Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

23/06/2018 – Buttermere Horseshoe





  
Pos Name Category Club Time
1 Carl Bell MSEN Keswick AC 03:45:20
2 Rob Jebb M40 Helm Hill Runners 03:54:15
3 Sam Tosh MSEN Rossendale Harriers & AC 03:56:01
4 Ted Mason MSEN Wharfedale Harriers 04:05:28
5 Andy Fallas MSEN Carnethy Hill Racing Club 04:06:34
6 Rhys Findlay-Robinson MSEN Dark Peak Fell Runners 04:10:35
7 Karl Gray M45 Calder Valley Fell Runners 04:10:47
8 Peter Davies MSEN Dark Peak Fell Runners 04:11:31
9 Harry Holmes MSEN Pudsey & Bramley AC 04:12:33
10 Daniel Haworth MSEN Keswick AC 04:12:37
11 Billy Cartwright MSEN Matlock Athletic Club 04:12:49
12 Brennan Townshend MSEN Scott Running 04:13:13
13 Matthew Roberts MSEN Calder Valley Fell Runners 04:13:37
14 Adam Perry MSEN Helm Hill Runners 04:13:44
15 Ian Holmes M50 Bingley Harriers & AC 04:13:58
16 Ross Gollan MU23 Shettleston Harriers 04:14:16
17 James Appleton MSEN Keswick AC 04:17:59
18 Pete Vale M45 Mercia Fell Runners 04:18:45
19 Kim Collison MSEN Borrowdale Fell Runners 04:19:03
20 James Harris MSEN Black Combe Runners 04:19:51
21 Mark McGoldrick MSEN Wharfedale Harriers 04:20:14
22 Steve Halsall MSEN Keswick AC 04:21:00
23 Alasdair Anthony M40 Ochil Hill Runners 04:22:30
24 Mario Yeomans MSEN Cumberland Fell Runners 04:23:12
25 Andrew Worster MSEN Todmorden Harriers 04:24:23
26 Jack Wright MSEN Ambleside AC 04:24:33
27 Kenny Richmond M45 Shettleston Harriers 04:24:50
28 Mark Palmer M50 Achille Ratti 04:25:01
29 Sam Stead MSEN Keswick AC 04:25:23
30 Jonathan Rylance M40 Ambleside AC 04:25:43
31 Ben Abdelnoor MSEN Ambleside AC 04:26:20
32 Max Wainwright MU21 Dark Peak Fell Runners 04:27:39
33 Charles Lowther M40 Eden Runners 04:27:56
34 Tom Simpson MU23 Ambleside AC 04:28:20
35 Joshua Jardine MU23 Helm Hill Runners 04:28:48
36 Nicholas Barber MSEN Pennine Fell Runners 04:28:53
37 Paul Aitken MSEN Helm Hill Runners 04:29:15
38 Jasmin Paris WSEN Carnethy Hill Racing Club 04:29:28
39 Sam Alexander MSEN Westerlands Cross Country Club 04:29:41
40 Mark Roberts M55 Borrowdale Fell Runners 04:29:58
41 Kelli Roberts WSEN Helm Hill Runners 04:32:31
42 Andy Swift MSEN Calder Valley Fell Runners 04:33:38
43 Gavin Mulholland M45 Calder Valley Fell Runners 04:33:53
44 Josh Williams MSEN Dark Peak Fell Runners 04:34:00
45 Dave Ward M40 Pennine Fell Runners 04:34:26
46 Barry Wilkinson M50 Borrowdale Fell Runners 04:34:34
47 Sam Watson MSEN Wharfedale Harriers 04:35:07
48 Jim Davies M50 Borrowdale Fell Runners 04:36:07
49 Jack Eyre MSEN Eden Runners 04:36:47
50 Jon Wright M45 Todmorden Harriers 04:40:20
51 Edward Gleadowe MSEN Black Combe Runners 04:40:58
52 Konrad Rawlik MSEN Carnethy Hill Racing Club 04:41:12
53 Sharon Taylor WSEN Helm Hill Runners 04:41:38
54 Paul Cornforth M55 Ambleside AC 04:45:33
55 Tobias Barthelmes MU21 Keswick AC 04:46:39
56 Simon Netherway MSEN Keswick AC 04:47:11
57 Steve Birkinshaw M50 Borrowdale Fell Runners 04:47:16
58 Douglas Love MSEN Bowland Fell Runners 04:47:53
59 John Helme M40 Ambleside AC 04:48:03
60 Peter Mackie M40 Shettleston Harriers 04:48:06
