Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

14/01/2018 – Trigger





  
Pos Name Category Club Time
1 Nicholas Barber M Pennine 03:28:15
2 Martyn James M Porter Valley Plodders 03:43:18
3 Alasdair Campbell M Buxton 03:45:46
4 Tom Fellbaum M Pennine 03:46:54
5 Lee Langdon MV40 Pennine 03:51:50
6 Nichola Jackson F Ribble Valley Harriers 03:51:55
7 Chris Webb M Glossopdale Harriers 03:53:59
8 Calum Wadsworth M Dark Peak Fell Runners 03:57:25
9 Steven Knowles MV40 Pennine 03:57:33
10 Rory Harris M 03:58:04
11 Matt Huxford M Glossopdale Harriers 04:04:51
12 PAUL FAUSET MV40 Dark Peak Fell Runners 04:04:55
13 Ian Ridgeway M Buxton 04:06:47
14 Mike Nolan MV50 Dark Peak Fell Runners 04:08:35
15 Ben Harris MV40 Retford AC 04:08:42
16 Colin James Brearley MV40 04:08:46
17 Konrad Rawlik M Carnethy 04:09:29
18 Simon Mills M Dark Peak Fell Runners 04:11:04
19 Martin Perry M Esk Valley Fell Club 04:11:56
20 Peter Watson M Erewash Valley RC 04:13:48
21 Nicky Spinks FV50 Dark Peak Fell Runners 04:14:00
22 Sally Fawcett F Dark Peak Fell Runners 04:15:30
23 Kevin Folan MV40 04:15:31
24 Jack Redvers Harris M 04:15:47
25 Carl Hanaghan M Macclesfield Harriers 04:17:13
26 Pez Holda MV40 Dark Peak Fell Runners 04:18:06
27 Tom Pape MV40 Dark Peak Fell Runners 04:18:18
28 Ralph Simpson M Dark Peak Fell Runners 04:22:57
29 Simon Bayliss MV50 Steel City Striders 04:23:30
30 Jake Lodge M Meltham AC 04:24:29
31 Mariusz Kozlowski M Above 2000 04:24:37
32 John Allan M Calder Valley Fell Runners 04:25:58
33 Anthony Fryer MV40 Valley Striders 04:26:14
34 Kristian Groom MV40 Dark Peak Fell Runners 04:27:23
35 Craig Stansfield MV50 Rossendale Harriers 04:28:40
36 Chris Barnes MV40 04:29:00
37 Lee Rawson MV40 Kimberworth Striders 04:29:10
38 Mark Burley M Macclesfield Harriers 04:30:08
39 John Ryan M Carnethy 04:32:12
40 Damian Thacker MV40 04:32:18
41 Luke Symonds M 04:32:21
42 Richard Pattinson MV50 04:33:46
43 Sam Harrison M Bowland Fell Runners 04:33:49
44 Majka Kunicka F Penistone Footpath Runners 04:35:24
45 Mark Pursell MV40 Pennine 04:36:23
46 Austin Frost MV40 Dark Peak Fell Runners 04:37:55
47 Eleanor Johnstone F FRA 04:38:18
48 James Eldridge M 04:39:22
49 Colin Allott M Goyt Valley Striders 04:39:24
50 Ishmael Burdeau MV50 Vegan Runners 04:39:44
51 Richard Baldwin M Holme Pierrepont 04:40:44
52 NIGEL JEFF MV50 Buxton 04:41:50
53 Phil Hinchliffe MV40 Penistone Footpath Runners 04:43:23
54 Charlie Elliot MV40 Dark Peak Fell Runners 04:43:50
55 Ian Ferguson MV50 Bingley Harriers 04:45:41
56 Arthur Raffle M Altrincham 04:46:03
57 Alex McVey M Carnethy 04:47:45
58 Daniel Edward Greenwood MV40 Meltham AC 04:48:08
59 Clare Oliffe F Dark Peak Fell Runners 04:50:32
60 Helen Elmore FV40 Dark Peak Fell Runners 04:50:37
