Results: Fri 1 Jan 2010 — Captain Cook's
Competitor | Category | Club | Time | |
---|---|---|---|---|
1 | Darran Bilton | Leeds City | 00:34:26 | |
2 | Thomas Edwards | Dark Peak FR. | 00:34:39 | |
3 | Jon Skidmore | North York Moors | 00:35:04 | |
4 | Elliott Jackson | New Marske H. | 00:35:39 | |
5 | Richard Bewell | Wetherby Runners | 00:35:48 | |
6 | Robert Gray | Wetherby Runners | 00:35:57 | |
7 | Gary Hetherington | Sedgefield H | 00:36:03 | |
8 | Kevin McLoughlin | North York Moors | 00:36:22 | |
9 | Lizzie Adams | Knavesmire AC | 00:36:28 | |
10 | Paul Bentley | 00:36:32 | ||
11 | Jack Coulson | 00:36:53 | ||
12 | David Parkin | Loftus & Whitby | 00:36:58 | |
13 | Karl Edwards | Fell Ponies | 00:37:15 | |
14 | Giles Hawking | Knavesmire AC | 00:37:22 | |
15 | Paul Wilson | H'Pool BR. | 00:37:27 | |
16 | Gordon Brown | North York Moors | 00:37:36 | |
16 | Matthew Driscoll | Acorn | 00:37:36 | |
18 | Simon Lea Johnson | South Shields H | 00:37:50 | |
19 | Peter Milburn | Durham FR. | 00:37:51 | |
20 | Chris Ellis | Loftus & Whitby | 00:38:06 | |
21 | Martin Dietrich | North York Moors | 00:38:09 | |
22 | Jim Mann | Durham FR. | 00:38:18 | |
23 | Christian Harmar | 00:38:26 | ||
23 | Julian Barwick | North York Moors | 00:38:26 | |
25 | Simon Deakin | North York Moors | 00:38:36 | |
26 | Bryan Saysell | M'bro & Cleve. | 00:38:37 | |
27 | Paul Christon | North York Moors | 00:39:08 | |
28 | Ralph Pearse | New Marske H. | 00:39:15 | |
29 | Keith Wood | Saltwell H & AC | 00:39:22 | |
30 | Andrew Oliver | New Marske H. | 00:39:25 | |
31 | Andrew Minister | Durham FR. | 00:39:33 | |
32 | Paul Evans | Elvet Striders | 00:39:38 | |
33 | Nick Watson | Quakers AC | 00:39:44 | |
33 | Paul Thornton | North York Moors | 00:39:44 | |
35 | Mark Potter | North York Moors | 00:39:47 | |
36 | Stewart Mechie | Thirsk & Sowerby | 00:40:01 | |
37 | David. Gibson | Elvet Striders | 00:40:05 | |
38 | Antony Moss | Totley AC | 00:40:08 | |
39 | Andy Kelly | H'Pool BR. | 00:40:10 | |
40 | ThomasReeves | Elvet Striders | 00:40:17 | |
41 | Philip Teece | B'ham Marsh HH | 00:40:20 | |
42 | Norman Bush | Ilkley Ac | 00:40:38 | |
43 | Chris Clayton | Scarborough AC | 00:40:40 | |
44 | David Lake | H'Pool BR. | 00:40:41 | |
44 | Pete Berry | North York Moors | 00:40:41 | |
46 | Ben Henderson | New Marske H. | 00:40:42 | |
47 | Paul Kelly | Durham FR. | 00:40:45 | |
48 | Michael Bennett | Elvet Striders | 00:40:51 | |
49 | Scott Lewis | South Shields H | 00:40:56 | |
50 | Phil Conner | Esk Valley Fell | 00:40:57 | |
51 | Mike McGough | North York Moors | 00:41:01 | |
51 | Thomas Jones | Redcar RC | 00:41:01 | |
53 | David Greensmith | Redcar RC | 00:41:11 | |
53 | David Kirk | H'Pool BR. | 00:41:11 | |
55 | Caroline Pollard | North York Moors | 00:41:20 | |