61 John Hunt M50 Dark Peak Fell Runners 04:48:12
62 David Taylor M50 Dark Peak Fell Runners 04:49:04
63 Tom Gomersall MSEN Bingley Harriers & AC 04:49:09
64 Stephen Pyke M50 Dark Peak Fell Runners 04:49:14
65 Jon Deegan M50 Ambleside AC 04:50:14
66 Annie Roberts WSEN Todmorden Harriers 04:50:19
67 Jack Simpson MSEN Helm Hill Runners 04:50:33
68 Harvey Lord MSEN Black Combe Runners 04:51:13
69 Hollie Orr WSEN Black Combe Runners 04:51:24
70 Jack Foxall M40 Dark Peak Fell Runners 04:53:03
71 Josh Hartley MSEN Black Combe Runners 04:56:00
72 Ed Gamble M50 Cheshire Hill Racers 04:57:04
73 Ian Symington MSEN Calder Valley Fell Runners 04:57:56
74 John Connaghan M45 Shettleston Harriers 04:58:00
75 Darren Fishwick M45 Chorley Athletic And Triathlon Club 04:58:13
76 Helen Bonsor WSEN Carnethy Hill Racing Club 04:58:25
77 Jason Millward M40 Harrogate Harriers & AC 04:59:34
78 Paul Jones M45 Mercia Fell Runners 05:01:25
79 Todd Oates MSEN Ambleside AC 05:01:38
80 Alasdair Campbell MSEN Buxton AC 05:02:16
81 Mark Lamb MSEN Keswick AC 05:02:19
82 Mel Price W45 Mercia Fell Runners 05:03:02
83 Graeme Brown M40 Todmorden Harriers 05:04:23
84 Dr Sophie Horrocks WSEN Rossendale Harriers & AC 05:05:27
85 Chris Atherton MSEN Ambleside AC 05:07:23
86 John Ryan MSEN Carnethy Hill Racing Club 05:07:45
87 Suzanna Brett WSEN Keswick AC 05:08:20
88 Nick Ray M45 Ellenborough AC 05:08:39
89 Philip Pearson M55 Northern Fells Running Club 05:08:41
90 Leigh Warburton M60 Bowland Fell Runners 05:09:06
91 Craig Smith M50 Keswick AC 05:09:08
92 Nick Leigh M40 Horwich R M I Harriers 05:09:58
93 Tim Ripper MSEN Black Combe Runners 05:10:00
94 John Hooson M50 Ambleside AC 05:10:07
95 Jonathan Melia M50 Rossendale Harriers & AC 05:10:11
96 Matt Doey MU21 Kendal AC 05:10:15
97 Claire Nance WSEN Lonsdale Fell Runners 05:10:31
98 Steve Turland M50 Ilkley Harriers AC 05:11:05
99 Andrew Holmes MSEN Pennine Fell Runners 05:11:24
100 Helen Berry W40 Holmfirth Harriers AC 05:11:25
101 Andrew Slattery M50 Keswick AC 05:11:27
102 David White M50 Kilmarnock Harriers 05:11:30
103 Mark Taylor M45 Calder Valley Fell Runners 05:12:36
104 Carl Hanaghan MSEN Helm Hill Runners 05:14:12
105 Anna Lupton WSEN Black Combe Runners 05:14:28
106 Dave Sykes M45 Dark Peak Fell Runners 05:15:12
107 Jonny Malley MSEN Ambleside AC 05:15:33
108 Dave Prosser M55 Keswick AC 05:15:42
109 Sophie Noon WSEN Cumberland Fell Runners 05:16:10
110 Craig Stansfield M50 05:16:22
111 Rod Scott M40 Helm Hill Runners 05:16:30
112 Nigel Shekleton MSEN Carnethy Hill Racing Club 05:16:42
113 Andy Hobson MSEN Pudsey & Bramley AC 05:17:18
114 Dylan Griffiths MSEN Rhedwyr Hebog Runners 05:17:25
115 Sara Willhoit WSEN Mercia Fell Runners 05:17:44
116 Sam Harrison MSEN Bowland Fell Runners 05:17:46
117 Majka Kunicka WSEN Dark Peak Fell Runners 05:18:00
118 Sally Fawcett WSEN Dark Peak Fell Runners 05:18:46
119 Mark Walsh M50 Horwich R M I Harriers 05:18:50
120 Rob Harper M45 Ambleside AC 05:19:09
121 Caitlin Rice WSEN Ribble Valley Harriers 05:19:27
122 Virgil Barton M45 Mercia Fell Runners 05:19:29