61 Harry Yarrow M 04:54:10
62 James Halse MV40 Dark Peak Fell Runners 04:54:30
63 Peter Eccleston M Coventry Godiva Harriers 04:55:31
64 Paul Walwyn M Dark Peak Fell Runners 04:56:21
65 Peter Cobley MV40 Saddleworth Runners 04:56:24
66 Tom Shelton M Wakefield Triathlon Club 04:56:30
67 Ryan Townrow M Saddleworth Runners 04:56:48
68 Des Thorpe MV50 Saddleworth Running Club 04:57:00
69 Karl Tiffany M Pennine 04:57:18
70 William Casson MV40 Saddleworth Runners 04:57:26
71 Phillip Smith M 04:57:28
72 Michael Squires MV40 Steel City Striders 04:58:36
73 Ian Rawson MV50 Kimberworth Striders 04:58:55
74 Richard Campbell MV40 Rossendale Harriers 04:59:13
75 Andrzej Kijek M Above 2000 05:00:43
76 Branden Davison MV50 Fat Boys RC 05:01:58
77 Andy Green MV40 Denby Dale Athletics Club 05:04:00
78 Joanne Worboys-Hodgson FV40 Denby Dale Athletics Club 05:04:00
79 Josie Greenhalgh FV40 Lostock AC 05:05:14
80 Adam Neale MV40 Cheshire Hill Racers 05:05:55
81 Stefan Bramwell MV40 Pennine 05:06:04
82 Barnaby Crawshaw M Pennine 05:06:06
83 Julia Nolan FV50 Dark Peak Fell Runners 05:08:27
84 Matthew Oldham MV40 Sale Harriers 05:09:20
85 Dave McGuire MV40 Wharfedale Harriers 05:09:20
86 David Edmunds MV40 Fat Boys RC 05:09:29
87 James Lowe M Dark Peak Fell Runners 05:09:49
88 Richard Andrews MV40 Southwell RC 05:09:50
89 Paul Taylor  MV50 Saddleworth Runners 05:10:43
90 Michael Timm MV50 Steel City Striders 05:12:20
91 Sarah Lilleman F 05:12:53
92 Kasia Osipowicz F Glossopdale Harriers 05:13:02
93 Rick Ansell MV50 Tring Running Club 05:13:05
94 Stephen Kenworthy MV50 Dark Peak Fell Runners 05:13:13
95 Jamie Helmer MV40 Glossopdale Harriers 05:13:44
96 David Pickering MV50 Retford AC 05:15:30
97 Stuart Russell MV40 Calder Valley Fell Runners 05:18:27
98 Hannah Moulton F Sheffield HHH 05:21:23
99 Will Spain M Dark Peak Fell Runners 05:21:29
100 James Penson MV40 Stainland Lions 05:21:36
101 Patrick Barry MV50 Pennine 05:21:42
102 Ian Oates MV40 Glossopdale Harriers 05:22:08
103 John Tomlinson MV40 Penistone Footpath Runners 05:22:46
104 Fiona Lynch FV40 Radcliffe Ac 05:22:57
105 Elliot Skorupa M Rossendale Harriers 05:23:00
106 Matt Fawthrop M Rossendale Harriers 05:23:00
107 Mick Cochrane MV70 Dark Peak Fell Runners 05:23:07
108 Margaret Beever F Staniland Lions 05:23:17
109 Dave Bowen MV60 Pennine 05:24:00
110 Ruth Batty FV40 Dark Peak Fell Runners 05:24:01
111 Stephen Lysaczenko MV50 North Devon Road Runners 05:24:05
112 James McQuaid MV40 05:24:14
113 Rachael Lawrance FV40 Macclesfield Harriers 05:24:16
114 Richard Green MV50 Shelton Striders 05:24:18
115 Amy Freeman F Darwen Dashers 05:24:20
116 Julie Gardner FV50 Macclesfield Harriers 05:25:23
117 David Patrick MV50 Ashbourne RC 05:25:26
118 Matthew Chenery MV40 05:25:30
