Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

06/04/2019 – Howgills





  
Pos Name Category Club Time
1 Carl Bell MSEN Keswick AC 02:28:05
2 Rob Jebb M40 Helm Hill Runners 02:28:26
3 Mark Lamb MSEN Keswick AC 02:30:15
4 Kim Collison MSEN Borrowdale Fell Runners 02:32:14
5 Tom Saville MSEN Dark Peak Fell Runners 02:32:36
6 Billy Cartwright MSEN Matlock Athletic Club 02:32:49
7 Daniel Haworth MSEN Matlock Athletic Club 02:33:20
8 Karl Gray M45 Calder Valley Fell Runners 02:34:38
9 Harry Holmes MSEN Matlock Athletic Club 02:35:11
10 Dan Mills MSEN Keswick AC 02:35:23
11 Phil Davies M50 Borrowdale Fell Runners 02:35:42
12 Mario Yeomans MSEN Cumberland Fell Runners 02:37:49
13 James Appleton MSEN Keswick AC 02:39:19
14 Max Wainwright MU23 Dark Peak Fell Runners 02:41:07
15 Rhys Findlay-Robinson MSEN Dark Peak Fell Runners 02:41:29
16 Robert Hope M40 Pudsey & Bramley AC 02:41:43
17 Michael Ainsworth MSEN Helm Hill Runners 02:42:15
18 Andrew Worster MSEN Todmorden Harriers 02:43:17
19 Peter Bray MSEN Ambleside AC 02:43:57
20 Calum Tinnion MSEN Keswick AC 02:44:19
21 Victoria Wilkinson W40 Bingley Harriers & AC 02:44:52
22 James Harris MSEN Ambleside AC 02:45:13
23 Sam Watson MSEN Wharfedale Harriers 02:45:22
24 Steven Hebblethwaite MSEN Keswick AC 02:45:26
25 Adam Perry MSEN Helm Hill Runners 02:45:40
26 Mark McGoldrick M40 Wharfedale Harriers 02:46:05
27 Ian Holmes M50 Bingley Harriers & AC 02:47:23
28 Matthew Elkington MSEN Ambleside AC 02:47:36
29 Darren Kay M45 Calder Valley Fell Runners 02:47:54
30 Oli Johnson M40 Dark Peak Fell Runners 02:48:09
31 Andrew Schofield M50 Borrowdale Fell Runners 02:48:30
32 Andy Laycock MSEN Clayton-le-Moors Harriers 02:48:59
33 Alistair Thornton MU23 Horwich R M I Harriers 02:49:52
34 Nichola Jackson WSEN Ribble Valley Harriers 02:50:01
35 Paul Tierney MSEN Ambleside AC 02:50:08
36 Josh Williams MSEN Dark Peak Fell Runners 02:50:29
37 John Helme M40 Ambleside AC 02:50:59
38 Peter Davies MSEN Dark Peak Fell Runners 02:51:08
39 Kieran Hodgson M40 Helm Hill Runners 02:51:17
40 Adam Osborne M40 Calder Valley Fell Runners 02:51:27
41 Sharon Taylor WSEN Helm Hill Runners 02:51:34
42 Mark Roberts M55 Borrowdale Fell Runners 02:53:12
43 John Battrick MSEN Keswick AC 02:53:53
44 Zak Hodgkinson MSEN Matlock Athletic Club 02:54:54
45 Adam Cresswell MSEN Cumberland Fell Runners 02:56:04
46 Shaun Livesey M45 Ribble Valley Harriers 02:56:28
47 Jack Agnew MSEN Mercia Fell Runners 02:57:22
48 Paul Aitken MSEN Helm Hill Runners 02:57:32
49 Jonathan Pownall MSEN Valley Striders AC 02:57:51
50 Edward Gleadowe MSEN Black Combe Runners 02:58:11
51 Daniel Jones MSEN Eden Runners 02:58:18
52 Lawrence Eccles MSEN Penny Lane Striders 02:59:06
53 Kelli Roberts WSEN Helm Hill Runners 02:59:22
54 Joel Jameson MSEN Helm Hill Runners 02:59:46
