Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

04/08/2018 – Borrowdale





  
Pos Name Category Club Time
1 Ricky Lightfoot MSEN Ellenborough Athletic Club 02:51:59
2 Carl Bell MSEN Keswick Athletic Club 02:52:05
3 Josh Jardine MU23 Helm Hill Runners 02:53:42
4 Rhys Findlay-Robinson MSEN Dark Peak Fell Runners 02:58:52
5 Mark Lamb MSEN Keswick Athletic Club 03:06:27
6 Ian Holmes M50 Bingley Harriers 03:08:22
7 Calum Tinnion MSEN Keswick Athletic Club 03:09:06
8 Ted Ferguson MU23 Borrowdale Fell Runners 03:09:55
9 Kim Collison MSEN Borrowdale Fell Runners 03:10:04
10 Sam Watson MSEN Wharfedale Harriers 03:11:21
11 Martin Mikkelsen-Barron MSEN Borrowdale Fell Runners 03:13:19
12 Pete Vale M45 Mercia Fell Runners 03:14:15
13 Ben Abdelnoor MSEN Ambleside Athletic Club 03:15:24
14 Peter Davies MSEN Dark Peak Fell Runners 03:16:29
15 Josh Williams MSEN Dark Peak Fell Runners 03:16:37
16 Tom Simpson MSEN Ambleside Athletic Club 03:19:53
17 Mark McGoldrick MSEN Wharfedale Harriers 03:20:00
18 Simon Harding MSEN Macclesfield Harriers 03:20:14
19 John Helme M40 Ambleside Athletic Club 03:21:12
20 Nicholas Barber MSEN Pennine Fell Runners 03:22:31
21 James Harris MSEN Black Combe Runners 03:23:35
22 Ian Phillips M40 Matlock Athletic Club 03:24:59
23 George Foster MSEN Keswick Athletic Club 03:26:40
24 Ben Bardsley M45 Borrowdale Fell Runners 03:28:44
25 Rob Brown MSEN Keswick Athletic Club 03:29:07
26 Paul Aitken MSEN Helm Hill Runners 03:31:25
27 Dave Ward M40 Pennine Fell Runners 03:31:35
28 Jasmin Paris FSEN Carnethy Hill Running Club 03:32:46
29 Dave Milliken M50 Horwich RMI Harriers 03:32:52
30 Nic Ward MSEN Northern Fells Running Club 03:36:50
31 Jack Wright MSEN Ambleside Athletic Club 03:39:52
32 Peter Mackie M40 Shettleston Harriers 03:40:35
33 Jon Morgan M50 Dark Peak Fell Runners 03:41:22
34 Arthur Raffle MU23 Altrincham & District Athletic Club 03:41:39
35 Sam Dixon MSEN Helm Hill Runners 03:41:45
36 Chris Jackson MSEN Pennine Fell Runners 03:43:06
37 Nigel Wood M40 Helm Hill Runners 03:44:12
38 Robin Howie MU23 Wharfedale Harriers 03:44:13
39 Ross Litherland M40 Pennine Fell Runners 03:44:27
40 Karl Steinegger MSEN Ambleside Athletic Club 03:47:00
41 Scott Morley MSEN Eden Runners 03:47:50
42 Philip Withnall MSEN Lonsdale Fell Runners 03:47:55
43 Jez Brown M45 Buckley Runners 03:48:08
44 Matthew Richardson MSEN Saltaire Striders 03:48:14
45 Matthew Hulley M40 Pennine Fell Runners 03:48:30
46 Mark Tuckett MSEN Dark Peak Fell Runners 03:49:40
47 Luke Armitage MSEN 03:49:41
48 Tobias Barthelmes MU23 Keswick Athletic Club 03:49:52
49 Ian Ferguson M55 Bingley Harriers 03:51:54
50 Adam Jackson M45 Northern Fells Running Club 03:52:14
51 Max Wainwright MU23 Dark Peak Fell Runners 03:52:53
52 Tessa Strain FSEN Hunters Bog Trotters 03:54:01
53 James Gray MSEN Bowland Fell Runners 03:54:26
54 Doug Love MSEN Bowland Fell Runners 03:54:26
55 Jonathan Kent MSEN Eden Runners 03:54:45
56 Jacob Tonkin MSEN Keswick Athletic Club 03:55:25
57 Nick Ray M45 Ellenborough Athletic Club 03:56:27
58 Virgil Barton M45 Barlick Fell Runners 03:56:37
59 Mark Irving MSEN Bowland Fell Runners 03:57:12
60 David Williams MSEN Ellenborough Athletic Club 03:57:14
61 Paul Hobbs M40 Todmorden Harriers 03:57:34
62 Adnan Khan MSEN Sunderland Strollers 03:57:54
63 Craig Smith M50 Keswick Athletic Club 03:57:59