123 Harry Shuell MSEN Ambleside AC 05:20:00
124 Richard Houghton M50 Pennine Fell Runners 05:20:03
125 Paul Neild M45 Bowland Fell Runners 05:20:35
126 Victoria Haworth WSEN Keswick AC 05:20:53
127 Rick Stuart M55 Helm Hill Runners 05:23:36
128 David Lund MSEN Dark Peak Fell Runners 05:24:26
129 Jenny Rice WSEN Helm Hill Runners 05:24:30
130 Louise Beetlestone WSEN Eryri Harriers 05:25:06
131 Mike Wallis M60 Clayton-le-Moors Harriers 05:25:16
132 Paul Jackson MSEN Dark Peak Fell Runners 05:25:50
133 Sian Williams WSEN Rhedwyr Hebog Runners 05:26:49
134 Jonathan Whitaker M50 Harrogate Harriers & AC 05:27:02
135 Hayley Evans WSEN Buckley Runners 05:27:37
136 David Kirkham M40 Wharfedale Harriers 05:28:00
137 Sam Robson MSEN Mercia Fell Runners 05:28:09
138 Matthew Seddon MSEN Pudsey & Bramley AC 05:29:34
139 Dwane Dixon M45 Todmorden Harriers 05:31:08
140 Richard Roberts MSEN Eryri Harriers 05:32:37
141 Stephen Edwards M45 Calder Valley Fell Runners 05:33:07
142 Gary Thorpe M50 Ambleside AC 05:33:59
143 Ben Crowther M45 Todmorden Harriers 05:34:09
144 Samuel Williams-Duncan MSEN Dark Peak Fell Runners 05:34:48
145 Catherine Slater WSEN Helm Hill Runners 05:35:06
146 Rachel Pilling WSEN Pudsey & Bramley AC 05:35:30
147 Walter Henderson M50 Shettleston Harriers 05:35:39
148 Ali Burns MSEN Wharfedale Harriers 05:36:04
149 Nia Albiston W40 Eryri Harriers 05:36:16
150 Jason Lewis M45 05:36:34
151 Christopher Mawdsley M50 Calder Valley Fell Runners 05:36:36
152 Calvin Routledge M45 Ambleside AC 05:36:44
153 Mark Pursell M40 Pennine Fell Runners 05:36:56
154 Craig Burrow M45 Helm Hill Runners 05:37:19
155 Kerry Cornforth W45 Keswick AC 05:37:46
156 Jim Rogers M50 City Of Hull AC 05:38:24
157 Richard Baldwin MSEN Holme Pierrepont RC 05:39:04
158 Matthew Hayes M45 East Hull Harriers & AC 05:39:08
159 Colin Brearley M40 Holme Pierrepont RC 05:40:14
160 Roy Gardner M50 Saddleworth Runners Club 05:40:53
161 Chris Davies M60 Saddleworth Runners Club 05:41:13
162 Dan Gilbert M40 Horwich R M I Harriers 05:42:27
163 Bill Johnson M50 Calder Valley Fell Runners 05:44:02
164 Stephen Smithies M50 Calder Valley Fell Runners 05:44:28
165 Andy Dickenson M50 Dark Peak Fell Runners 05:45:50
166 Richard Bolton M45 Pennine Fell Runners 05:46:30
167 Peter Coupe M50 Black Combe Runners 05:46:49
168 Andy McMurdo MSEN Pennine Fell Runners 05:47:50
169 Tom Day MSEN Keswick AC 05:48:04
170 James Baron M50 Helm Hill Runners 05:49:02
171 Carlos Bedson M45 Cheshire Hill Racers 05:52:23
172 David Griffin M55 05:52:58
173 Sarah Pike W40 Black Combe Runners 05:54:38
174 Bianca Dyer W45 Helm Hill Runners 05:58:41
175 Barry Atkinson M55 York Knavesmire Harriers 05:58:45
176 Nina Skilton W50 Cannock & Stafford AC 05:59:04
177 Alison Weston W50 Ilkley Harriers AC 05:59:13
178 Zoe Webber WSEN Keswick AC 05:59:23
179 Catherine Spurden WSEN Keswick AC 05:59:25
180 Jo Stevenson W40 06:00:01
181 Alison Richards W40 Helm Hill Runners 06:00:54
182 Steve Pullen M45 Todmorden Harriers 06:01:03
183 Joanna Rycroft WSEN Helm Hill Runners 06:01:05
184 Scout Adkin WSEN Moorfoot Runners 06:01:08