56 | Jeremy French | 00:41:22 | ||
57 | Chris Redfern | Saltwell H & AC | 00:41:23 | |
58 | Brendan Anglim | North York Moors | 00:41:48 | |
59 | Chris Mackenzie | 00:41:49 | ||
59 | James Lee | NYP Tri. | 00:41:49 | |
61 | Philip Goode | Saltwell H & AC | 00:41:50 | |
62 | David Dedman | Esk Valley Fell | 00:41:51 | |
62 | Mark Tobin | Wetherby Runners | 00:41:51 | |
64 | Clive Thornton | Esk Valley Fell | 00:41:52 | |
64 | Kevin Ayre | South Shields | 00:41:52 | |
66 | Graham Bingham | N'land Fell R. | 00:41:53 | |
67 | Robert Wilson | 00:41:54 | ||
68 | Robert Young | New Marske H. | 00:41:57 | |
69 | Jeff Belt | North York Moors | 00:41:59 | |
70 | Mark Willis | 00:42:01 | ||
71 | Dave Collett | Esk Valley Fell | 00:42:07 | |
72 | Damien Mead | 00:42:13 | ||
73 | Mark Behrens | North York Moors | 00:42:16 | |
74 | Rob Wilkins | Police SportUK | 00:42:20 | |
75 | Darren Trotter | 00:42:22 | ||
76 | David Edwards | H'Pool BR. | 00:42:24 | |
77 | John Pearse | New Marske H. | 00:42:30 | |
78 | Mike Hetherton | Acorn | 00:42:35 | |
79 | Allan Corran | Isle Of Man Vets | 00:42:37 | |
79 | Clare Lowe | North York Moors | 00:42:37 | |
81 | Andrew Johnson | Esk Valley Fell | 00:42:39 | |
82 | Brian Miller | Harrogate H | 00:42:48 | |
83 | Graham Harrison | Pickering AC | 00:42:51 | |
84 | Ean Parsons | Sedgefield H | 00:42:55 | |
85 | Alan Somers | Thirsk & Sowerby | 00:43:00 | |
86 | Ian Hodgson | North York Moors | 00:43:03 | |
87 | Stephen Murton | 00:43:09 | ||
88 | Graham Robinson | Loftus & Whitby | 00:43:10 | |
89 | Phil Meadows | 00:43:12 | ||
89 | Steve Gustard | Durham FR. | 00:43:12 | |
91 | Lewis Meadows | Yorkcycleworks | 00:43:13 | |
92 | Barry Manning | North York Moors | 00:43:14 | |
93 | Kath Aspin | New Marske H. | 00:43:30 | |
94 | Nick Woolley | M'bro Mandale | 00:43:36 | |
95 | Colin Knapp | Esk Valley Fell | 00:43:39 | |
96 | Gail Bell | Sedgefield H | 00:43:42 | |
97 | Kevin McGrath | 00:43:43 | ||
98 | Derek Parrington | Swaledale RR | 00:43:48 | |
99 | Cameron Taylor | 00:43:54 | ||
100 | Matthew Jones | Sedgefield H | 00:43:59 | |
101 | Martin Hedgley | 00:44:07 | ||
102 | Shaun Roberts | Elvet Striders | 00:44:09 | |
103 | Peter Garden | Sedgefield H | 00:44:10 | |
104 | Sharon Gayter | North York Moors | 00:44:17 | |
105 | Trevor Wakenshaw | N'land Fell R. | 00:44:19 | |
106 | Carol Dixon-Yeung | Acorn | 00:44:24 | |
107 | Lucy Clough | North York Moors | 00:44:26 | |
108 | Michael Keavney | 00:44:33 | ||
109 | John Turner | North York Moors | 00:44:34 | |
110 | Richard Woods | Bedale & Aiskew | 00:44:52 | |
111 | Tristan Kemp | 00:44:54 | ||
112 | Dave Johnson | N'land Fell R. | 00:44:59 | |
112 | Jacqueline Keavney | Swaledale RR | 00:44:59 | |
114 | Graeme Addison | Sedgefield AC | 00:45:02 | |