64 Chris Balderson M50 Bowland Fell Runners 03:58:17
65 Claire Nance FSEN Lonsdale Fell Runners 03:58:17
66 Dan Gilbert M40 Horwich RMI Harriers 03:58:51
67 Colin Brearley M40 Holme Pierrepont Running Club 03:59:13
68 Joe Rigby MSEN 03:59:27
69 Paul Rowley MSEN Pennine Fell Runners 03:59:59
70 Mark Baddeley M40 Lincoln Wellington Athletic Club 04:00:46
71 Leigh Warburton M60 Bowland Fell Runners 04:01:09
72 Annie Roberts FSEN Todmorden Harriers 04:01:46
73 Dave Prosser M55 Keswick Athletic Club 04:02:06
74 Kate Marriott FSEN Keswick Athletic Club 04:02:45
75 Colin Allott MSEN Goyt Valley Striders 04:03:29
76 Philip Pearson M55 Northern Fells Running Club 04:03:53
77 Tom Leather MSEN Tattenhall Runners 04:03:55
78 Matthew Hetherington MSEN Northumberland Fell Runners 04:03:59
79 Tom Lynch MSEN Otley Athletic Club 04:04:13
80 David White M50 Kilmarnock Harriers 04:05:01
81 Andrew Britton M40 Wharfedale Harriers 04:05:40
82 Roger Sillito M40 Northumberland Fell Runners 04:06:09
83 Hayley Evans FSEN Buckley Runners 04:07:24
84 Majka Kunicka FSEN Dark Peak Fell Runners 04:07:24
85 Rob Harper M45 Ambleside Athletic Club 04:07:53
86 Jim Turner MSEN Bowland Fell Runners 04:08:18
87 Matthew Farrer MSEN 04:08:38
88 Benjamin Hoyle MSEN Barlick Fell Runners 04:09:08
89 James Pierce M40 Dark Peak Fell Runners 04:10:12
90 John Duff M45 Northumberland Fell Runners 04:11:26
91 Stefan Phillips M40 Macclesfield Harriers 04:11:37
92 Shaun Wilkinson M50 Keighley & Craven Athletic Club 04:11:57
93 Martin Lyne MSEN Keswick Athletic Club 04:12:58
94 Lee Newton MSEN Keswick Athletic Club 04:15:05
95 Rick Solman MSEN 04:15:09
96 Nicky Spinks F50 Dark Peak Fell Runners 04:15:54
97 Dominic Raby M45 Chorley Athletic & Tri Club 04:16:02
98 Rob Furness MSEN Wharfedale Harriers 04:16:08
99 Sarah Lilleman FSEN Dark Peak Fell Runners 04:17:21
100 Mark Chippendale M50 Bowland Fell Runners 04:19:34
101 Tim Raffle M55 Altrincham & District Athletic Club 04:19:48
102 Jonathan Cross M50 Forth Valley Orienteers 04:21:40
103 Colin Moses M50 Wharfedale Harriers 04:22:03
104 Mark Jacobi M50 Totley Athletic Club 04:22:15
105 Simon Sampson MSEN 04:22:41
106 Ed Richardson M45 Dark Peak Fell Runners 04:23:10
107 Lisa Watson FSEN 04:23:13
108 James Allard MSEN 04:24:11
109 Steve Adams M50 Dark Peak Fell Runners 04:24:29
110 Martyn Davidson MSEN SPRA 04:25:05
111 Jim Thompson M50 Saltwell Harriers 04:25:58
112 Joseph Torr MSEN Otley Athletic Club 04:26:23
113 Will Johnson MSEN Jump Runners Team X 04:26:37
114 Steve Angus M45 Keswick Athletic Club 04:26:37
115 Molly Ralphson F40 04:27:36
116 Jules Coleman M50 Lonsdale Fell Runners 04:27:48
117 Peter Stobbs M55 Trawden Athletic Club 04:29:02
118 Jez Westgarth M40 Crossfit Cumbria 04:30:05
119 Pete Lloyd MSEN Keighley & Craven Athletic Club 04:30:41
120 Caleb Reid M40 Borrowdale Fell Runners 04:32:04
121 Christian Poulton M50 Cambridge Harriers 04:32:51
122 Robert Jones MSEN Keswick Athletic Club 04:33:32
123 Roy Gardner M50 Saddleworth Runners 04:33:46
124 Aaron Walmsley MSEN Bowland Fell Runners 04:33:47
125 Paul Mason M60 Cumberland Fell Runners 04:33:53
126 Bill Williamson M50 Cumberland Fell Runners 04:34:49
127 Colin Jennings M45 Garstang Running Club 04:34:57
128 Ben Cartwright MSEN Matlock Athletic Club 04:35:15