55 John Murfin M50 Settle Harriers 03:00:05
56 Joseph Oldfield MSEN Matlock Athletic Club 03:00:17
57 John Hunt M50 Dark Peak Fell Runners 03:00:25
58 Laurence Piercy MSEN Dark Peak Fell Runners 03:00:51
59 Jack Eyre MSEN Eden Runners 03:01:07
60 Barry Wilkinson M50 Borrowdale Fell Runners 03:01:26
61 Paul Cornforth M55 Ambleside AC 03:01:37
62 Tom Day MSEN Keswick AC 03:02:08
63 Rachel Parker WSEN Mercia Fell Runners 03:02:17
64 Jon Deegan M50 Ambleside AC 03:02:21
65 Joshua Jardine MU23 Helm Hill Runners 03:02:24
66 Sam Dixon MSEN Dark Peak Fell Runners 03:02:44
67 Hannah Horsburgh WSEN Keswick AC 03:03:22
68 Harvey Lord MSEN Black Combe Runners 03:03:30
69 Paul Fauset M45 Dark Peak Fell Runners 03:04:16
70 Gary Thorpe M55 Ambleside AC 03:04:29
71 John Hooson M55 Ambleside AC 03:04:34
72 Simon Coldrick M40 Pennine Fell Runners 03:04:57
73 Joe Blackett M55 Dark Peak Fell Runners 03:05:13
74 Kieran Allanson MSEN Matlock Athletic Club 03:05:30
75 Megan Wilson WSEN Dark Peak Fell Runners 03:05:49
76 Calum Wadsworth MSEN Dark Peak Fell Runners 03:06:17
77 Jon Wright M45 Todmorden Harriers 03:06:36
78 Mark Taylor M45 Calder Valley Fell Runners 03:07:02
79 Helen Berry W45 Holmfirth Harriers AC 03:07:10
80 Mel Price W45 Mercia Fell Runners 03:07:45
81 Mark Burton M45 Calder Valley Fell Runners 03:08:02
82 Scott Morley MSEN Eden Runners 03:08:33
83 Jack Foxall M40 Dark Peak Fell Runners 03:08:45
84 Ralph Simpson MSEN Dark Peak Fell Runners 03:09:03
85 Pete Rigby MSEN Helm Hill Runners 03:09:12
86 David Birch M50 Keswick AC 03:10:58
87 Tim Cowin M45 Helm Hill Runners 03:12:44
88 David Oldfield MSEN Harrogate Harriers & AC 03:13:20
89 Dan Duxbury M40 Ambleside AC 03:13:48
90 Rick Stuart M55 Helm Hill Runners 03:14:12
91 Craig Stansfield M50 03:14:15
92 Martin Wilson MSEN Durham Fell Runners 03:14:37
93 Ian Mills M40 Pennine Fell Runners 03:14:50
94 Oliver Waters M40 Helm Hill Runners 03:15:15
95 Jack Redvers Harris MSEN Pennine Fell Runners 03:16:10
96 Charlie Ing MSEN Calder Valley Fell Runners 03:16:34
97 James Haworth M45 Keswick AC 03:17:27
98 Craig Smith M50 Keswick AC 03:18:28
99 Majka Kunicka WSEN Dark Peak Fell Runners 03:18:54
100 Dave Prosser M55 Keswick AC 03:19:02
101 Jason Brunnock MSEN Buxton AC 03:19:09
102 Paul Reilly M40 Helm Hill Runners 03:19:21
103 Steve Angus M50 Keswick AC 03:19:24
104 Andrew Britton M40 Wharfedale Harriers 03:19:27
105 Andy Simpson M45 Barrow Runners 03:19:31
106 Jim Masters M40 Cumberland Fell Runners 03:19:43
107 Leigh Warburton M60 Bowland Fell Runners 03:19:48
108 Ralph Skrimshire M40 Dark Peak Fell Runners 03:19:51
109 Anna Lupton W40 Black Combe Runners 03:19:59
110 Rob Furness MSEN Wharfedale Harriers 03:20:49
111 Christopher Goddard M40 Todmorden Harriers 03:21:32
112 Sally Fawcett WSEN Dark Peak Fell Runners 03:21:35
