Results: Sun 16 Sep 2018 — Ian Roberts Memorial
Competitor | Category | Club | Time | |
---|---|---|---|---|
1 | Rob James | MSEN | Royton Road Runners | 00:49:50 |
2 | Max Wainwright | MU23 | Dark Peak Fell Runners | 00:50:58 |
3 | Joe Law | MU23 | Holmfirth Harriers | 00:53:35 |
4 | Jonny Croston | M40 | Calder Valley | 00:54:19 |
5 | Adam Storer | M40 | 00:55:35 | |
6 | Dan Greenwood | M40 | Meltham AC | 00:56:27 |
7 | Jacob Harman | MSEN | Holmfirth Harriers | 00:56:32 |
8 | Dan Stewart | M40 | Holmfirth Harriers | 00:56:46 |
9 | Phil Wells | M40 | Calder Valley | 00:57:16 |
10 | Paul Haigh | M40 | Calder Valley | 00:57:34 |
11 | Helen Berry | W40 | Holmfirth Harriers | 00:57:50 |
12 | Mike Gradwell | MSEN | Saddleworth Runners | 00:58:06 |
13 | Kevin Folan | M40 | 00:58:10 | |
14 | Ben Parkin | MSEN | Holmfirth Harriers | 00:59:16 |
15 | Scott Hutchinson | M40 | 01:00:11 | |
16 | Chris Beadle | M40 | Holmfirth Harriers | 01:01:14 |
17 | Steve Sanders | M40 | Penistone Footpath Runners | 01:01:32 |
18 | Stephen Booth | M50 | 01:01:39 | |
19 | Matthew Kay | MSEN | Calder Valley | 01:01:56 |
20 | Lucy Byram | WU23 | Holmfirth Harriers | 01:02:16 |
21 | Jonathan Haigh | M40 | 3RT | 01:02:21 |
21 | Mark Wilson | MSEN | Holmfirth Harriers | 01:02:21 |
23 | Daniel Limb | MSEN | Penistone Footpath Runners | 01:02:31 |
24 | Paul Mills | M50 | Holcombe Harriers | 01:02:32 |
24 | Tim Abel | MSEN | 01:02:32 | |
26 | Robert Bolton | M50 | 01:02:36 | |
27 | Edward Pritchard | MSEN | Holmfirth Harriers | 01:02:37 |
28 | Simon Gelsthorpe | M50 | Halifax Harriers | 01:03:03 |
29 | Ronnie Turner | M50 | Rossendale | 01:03:29 |
30 | Ian Charlesworth | M50 | Penistone Footpath Runners | 01:03:53 |
31 | Giles Bailey | M50 | Meltham AC | 01:04:18 |
32 | James Durrans | M40 | Holmfirth Harriers | 01:04:40 |
33 | Thornton Taylor | M60 | Rossendale | 01:04:48 |
34 | Zoe Storr | WSEN | Holmfirth Harriers | 01:04:53 |
35 | Steven Perren | M50 | Meltham AC | 01:05:18 |
36 | Ian Goulding | M50 | Holmfirth Harriers | 01:05:24 |
37 | Dan Stone | MSEN | Rothwell Harriers | 01:06:31 |
38 | Natasha Geere | W50 | Spenborough AC | 01:06:39 |
39 | Stephen Hunt | M50 | Spenborough AC | 01:06:44 |
40 | Russell Aydon-Butler | M40 | Keighley & Craven AC | 01:06:52 |
41 | Catherine Holden | W40 | Calder Valley | 01:07:08 |
42 | Paul Taylor | M50 | Calder Valley | 01:07:10 |
43 | Glynn Mitchell | M50 | 01:07:31 | |
44 | David Chandler | MSEN | Meltham AC | 01:08:03 |
45 | James Cooke | MSEN | Calder Valley | 01:09:40 |
46 | Sally Coldwell | W40 | 01:09:52 | |
47 | Rachel Johnston | W50 | Calder Valley | 01:10:43 |
48 | Nick Helm | M40 | Holmfirth Harriers | 01:10:53 |
49 | Katie Sharp | WSEN | Denby Dale AC | 01:11:01 |
50 | Patrick Garland | M50 | 01:11:22 | |
51 | Lucy Verrill | WSEN | Holmfirth Harriers | 01:11:37 |
52 | Graeme Lee | M50 | Meltham AC | 01:12:00 |
53 | Kelvin Bowskill | M60 | Penistone Footpath Runners | 01:12:18 |
54 | Jeff Miller | M40 | Meltham AC | 01:12:27 |
55 | Rob Kersey | M60 | Holmfirth Harriers | 01:12:32 |
56 | Sarah Brewer | W40 | Meltham AC | 01:12:38 |
57 | Debbie Hall | W40 | Holmfirth Harriers | 01:15:43 |
58 | Samantha Hartley | WSEN | Marsden Racers | 01:16:00 |
59 | Alan Knox | M60 | Penistone Footpath Runners | 01:16:34 |
60 | Paul Andrew Neal | MSEN | 01:16:35 | |
61 | Nick Whittingham | M60 | Penistone Footpath Runners | 01:16:36 |
62 | Luke McGuinness | MSEN | Penistone Footpath Runners | 01:16:37 |
63 | Charlotte Wetton | WSEN | Calder Valley | 01:18:53 |
64 | Glenn Cockcroft | M50 | Triangle Trotters | 01:18:58 |
65 | Darren Brown | M50 | Triangle Trotters | 01:19:06 |
66 | Naomi Shaw | WSEN | South West Road Runners | 01:20:10 |
67 | Ashleigh Bowskill | WSEN | Penistone Footpath Runners | 01:20:54 |
68 | Alice Buttle | WSEN | Meltham AC | 01:21:09 |
68 | Rebecca Johnstone | W40 | Meltham AC | 01:21:09 |
70 | Paul Neal | M50 | Flyde Coast Runners | 01:21:14 |
71 | John Nunn | M50 | Calder Valley | 01:21:57 |
72 | Paul Winn | M60 | Holmfirth Harriers | 01:22:05 |
73 | Bill Hunter | M70 | Holmfirth Harriers | 01:22:35 |
74 | Gilly Markham | W60 | Meltham AC | 01:26:02 |
75 | Paul Brooks | M50 | 01:26:46 | |
76 | Myfanwy Cross | WSEN | Penistone Footpath Runners | 01:28:00 |
77 | Heather Lindley | W50 | Penistone Footpath Runners | 01:30:31 |
78 | John Lambe | M40 | Acre Street Runners | 01:30:36 |
79 | Angela Rafferty | W40 | Acre Street Runners | 01:30:38 |
80 | Jude Matthews | WSEN | Penistone Footpath Runners | 01:33:48 |
81 | Ray Brown | M70 | Penistone Footpath Runners | 01:34:27 |
82 | Dawn Godley | W50 | Penistone Footpath Runners | 01:35:04 |
83 | Susi Sadler | WSEN | 01:35:06 | |
84 | Tamsin Cooke | WSEN | Calder Valley | 01:36:02 |
85 | Natalie Langford | WSEN | Calder Valley | 01:37:01 |
86 | Sue Hall | W60 | Penistone Footpath Runners | 01:44:28 |
87 | Stu Smith | M60 | Penistone Footpath Runners | 01:44:29 |
Steve Frith | M60 | Penistone Footpath Runners | dnf |
Please report any errors in these results to the Race Contact for this race - see the race listing for contact details.