129 Miriam Leonard FSEN 04:35:28
130 John Gill MSEN Dallam Running Club 04:35:53
131 Janie Oates FSEN Helm Hill Runners 04:36:32
132 Matty Brennan MSEN Erewash Valley Running Club 04:37:14
133 Chris Curtis M50 Northern Fells Running Club 04:37:20
134 Martin Farrar M55 Wharfedale Harriers 04:38:23
135 Benjamin Wolstenholme MSEN Bramhall Runners 04:38:32
136 Hannah Bradley FSEN Cumberland Fell Runners 04:38:44
137 Stephen Lysaczenko M55 04:39:08
138 Dave McGuire M50 Wharfedale Harriers 04:39:53
139 Paul Jennings M50 Cumberland Fell Runners 04:39:55
140 Seb Bufton MSEN Saltwell Harriers 04:40:00
141 Dominic Nurse M45 North Leeds Fell Runners 04:40:13
142 Monica Padilla FSEN Wharfedale Harriers 04:40:18
143 Marie Robson F50 Helm Hill Runners 04:40:27
144 Patrick Kingston M40 04:41:52
145 Alison Wainwright F45 Dark Peak Fell Runners 04:41:58
146 Daniel Hurd MSEN 04:43:17
147 Rose Singleton FSEN Northern Fells Running Club 04:43:23
148 Martin Holroyd M50 Borrowdale Fell Runners 04:43:55
149 Mark Fussell MSEN Cumberland Fell Runners 04:43:57
150 Darren Parker M50 Cumberland Fell Runners 04:44:19
151 Ady Humphrys M45 Darwen Dashers 04:44:23
152 Paul Cornock MSEN Keswick Athletic Club 04:44:25
153 Stephen Bark M45 Lincoln & District Runners 04:44:47
154 James Roddis M45 04:45:26
155 Brian Horn M60 Borrowdale Fell Runners 04:45:36
156 Clem Dixon M55 Cambridge Harriers 04:45:39
157 Michael Procter M50 Clayton-le-Moors Harriers 04:45:43
158 Neil Weightman M50 Dark Peak Fell Runners 04:45:50
159 Barry Edwards M60 04:45:53
160 Andrew Bradley M50 Cumberland Fell Runners 04:46:17
161 Jean Powell F50 Wharfedale Harriers 04:47:23
162 Tarbo Fukazawa MSEN Cambridge Harriers 04:47:26
163 Gemma Bradley FSEN Saltwell Harriers 04:47:55
164 Adam Malloy MSEN 04:48:00
165 Chris Lunson MSEN 04:48:10
166 Leigh Hinchliffe M45 Pudsey Pacers 04:48:18
167 John Singh MSEN Saltaire Striders 04:49:46
168 Deborah Millington F45 Mercia Fell Runners 04:49:47
169 Mark Smith M45 North Shields Poly Athletics Club 04:50:01
170 Michael Toman M50 Rossendale Harriers 04:50:38
171 Tyrrell Basson M40 Dark Peak Fell Runners 04:50:42
172 Richard Clark M45 Esk Valley Fell Club 04:50:44
173 Catherine Litherland F40 Pennine Fell Runners 04:51:03
174 John Messenger M40 Northern Fells Running Club 04:51:17
175 David Heenan MSEN Vegan Runners 04:51:28
176 Ian Sutcliffe M45 Stadium Runners 04:52:06
177 James Parsons MSEN Freedom Tri 04:52:58
178 Alan Lucker M40 Bowland Fell Runners 04:53:14
179 Tim Dempsey MSEN Wharfedale Harriers 04:53:21
180 Andrew Henderson M50 Durham Fell Runners 04:53:22
181 Jim Clapp M60 Durham Fell Runners 04:53:34
182 James Morrison M40 Tiverton Harriers 04:53:50
183 Chris Plews M45 Wetherby Runners 04:55:30
184 Paul Coope M50 Bowland Fell Runners 04:57:24
185 Stuart McAleavy M40 Wharfedale Harriers 05:01:09
186 Rob Allen M40 Keswick Athletic Club 05:02:54
187 Andy Phelps MSEN Lonsdale Fell Runners 05:04:17
188 Emma Watson FSEN Wharfedale Harriers 05:05:58
189 Lewis Ashton M45 Dark Peak Fell Runners 05:06:10
190 Jenny Yeo F40 Derwent Valley Running Club 05:06:13
191 Richard Mackey MSEN Saddleworth Runners 05:06:14
192 Simon Bellwood M55 Keighley & Craven Athletic Club 05:06:19
193 David Anderson MSEN Pudsey & Bramley Athletic Club 05:10:45
194 Jo Simpson FU23 Ambleside Athletic Club 05:12:09