113 Andrew Slattery M50 Keswick AC 03:21:46
114 Rob Harper M45 Ambleside AC 03:22:00
115 Mike Harrison M45 Cumberland Fell Runners 03:22:11
116 William Procter M60 Helm Hill Runners 03:22:22
117 Hannah Russell WU23 Helm Hill Runners 03:22:27
118 Jenn Mattinson WSEN Keswick AC 03:23:43
119 Matt Beresford M50 Ambleside AC 03:23:52
120 Craig Burrow M45 Helm Hill Runners 03:24:36
121 Paul Jeggo M55 Springfield Striders RC 03:24:42
122 Bianca Dyer W45 Helm Hill Runners 03:25:13
123 James Allard MSEN Wharfedale Harriers 03:25:42
124 Duncan Archer M40 Durham Fell Runners 03:25:57
125 Jamie Lawler M40 Keswick AC 03:26:24
126 Matthew Nichols MSEN Matlock Athletic Club 03:26:55
127 Rob Brooks M40 Saltwell Harriers 03:27:08
128 Kate Archer W40 Ilkley Harriers AC 03:27:10
129 Paul Haigh M40 Calder Valley Fell Runners 03:28:00
130 Joanna Rycroft WSEN Helm Hill Runners 03:28:22
131 Chris Davies M60 Saddleworth Runners Club 03:28:37
132 Steve Bell M50 Dark Peak Fell Runners 03:29:00
133 Hugh Watkin MSEN 03:29:03
134 Gemma Bradley W40 Saltwell Harriers 03:29:06
135 James Baron M50 Helm Hill Runners 03:29:12
136 Mark Burley MSEN Macclesfield Harriers & AC 03:29:33
137 Tim Pickering MSEN Helm Hill Runners 03:29:41
138 Catherine Slater WSEN Helm Hill Runners 03:29:46
139 Bobby Gard-Storry MSEN 03:29:47
140 Michael Reynolds M50 Mercia Fell Runners 03:29:50
141 Eleanor Johnstone WSEN Pennine Fell Runners 03:30:22
142 Andrew Holmes M40 Pennine Fell Runners 03:30:59
143 Ken Maynard M55 Sunderland Strollers 03:31:13
144 Roger Laycock M60 Settle Harriers 03:31:29
145 Scott Newburn MSEN Eden Runners 03:31:33
146 Simon Adney MSEN Mercia Fell Runners 03:31:43
147 Gillian Lindsey W50 Macclesfield Harriers & AC 03:31:50
148 Pez (Przem) Holda M40 Dark Peak Fell Runners 03:31:55
149 Carlos Bedson M50 Cheshire Hill Racers 03:33:16
150 John Millen M45 Black Combe Runners 03:33:24
151 David Griffin M55 Helm Hill Runners 03:33:37
152 Ian Barnes MSEN Ambleside AC 03:34:08
153 Alice Forster WSEN Black Combe Runners 03:34:28
154 Chris Atherton MSEN Ambleside AC 03:34:55
155 Jonny Croston M40 Calder Valley Fell Runners 03:35:54
156 Paul Hodgson M40 Durham Fell Runners 03:35:57
157 Andrew Fox M60 Glossopdale Harriers 03:36:11
158 Jean Brown W50 Clayton-le-Moors Harriers 03:36:27
159 Peter German MSEN Helm Hill Runners 03:36:37
160 Fiona Marley Paterson WSEN Helm Hill Runners 03:36:41
161 Matthew Rooke MSEN Black Combe Runners 03:36:45
162 Matt Machouki M50 Scarborough Athletic Club 03:37:21
163 Anthony Emmet M40 Helm Hill Runners 03:37:47
164 Kevin Barron M50 Ambleside AC 03:37:57
165 Michael Mallen M60 Keswick AC 03:38:48
166 Andy Hauser M60 Holmfirth Harriers AC 03:39:20
167 Rachel Pilling WSEN Pudsey & Bramley AC 03:39:45
168 Dave Sargent M55 Eden Runners 03:39:53
169 Darren Parker M50 Cumberland Fell Runners 03:39:55
