Results: Sun 16 Jul 2023 — Viking Chase
Competitor | Category | Club | Time | |
---|---|---|---|---|
1 | Robert Sparkes | M | Beverley AC | 59.12 |
2 | Keith Wigley | M | Swaledale Runners | 60.38 |
3 | James Wynne | M | Horsforth Fellendale | 61.26 |
4 | Oliver Shaw | M | Loftus and Whitby | 63.49 |
5 | Tim Grimwood | M40 | Swaledale Runners | 66.11 |
6 | Adam Theaker | M | Loftus and Whitby | 66.46 |
7 | Tom Wilson | M40 | Knaresborough Striders | 67.29 |
8 | Katie Walshaw | F | Holmfirth Harriers | 67.44 |
9 | Tom Levi | M40 | Thirsk and Sowerby | 68.52 |
10 | Rob Williamson | M50 | Loftus and Whitby | 69.03 |
11 | Craig Gath | M40 | Easingwold Running | 69.15 |
12 | Matthew Jones | M40 | Scarborough Athletic | 69.24 |
13 | Adrian Bushby | M50 | City Of Hull | 70.22 |
14 | Tom Ratcliffe | M | York Knavesmire | 71.57 |
15 | Justin Waring | M50 | Loftus and Whitby | 72.09 |
16 | Freddy Wharton | MU23 | Thirsk and Sowerby | 72.28 |
17 | Matt machouki | M50 | Scarborough Athletic | 72.30 |
18 | Michael Devereux Cole | M | Swaledale Runners | 72.42 |
19 | Richard Atkins | M40 | North York Moors AC | 72.45 |
20 | Daniel Thwaites | M | West Chesire AC | 72.59 |
21 | Calvin Nicholson | M50 | Billingham Running Club | 73.13 |
22 | Michael Shaw | M40 | York Knavesmire | 73.25 |
23 | Stefan McLoughlin | M | North York Moors AC | 73.35 |
24 | Simon Jones | M50 | Farsley Flyers | 74.59 |
25 | Rhona Marshall | F40 | Scarborough Athletic | 75.34 |
26 | Phil Smith | M | Pickering Running Club | 75.44 |
27 | Nik Tarrega | F | York Knavesmire | 75.52 |
28 | Joshua Blacker | M | Knaresborough Striders | 76.32 |
29 | Damian Kilpin | M40 | Pennistone Footpath Runners & AC | 77.41 |
30 | Aaron Keys | M | Middlesbrough and Cleveland Harriers | 78.04 |
31 | Julian Wardman | M50 | Esk Valley Fell Club | 78.07 |
32 | Chris Jefferies | M50 | Billingham Running Club | 78.09 |
33 | Natalie Greaves | F | York Knavesmire | 79.06 |
34 | Nigel Briggs | M60 | North York Moors AC | 79.31 |
35 | Gary Wilkinson | M40 | Thirsk and Sowerby | 79.39 |
36 | Gary Dack | M60 | Billingham Running Club | 80.05 |
37 | Nigel Copland | M | Swaledale Runners | 81.44 |
38 | Emma Clapton | F | Individual | 81.49 |
39 | David Hughes | M60 | North York Moors AC | 81.51 |
40 | Louis Armstrong | M | Loftus and Whitby | 82.19 |
41 | Paul Havis | M50 | Individual | 82.36 |
42 | Kerry Riley | F | West Chesire AC | 84.23 |
43 | Jordan Millward | M | Esk Valley Fell Club | 86.21 |
44 | Matthew keys | M | Individual | 86.28 |
45 | Kirsty Struthers | F | North York Moors AC | 86.31 |
46 | Williams | M | Individual | 86.38 |
47 | Andrew Vernon | M40 | Quakers AC | 86.42 |
48 | Catherine Bonn | F | Individual | 86.43 |
49 | Julie Darigala | F50 | Black Combe Runners | 87.04 |
50 | Michael Keavney | M50 | Swaledale Runners | 87.43 |
51 | Joshua Goldsbrough | M | North York Moors AC | 88.35 |
52 | Roger Laycock | M60 | Settle Harriers | 89.11 |
53 | Jono Conway | M | Individual | 89.48 |
54 | Neil Scruton | M70 | Scarborough Athletic | 90.04 |
55 | Mike Knox | M60 | Swift Tees | 90.14 |
56 | Sarah Walch | F40 | Pennistone Footpath Runners & AC | 90.35 |
57 | Bronwyn Mayo | F40 | Thirsk and Sowerby | 91.11 |
58 | Jim Coldwell | M50 | Swaledale Runners | 91.15 |
59 | Cassie Read | F | York Knavesmire | 91.23 |
60 | Philip Baines | M40 | Stockton Striders | 91.49 |
61 | Steph Lishman | F50 | Individual | 92.14 |
62 | Trevor Symonds | M60 | Northern Fell Runners | 92.33 |
63 | Simon Spence | M50 | Thirsk and Sowerby | 92.57 |
64 | Aimee Jones | F | Swaledale Runners | 93.13 |
65 | Gary Talbot | M50 | Esk Valley Fell Club | 93.50 |
66 | Abbie Hull | F40 | Swaledale Runners | 94.20 |
67 | Marc Davies | M60 | Thirsk and Sowerby | 94.25 |
68 | Nina Cameron | F50 | Northumberland Fell Runners | 94.32 |
69 | Melanie Ellwood | F | York Knavesmire | 96.52 |
70 | Andrew Robertson | M60 | Scarborough Athletic | 96.53 |
71 | Tracey Thornhill | F50 | Gold Coast runners | 98.53 |
72 | Jeremy Smith | M50 | Individual | 98.54 |
73 | Sarah Roe | F | Billingham Running Club | 99.38 |
74 | Lynn Humpleby | F40 | Pickering Running Club | 100.52 |
75 | Diane Jobson | F50 | North York Moors AC | 102.03 |
76 | Elizabeth Dobson | F | Redcar Running Club | 102.12 |
77 | Peter Murray | M50 | York Acorn Runners | 102.47 |
78 | Jerry Barnes | M60 | Vegan Runners | 104.01 |
79 | Ged Dixon | M70 | Individual | 105.50 |
80 | Rosie Gatenby | F40 | Thirsk and Sowerby | 106.10 |
81 | Philip Sellars | M | Redcar Running Club | 109.08 |
82 | Alison Lloyd | F60 | North York Moors AC | 109.31 |
83 | Serena Partridge | F40 | Pickering Running Club | 111.55 |
84 | Mark Latham | M60 | Northumberland Fell Runners | 112.56 |
85 | Brent Lindsey | M60 | Pennistone Footpath Runners & AC | 115.51 |
86 | Dan Simmons | M60 | Wetherby Runners | 116.21 |
87 | Nicola darragh | F40 | Stockton Striders | 117.45 |
88 | Ian Robinson | M60 | Esk Valley Fell Club | 119.12 |
89 | Ronnie Kirkham | F50 | Esk Valley Fell Club | 120.03 |
90 | Michael Hetherton | M70 | Pickering Running Club | 123.03 |
91 | Mike Punchard | M60 | Pickering Running Club | 124.04 |
92 | Bethany Haggath | FU23 | Thirsk and Sowerby | 126.03 |
93 | Graham Robinson | M60 | Pickering Running Club | 139.48 |
Please report any errors in these results to the Race Contact for this race - see the race listing for contact details.