115 | Caitlin Webb-Ellis | 00:45:04 | ||
116 | Michael Sonley | 00:45:14 | ||
117 | Ken Farrell | North York Moors | 00:45:16 | |
118 | Eddie Meehan | North York Moors | 00:45:19 | |
119 | Patrick Gordon | 00:45:23 | ||
120 | Robert Johnson | 00:45:25 | ||
121 | Chris Cowen | 00:45:26 | ||
122 | Tom McGrath | M'bro & Cleve. | 00:45:27 | |
123 | Mick McGurk | New Marske H. | 00:45:44 | |
124 | Christine Devereux | 00:45:48 | ||
125 | Megan Ellis | Loftus & Whitby | 00:45:52 | |
126 | Dave Horness | Loftus & Whitby | 00:45:58 | |
127 | Fred Clapham | Ripon Runners | 00:46:00 | |
128 | Diane Jobson | North York Moors | 00:46:08 | |
129 | Ronnie Sherwood | New Marske H. | 00:46:10 | |
130 | Ian Milner | Thirsk & Sowerby | 00:46:21 | |
130 | Paul Qubbins | 00:46:21 | ||
132 | Benjamin Tait | SwaleDale OC. | 00:46:23 | |
133 | Pete Best | New Marske H. | 00:46:24 | |
134 | Clare Davison | Pickering AC | 00:46:28 | |
135 | Doug Welsh | North York Moors | 00:46:33 | |
136 | Alasdair Thorpe | Thirsk & Sowerby | 00:46:43 | |
136 | Shaun Whitlock | North York Moors | 00:46:43 | |
138 | Graham.Harrison | Saltwell H & AC | 00:46:51 | |
139 | Bill Gayter | North York Moors | 00:47:14 | |
140 | Michael Court | Pennine FR | 00:47:15 | |
141 | Mark Leng | New Marske H. | 00:47:18 | |
142 | Helen Simmons | North York Moors | 00:47:26 | |
143 | Dan Oldfield | FRA | 00:47:28 | |
144 | Phil James | Saltwell H & AC | 00:47:59 | |
145 | Paul Levett | 00:48:05 | ||
146 | Nina Mason | Elvet Striders | 00:48:06 | |
147 | Robin Harmar | 00:48:27 | ||
148 | Simon Colligan | 00:48:31 | ||
149 | Pam Costello | Redcar RC | 00:48:36 | |
150 | Dave Robinson | North York Moors | 00:48:38 | |
151 | PhilHughesNarborough | North York Moors | 00:48:41 | |
152 | Carl Faulkner | 00:48:44 | ||
153 | Jane Hamp | Scarborough AC | 00:48:49 | |
154 | Malcolm Selby | Cleve. Tri Club | 00:48:51 | |
155 | Richard Clarke | North York Moors | 00:49:05 | |
156 | Barry Moody | North York Moors | 00:49:08 | |
157 | Rachael Ellison | Radcliffe AC | 00:49:25 | |
158 | Ernie Huck | Thirsk & Sowerby | 00:49:29 | |
159 | Dave Parke | Scarborough AC | 00:49:38 | |
160 | Mark Jenkins | Pickering AC | 00:49:50 | |
161 | Carol Morrison | Easingwold AC | 00:49:51 | |
162 | Paul Haydon | FRA# | 00:50:09 | |
163 | Peter Wilkinson | FRA | 00:50:19 | |
164 | Edward Fearnside | 00:50:24 | ||
165 | Trevor Symonds | FRA | 00:50:26 | |
166 | Don Buffham | Otley AC | 00:50:32 | |
167 | Paul Havis | 00:50:34 | ||
168 | Helen Duggleby | North York Moors | 00:50:42 | |
169 | Lydia Dietrich | North York Moors | 00:50:43 | |
170 | Paul Goad | Richmind & Zet | 00:50:58 | |
171 | Peter Johnson | H'Pool BR. | 00:51:04 | |
172 | Jill Knight | Thirsk & Sowerby | 00:51:08 | |