170 Mark Pursell M40 Pennine Fell Runners 03:40:02
171 Jack Holt M70 Clayton-le-Moors Harriers 03:40:06
172 Carol Evans W55 Settle Harriers 03:40:13
173 Joe Parsons MSEN 03:40:16
174 Steve Adams M50 Dark Peak Fell Runners 03:42:05
175 Janie Oates WSEN Helm Hill Runners 03:42:20
176 Rob Pilling M45 Steel City Striders RC 03:42:26
177 David Allen M60 Dark Peak Fell Runners 03:42:52
178 Michelle Foxwell W40 Ambleside AC 03:43:33
179 Nicola Parkin W50 Dark Peak Fell Runners 03:44:05
180 Liam Taylor MSEN Helm Hill Runners 03:44:40
181 Alison Weston W50 Ilkley Harriers AC 03:45:22
182 Deborah Gowans W50 Accrington Road Runners 03:45:39
183 Paul Scully M40 Helm Hill Runners 03:46:51
184 Daniel Richardson M40 North Shields Polytechnic Club 03:46:58
185 Rowena Browne W55 Bowland Fell Runners 03:47:07
186 Rebecca Patrick W45 Todmorden Harriers 03:47:09
187 Chris Curtis M50 Northern Fells Running Club 03:47:47
188 Katie Mckay WSEN Helm Hill Runners 03:47:53
189 Michael Procter M50 Clayton-le-Moors Harriers 03:47:58
190 Zoe Webber WSEN Keswick AC 03:48:04
191 Brian Hickey M55 03:48:18
192 Bernard Grant M70 Harrogate Harriers & AC 03:48:54
193 Daniel Hurd MSEN Wharfedale Harriers 03:49:09
194 Jim Thompson M50 Saltwell Harriers 03:49:57
195 Jackie Murdy W50 South Shields Harriers & AC 03:49:59
196 Helen Buchan W40 Calder Valley Fell Runners 03:50:05
197 Shaun Addison M55 Helm Hill Runners 03:50:16
198 Molly Ralphson W45 Barlick Fell Runners 03:50:20
199 Hannah Bradley WSEN Cumberland Fell Runners 03:50:35
200 Peter Walmsley MU23 Cumberland Fell Runners 03:50:57
201 Harry Watler MSEN Ambleside AC 03:51:15
202 Jenny Rice WSEN Helm Hill Runners 03:51:28
203 Neil Sidaway M55 Cumberland Fell Runners 03:51:35
204 Sue Richmond W40 Pennine Fell Runners 03:51:40
205 Jake Lodge MSEN Pudsey & Bramley AC 03:51:44
206 Paul Jennings M50 Cumberland Fell Runners 03:52:44
207 Dan Gilbert M40 Horwich R M I Harriers 03:52:58
208 Rod Scott M40 Helm Hill Runners 03:53:15
209 Helen Elmore W45 Dark Peak Fell Runners 03:54:04
210 Nicky Spinks W50 Dark Peak Fell Runners 03:54:06
211 Colin Shuttleworth M60 Preston Harriers 03:54:25
212 Claire Green WSEN Pudsey & Bramley AC 03:54:32
213 Mark Wharton M50 Calder Valley Fell Runners 03:54:39
214 Mark Agnew M50 Mercia Fell Runners 03:54:49
215 Marie Robson W50 Helm Hill Runners 03:54:53
216 Paul Ramsden M40 Hyde Park Harriers 03:55:15
217 Jean Powell W50 Wharfedale Harriers 03:56:02
218 David Anderson M45 Pudsey & Bramley AC 03:56:45
219 Jack Cummins MSEN Matlock Athletic Club 03:57:02
220 Nick Brooke M65 Dorset Doddlers RC 03:57:22
221 Peter Stobbs M55 Trawden Athletic Club 03:57:24
222 Steven O'Keeffe M45 Northern Fells Running Club 03:57:35
223 Alison Wainwright W50 Dark Peak Fell Runners 03:57:54
224 Kate Mansell W45 Todmorden Harriers 03:58:13
