofield M50 Helm Hill 02:05:22
64 Karl Mason Helm Hill 02:06:13
65 Dave Appleyard M50 Helm Hill 02:06:37
66 Trevor Harden 02:08:41
67 Peter Bellis M50 Bolton H 02:11:24
68 Mike Troup M50 Ambleside 02:11:26
69 Judith Bellis F 02:13:18
70 Caroline Pollard F50 Wharfedale H 02:14:06
71 Graham Watson M50 CFR 02:17:33
72 Dorian James M50 SMOC 02:18:07
73 Will Ross M40 Black Combe R 02:18:18
74 Ramsey Sawl 02:18:23
75 Jonathan Atkinson 02:18:31
76 John Orrell M40 Blackburn Harriers 02:18:42
77 Nicky Butler F50 Keswick 02:19:21
78 Peter Murray M40 York Acorn 02:20:32
79 Trevor Matty M40 Dark Peak FR 02:21:20
80 Raj Madhas Wharfedale H 02:24:09
81 John Cox M50 Middleton Harriers 02:26:25
82 Martin Walsh M50 Bowland FR 02:26:35
83 Freya Reynolds F Craven Energy 02:27:13
84 Sue Ross F Black Combe R 02:27:16
85 Peter Jagan M50 Bingley H 02:27:17
86 Ali Woodard F 02:28:06
87 Alan McGuiness M50 Rossendale H 02:28:22
88 Jane Laycock L50 Ambleside 02:29:01
89 Andrew Biddle West Pennine Runners 02:29:36
90 Richard Tate M50 Swaledale Outdoor Club 02:30:22
91 Wayne McIntosh Trawden 02:31:10
92 Wendy Birkett F50 02:34:16
93 Steve Milner M50 Wharfedale H 02:34:35
94 Anne Milner F40 Wharfedale H 02:34:38
95 Terry Woodhouse M40 Leicester Roadhogs 02:36:25
96 Sue Ashley F50 Keswick 02:36:38
97 Selwyn Wright M50 Ambleside 03:04:56
98 Phil Roberts M50 Rochdale 03:24:30
99 Ian Charters M50 Bowland FR D N F
100 Paul Stephenson M50 Sinfin RC Disq
101 Craig Harrison Disq
102 Brian Woof Disq
103 Simon Dixon Dark Peak FR Disq
104 Paul Murrin M40 Chepstow Harriers Disq