195 Alice Fellbaum FSEN Ambleside Athletic Club 05:12:11
196 Brian Melia M50 Ilkley Harriers 05:12:49
197 Stephani Coe FSEN Dark Peak Fell Runners 05:13:09
198 Barry Rawlinson M70 Rossendale Harriers 05:13:28
199 Graham Tagg M50 Bowland Fell Runners 05:13:29
200 Wendy Dodds F65 Clayton-le-Moors Harriers 05:14:12
201 Alan Dorrington M45 Clayton-le-Moors Harriers 05:17:34
202 Mark Nutter M55 Clayton-le-Moors Harriers 05:18:25
203 Robert Cunningham MSEN Mooreabbey Milers Athletic Club 05:19:26
204 Dave Bowen M60 Pennine Fell Runners 05:20:26
205 Stephen Hartley M50 Eden Runners 05:20:32
206 Daryl Tacon M45 Cumberland Fell Runners 05:20:56
207 Lesley Malarkey F65 Keswick Athletic Club 05:22:11
208 Paul Leppard MSEN Hillingdon Athletic Club 05:22:48
209 Neil Bowmer M50 Swaledale Runners 05:23:36
210 Ian Race M55 Helm Hill Runners 05:24:02
211 Andrew Mansfield MSEN 05:25:30
212 Sam Healy M40 North York Moors Athletic Club 05:25:43
213 Dan Taylor M40 Todmorden Harriers 05:26:18
214 Simon Stansfield M40 Clayton-le-Moors Harriers 05:27:35
215 Robin Tuddenham M50 Todmorden Harriers 05:27:46
216 Paul Doxford M55 South Shields Harriers 05:28:06
217 Chris Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 05:28:30
218 Gary Mason M45 Northumberland Fell Runners 05:29:22
219 Joe Faulkner M55 Mercia Fell Runners 05:32:40
220 David Johnston M55 Mercia Fell Runners 05:33:10
221 Nick Harris M65 Rossendale Harriers 05:33:37
222 Jack Ingham MSEN Barlick Fell Runners 05:35:21
223 Grace Leedham F50 Dallam Running Club 05:38:59
224 Jenny Lyon FSEN Dallam Running Club 05:39:00
225 Jane Greening F40 05:39:01
226 Edwin Sherstone M50 Southport Waterloo Athletic Club 05:39:47
227 Sarah Roscoe FSEN Keswick Athletic Club 05:44:09
228 Gavin Bland M45 Borrowdale Fell Runners 05:46:10
229 Steve Wathall M60 Black Combe Runners 05:48:01
230 Andy Brightmore M40 05:51:57
231 Steve Boom M50 Pudsey Pacers 05:52:41
232 Tony Spicer M65 Rossendale Harriers 05:52:50
233 Wiet Stokhuyzen M45 05:53:23
234 Kevin Ayre M55 South Shields Harriers 05:54:30
235 Anne Milner F50 Wharfedale Harriers 05:54:55
236 Malcolm Slater M55 Northumberland Fell Runners 05:57:17
237 Michael Keavney M50 Swaledale Runners 05:58:22
238 Eddie Dealtry M70 Kendal Amateur Athletic Club 05:59:27
239 Richard Ashcroft M40 06:03:33
240 Paul Simpson M55 Ambleside Athletic Club Rtd
241 Gavin O'Connor MSEN Trawden Athletic Club Rtd
242 Freda Summerfield F45 Gateshead Harriers Rtd
243 Ieuan Jones M45 Mercia Fell Runners Rtd
244 Mark Sammon M45 SELOC Rtd
245 Michael Hadland M50 Mercia Fell Runners Rtd
246 Stephen Priestnall M50 Mynydd Du Rtd
247 Peter Hadley M70 Cambridge Harriers Rtd
248 Denise Tunstall F50 Durham Fell Runners Rtd
249 Ros Blackmore F50 Swaledale Runners Rtd
250 Andrew Duncan M60 Northumberland Fell Runners Rtd
251 Sarah Bowen F40 Northern Fell Runners Rtd
252 Hilary Barber F50 Keighley & Craven Athletic Club Rtd
253 Stephen Currie M45 Saltwell Harriers Rtd
254 Ian Williams M50 Rtd
255 Darryl Stead M45 Pudsey Pacers Rtd
256 Aaron Gourley M40 Elvet Striders Rtd
257 Charlotte Milligan FU23 Rtd
258 Philip Hadland M55 Mercia Fell Runners Rtd
259 Gareth Davies MSEN Darwen Dashers Rtd
260 Tom Partington MSEN Keswick Athletic Club Rtd
261 Tim Werrett M45 Mercia Fell Runners Rtd
262 Robin Hancock M45 Rtd
263 Claire Hardy FSEN Darwen Dashers Rtd