185 Chris Roberts MSEN York Knavesmire Harriers 06:01:10
186 Stephen Huyton MSEN Newburgh Nomads RC 06:01:16
187 Giles Bailey M50 Meltham AC 06:01:22
188 Tim Oliver M50 Pennine Fell Runners 06:01:25
189 Helen Winskill W40 Keswick AC 06:02:04
190 Marie Robson W50 Helm Hill Runners 06:02:23
191 Lee Murphy M45 Carnethy Hill Racing Club 06:02:31
192 Duncan Cooper M45 Ilkley Harriers AC 06:03:24
193 Leigh Hinchliffe M45 Pudsey Pacers RC 06:03:55
194 Ross Cruickshanks MSEN Shettleston Harriers 06:05:34
195 Lorraine Slater W45 Barlick Fell Runners 06:05:48
196 Benjamin Hoyle MSEN Barlick Fell Runners 06:05:50
197 Michelle Hetherington W50 Carnethy Hill Racing Club 06:05:57
198 Matt Dumenil MSEN Pennine Fell Runners 06:06:17
199 Sue Richmond W40 Pennine Fell Runners 06:06:47
200 Alison Wainwright W45 Dark Peak Fell Runners 06:07:45
201 Belinda Baquero WSEN Pudsey & Bramley AC 06:08:28
202 Catherine Niblock WSEN Helm Hill Runners 06:09:17
203 Melanie Blackhurst W50 Todmorden Harriers 06:09:21
204 Mark Fussell MSEN Cumberland Fell Runners 06:12:45
205 Oliver Cook M50 Long Eaton Running Club 06:13:04
206 Bill Beckett M50 Chorley Athletic And Triathlon Club 06:13:06
207 Kate Simpson W40 Helm Hill Runners 06:14:09
208 Aaron Walmsley MSEN Bowland Fell Runners 06:14:14
209 Jean Powell W50 Wharfedale Harriers 06:14:44
210 Paul Simpson M55 Ambleside AC 06:15:29
211 Peter Eccleston MSEN Coventry Godiva Harriers 06:15:42
212 Caroline Holmes WSEN Helm Hill Runners 06:15:48
213 Adam Oliver MSEN Helm Hill Runners 06:16:07
214 Rowena Browne W55 Bowland Fell Runners 06:16:20
215 Nick Brooke M65 Dorset Doddlers RC 06:17:36
216 Jackie Murdy W50 South Shields Harriers & AC 06:17:39
217 Becky Weight W60 Bingley Harriers & AC 06:18:02
218 Sue Howarth W55 Mercia Fell Runners 06:18:24
219 Tim Murray M55 Helm Hill Runners 06:18:49
220 John Doyle M50 Pennine Fell Runners 06:18:55
221 Andrew Mcfarlane M50 Rossendale Harriers & AC 06:19:24
222 Graham Pilling MSEN Pudsey & Bramley AC 06:20:50
223 David Anderson M45 Pudsey & Bramley AC 06:20:51
224 Mark Wharton M50 Calder Valley Fell Runners 06:22:07
225 Rachel Findlay-Robinson WSEN Keswick AC 06:22:23
226 Nicola Richards W40 Mercia Fell Runners 06:22:46
227 Denise Wright W45 Bingley Harriers & AC 06:23:10
228 Bryan McKenna MSEN Buxton AC 06:23:36
229 James Riley M45 Todmorden Harriers 06:24:39
230 Pauline May WSEN Todmorden Harriers 06:28:23
231 Rob Pilling M40 06:29:26
232 Adam Neale M45 Cheshire Hill Racers 06:29:51
233 Sandrine Fraisse W45 Saddleworth Runners Club 06:33:38
234 Stephen Morran M60 Calder Valley Fell Runners 06:34:16
235 Beverley Redfern W60 06:36:39
236 Carrie Gibson W45 Helm Hill Runners 06:36:50
237 Anthony Emmett M40 Helm Hill Runners 06:37:24
238 David Dickson M60 Westerlands Cross Country Club 06:38:43
239 Lucy Hobbs W45 Todmorden Harriers 06:39:09
240 Kate Mansell W45 Todmorden Harriers 06:39:16
241 Lesley Malarkey W65 Keswick AC 06:44:14
242 Kate Worthington W40 Eryri Harriers 06:44:20
243 Tim Cook M40 06:44:24
244 Chris Egan M50 Tring RC 06:44:30
245 Chloe Lumsdon WSEN Helm Hill Runners 06:44:40