173 | Phil Latham | 00:51:10 | ||
174 | Jan Young | Elvet Striders | 00:51:15 | |
175 | Jean Gillespie | Elvet Striders | 00:51:25 | |
175 | Samantha Gillespie | 00:51:25 | ||
177 | Stewart Wisbey | 00:51:28 | ||
178 | Ian Robinson | Esk Valley Fell | 00:51:32 | |
179 | Andrew MacFarlane | 00:51:39 | ||
179 | Mike Hall | H'Pool BR. | 00:51:39 | |
181 | Madaline Whyte | North York Moors | 00:51:41 | |
182 | JonPaul Venus | 00:51:50 | ||
183 | Caroline Graham | North York Moors | 00:51:53 | |
184 | Andrew Hart | New Marske H. | 00:51:54 | |
185 | Conrad Allison | 00:52:04 | ||
186 | Jon Bulmer | B'ham Marsh HH | 00:52:06 | |
187 | Nick Walters | 00:52:08 | ||
188 | Danny Gordon | Quakers AC | 00:52:22 | |
189 | Cathy Pearce | 00:52:28 | ||
190 | Bob Howe | North York Moors | 00:52:35 | |
191 | Martin White | New Marske H. | 00:52:45 | |
192 | Steve Rochelle | Saltwell H & AC | 00:52:52 | |
193 | Ann Dale | Wetherby Runners | 00:53:18 | |
194 | Oliver Tait | 00:53:43 | ||
195 | Richard Tait | SwaleDale OC. | 00:53:45 | |
196 | David Shipman | Elvet Striders | 00:53:55 | |
197 | Calum Dearlove | 00:53:56 | ||
198 | Michael Crombie | 00:53:58 | ||
199 | Jonathan Lowes | 00:54:01 | ||
200 | Ruth Court | 00:54:07 | ||
201 | Daniel Crane | 00:54:31 | ||
202 | Gordon Lowe | 00:54:38 | ||
203 | Lisa MacDonald | Saltwell H & AC | 00:55:28 | |
204 | Jason Taylor | 00:55:30 | ||
204 | Neil Cowen | 00:55:30 | ||
206 | Anna Seeley | Durham City H | 00:56:09 | |
207 | Flip Owen | Elvet Striders | 00:56:10 | |
208 | Steve Hutchinson | North York Moors | 00:56:26 | |
209 | Chris Jamieson | Esk Valley Fell | 00:56:36 | |
210 | Paul Jacobs | Easingwold AC | 00:56:37 | |
211 | Colin Scollay | New Marske H. | 00:56:38 | |
212 | Fintan Clarke | Saltwell H & AC | 00:56:40 | |
213 | Ian Scott | 00:56:54 | ||
214 | Fiona Smith | 00:57:06 | ||
215 | Len Small | North York Moors | 00:57:07 | |
216 | Kirsty Anderson | Saltwell H & AC | 00:57:13 | |
217 | Judith Bewell | Wetherby Runners | 00:57:17 | |
218 | Clare Westwood | Sedgefield H | 00:57:21 | |
219 | John Smith | New Marske H. | 00:57:32 | |
220 | Pam Best | New Marske H. | 00:57:33 | |
221 | Sarah Somers | Thirsk & Sowerby | 01:00:20 | |
222 | Nigel Watson | 01:00:36 | ||
223 | Lorna Goodchild | 01:00:59 | ||
224 | Paula Scott | Golden Oldies | 01:01:01 | |
225 | Vicky Cuthbertson | Saltwell H & AC | 01:02:10 | |
226 | Kerry Graydon | Redcar RC | 01:07:25 | |
226 | Ray Wheatley | Redcar RC | 01:07:25 | |
228 | David Gilthorpe | Saltwell H & AC | 01:14:24 | |
229 | Eric Smith | Redcar RC | 01:28:17 | |
230 | Neil Grey | 01:30:18 | ||
230 | Sarah Jane Grey | 01:30:18 |
Please report any errors in these results to the Race Contact for this race - see the race listing for contact details.