119 Geoff Cooper MV40 Matlock AC 05:26:22
120 Dave Coleshill MV40 Dark Peak Fell Runners 05:28:43
121 Keith Holmes MV60 Dark Peak Fell Runners 05:29:44
122 Jim Paxman MV50 Dark Peak Fell Runners 05:38:02
123 Alison Wainwright FV40 Dark Peak Fell Runners 05:38:16
124 Martyn Jones MV40 Dark Peak Fell Runners 05:40:22
125 Mark Chimley MV40 Matlock AC 05:40:40
126 Penny Ditchfield FV40 Meltham AC 05:40:50
127 Gareth Evans M Saddleworth Runners 05:42:12
128 Brent Lindsay MV50 Penistone Footpath Runners 05:42:58
129 Stephani Coe F Dark Peak Fell Runners 05:44:59
130 Alex Senior M Stadium Runners 05:45:50
131 Neil Hill MV50 Stadium Runners 05:45:50
132 Jenny Buck F Wakefield Harriers 05:45:50
133 Jason Broadley MV40 Wakefield Triathlon Club 05:45:55
134 Matt Crompton MV40 Glossopdale Harriers 05:46:31
135 Zoe Barton FV40 Glossopdale Harriers 05:46:49
136 Jay Dale M Mow Cop Runners 05:46:50
137 Alan Hirons MV50 North Leeds Fell Runners 05:47:34
138 Troy Wilson MV40 FRA 05:47:34
139 Tim Horrocks MV50 Pennine 05:48:21
140 Samantha Hulbert FV40 Fat Boys RC 05:48:36
141 Paul Hulbert MV40 Fat Boys RC 05:49:08
142 Lee Greenwood MV40 05:49:15
143 Will Meredith MV40 Pennine 05:50:10
144 Paul Hunt MV50 Goyt Valley Striders 05:54:51
145 Amelia Hunt F Goyt Valley Striders 05:54:51
146 Jude Stansfield FV40 Glossopdale Harriers 05:57:47
147 Cheryl Stitt FV40 Glossopdale Harriers 05:57:47
148 Rebecca Johnstone FV40 Meltham AC 05:58:49
149 Graeme McCarthy MV50 Dark Peak Fell Runners 05:59:56
150 Fiona Fullwood FV40 Dark Peak Fell Runners 05:59:57
151 Helen Barnett FV40 06:01:08
152 Andy Watts MV60 Cheshire Hill Racers 06:02:20
153 Steven Pepper M Glossopdale Harriers 06:02:32
154 Brook Chambers MV40 06:03:22
155 Nick Whittingham MV60 Penistone Footpath Runners 06:05:18
156 Chris Brumby MV50 Sandbach Striders 06:05:39
157 Samantha Hartley F Hyde Village Striders 06:08:13
158 Dominic Sexton MV50 Hyde Village Striders 06:08:19
159 David Ahearn M 06:12:32
160 Paolo Garrone MV40 Stockport Harriers 06:12:32
161 Caroline Thomas F Horsforth Harriers 06:17:10
162 Angus Eddowes MV40 06:17:11
163 Nicola Gover F York Acorn Running Club 06:25:28
164 Justin Bramall M 06:36:51
165 Jeff Miller MV40 Meltham AC 06:42:29
166 Cathy Diane Ayton F Ilkeston 06:51:19
167 Paul Brunt MV40 Shelton Striders 06:51:19
168 Franciss Wooff MV50 Chorlton Runners 07:06:34
169 Trevor Matty MV50 Dark Peak Fell Runners 07:08:04
170 Emma Roe FV40 Shelton Striders 07:22:40
171 Rebecca Emerton FV40 Shelton Striders 07:22:40
172 Colin James Bostock MV60 Long Eaton Running Club 07:38:11
173 Simon Bray MV40 Sinfin RC 07:38:12
174 Matt Dawson MV40 DNF
175 Tim Rutter M Dark Peak Fell Runners DNF
176 Dave Cresswell M Wakefield Triathlon Club DNF
177 Nathan Crossley MV50 Horsforth Harriers DNF