246 Wendy Dodds W65 Clayton-le-Moors Harriers 06:44:57
247 Becki Law WSEN Eryri Harriers 06:46:06
248 John Thompson M45 Newburgh Nomads RC 06:46:11
249 Alice McLean W40 Saddleworth Runners Club 06:48:04
250 David Allen M55 Dark Peak Fell Runners 06:49:55
251 Simon Titmuss M45 Carnethy Hill Racing Club 06:50:11
252 Vincent Booth M50 Cheshire Hill Racers 06:51:32
253 Steve Wathall M60 Black Combe Runners 06:52:34
254 Geoff Pettengell M60 Mow Cop Runners 06:53:00
255 Owen Mills M45 Keswick AC 06:53:23
256 Andy Watts M65 Cheshire Hill Racers 06:58:07
257 Tim Roe MSEN Helm Hill Runners 06:58:31
258 Robin Tuddenham M45 Todmorden Harriers 06:58:49
259 Tom Mcgaff M60 Cheshire Hill Racers 07:01:13
260 Eleanor Wainwright WU23 07:03:29
261 Edoardo Piano MSEN Nidd Valley Road Runners 07:07:22
262 Christopher Kelsey M60 Wells City Harriers 07:14:11
263 Caroline Harding W45 Pudsey & Bramley AC 07:20:30
264 Jo Schreiber W50 Pudsey & Bramley AC 07:20:33
265 Mark Story M50 DH Runners 07:21:02
266 Jessica Orr WSEN Black Combe Runners 07:22:01
267 Robin Orr M55 Garscube Harriers 07:22:04
268 Mike Cooper M50 Cheshire Hill Racers 07:23:19
269 Paul Rowland M55 Pennine Fell Runners 07:38:23
270 Tania Wilson W50 Buxton AC 07:38:46
271 Daniel Latham MSEN Buxton AC 07:38:52
272 Lawrence Day M40 Ambleside AC 07:38:57
273 Matthew Mason M50 Langgarverne, Denmark 07:44:37
274 Eleanor Johnstone WSEN Fell Runners Association Retired
275 Ted Ferguson MU23 Borrowdale Fell Runners Retired
276 Digby Harris M50 Pennine Fell Runners Retired
277 Jack Ingham MSEN Barlick Fell Runners Retired
278 Simon Bolton M50 Cheshire Hill Racers Retired
279 Jenn Mattinson WSEN Keswick AC Retired
280 Noel Curtis M40 Pennine Fell Runners Retired
281 David Beasley MSEN Mercia Fell Runners Retired
282 Adam Osborne M40 Leeds City Athletic Club Retired
283 Alex McVey MSEN Carnethy Hill Racing Club Retired
284 Antony Meanwell M45 Borrowdale Fell Runners Retired
285 Michael Green M50 Horwich R M I Harriers Retired
286 Jacob Tonkin MSEN Keswick AC Retired
287 Andy Pritchard M45 Buckley Runners Retired
288 Tom Hughes M40 Manx Fell Runners Retired
289 Paul Hobbs M40 Todmorden Harriers Retired
290 Graham McAra M60 Cheshire Hill Racers Retired
291 Simon Coldrick M40 Pennine Fell Runners Retired
292 David Oldfield MSEN Harrogate Harriers & AC Retired
293 Dave Bowen M60 Pennine Fell Runners Retired
294 Bart Shaw MSEN Totley AC Retired
295 Neil Ashcroft M50 Ambleside AC Retired
296 Darren Tweed M40 Todmorden Harriers Retired
297 Andy Berry M40 Barlick Fell Runners Retired
298 Timothy Horrocks M50 Pennine Fell Runners Retired
299 Richard Stevens M40 Ambleside AC Retired
300 Ken Maynard M55 Sunderland Strollers Retired
301 Lucy Spain WSEN Helm Hill Runners Retired
302 Stephen Jones M60 Eryri Harriers Retired
303 Dan Taylor M40 Todmorden Harriers Retired
304 Nick Barber M40 Todmorden Harriers Retired
305 Tim Cowin M40 Helm Hill Runners Retired
306 Stephen Winter M40 Shettleston Harriers Retired
307 Paul Booth M40 Pennine Fell Runners Retired
308 Matthew Fortes M40 Eryri Harriers Retired