225 Rob Allen M40 Keswick AC 03:58:26
226 Sophie Noon WSEN Cumberland Fell Runners 03:58:34
227 Keith G Holmes M65 Dark Peak Fell Runners 03:58:43
228 James Mellor MSEN Darwen Dashers RC 03:59:08
229 Claire Duffield W45 Todmorden Harriers 03:59:12
230 Melanie Blackhurst W50 Todmorden Harriers 03:59:19
231 Mark Davenport MSEN Glossopdale Harriers 03:59:30
232 Matthew Nuttall M50 Blackburn Harriers & AC 03:59:40
233 Pat Goodall W60 Totley AC 04:00:03
234 Robert Halstead M55 Todmorden Harriers 04:00:46
235 Nina Walkingshaw W40 Howgill Harriers 04:04:09
236 Steve Wathall M60 Black Combe Runners 04:04:11
237 Dawn Metcalfe W40 Derwent Valley Trail Runners 04:04:27
238 Jane Crowson W55 Dark Peak Fell Runners 04:04:37
239 Rachel Findlay-Robinson WSEN Keswick AC 04:06:16
240 Adam Neale M45 Cheshire Hill Racers 04:06:38
241 Wendy Dodds W65 Clayton-le-Moors Harriers 04:08:05
242 Paul Fullwood M50 Keswick AC 04:08:25
243 David White M45 Helm Hill Runners 04:09:22
244 Kathleen Aubrey W55 Helm Hill Runners 04:09:24
245 Duncan Cooper M50 Ilkley Harriers AC 04:09:37
246 Emily Woodcock WSEN Cumberland Fell Runners 04:09:44
247 John Rainford M55 Preston Harriers 04:09:47
248 Beverley Redfern W60 04:10:00
249 Mark Smith M45 North Shields Polytechnic Club 04:10:19
250 Barnaby Crawshaw MSEN Pennine Fell Runners 04:11:49
251 John Evason MSEN Black Combe Runners 04:12:13
252 Alison Richards W40 Helm Hill Runners 04:12:29
253 John Thompson M50 Newburgh Nomads RC 04:12:32
254 Seb Bufton MSEN Saltwell Harriers 04:14:41
255 Richard Dixson M40 Pennine Fell Runners 04:14:57
256 Andy Buck M60 Steel City Striders RC 04:15:06
257 Jean Shotter W55 Holmfirth Harriers AC 04:15:10
258 Lisa Parker W40 Accrington Road Runners 04:15:21
259 Jim Fisher M55 Howgill Harriers 04:15:33
260 Edward Poulter MSEN 04:15:48
261 Leah Williams WU23 LUOC 04:16:06
262 Vincent Booth M55 Cheshire Hill Racers 04:16:41
263 Denise Wright W45 Bingley Harriers & AC 04:17:42
264 Lauren Munro-Bennett WSEN Ambleside AC 04:19:55
265 Nick Sebley M55 Black Combe Runners 04:20:11
266 Andy Barnett M55 Dark Peak Fell Runners 04:20:43
267 Paul Richardson M40 Saltwell Harriers 04:21:18
268 Georgia Stevens WU23 Helm Hill Runners 04:21:40
269 Bradley Stone M40 Matlock Athletic Club 04:22:55
270 Tania Wilson W55 Buxton AC 04:23:44
271 Robert Taylor M65 Pennine Fell Runners 04:24:08
272 Miroslav Siska M45 04:24:15
273 Bill Beckett M50 Chorley Athletic And Triathlon Club 04:24:52
274 Ian Charlesworth M55 Penistone Footpath Runners & Athletic Club 04:25:26
275 Geoff Cooper M50 Matlock Athletic Club 04:25:43
276 Ian Race M55 Helm Hill Runners 04:26:07
277 Caroline Harding W45 Pudsey & Bramley AC 04:27:24
278 Toby Sydes M50 Calder Valley Fell Runners 04:28:16
279 Ryan Crellin MSEN Cumberland Fell Runners 04:28:38
280 Glen Dalton MSEN 04:29:08
281 Andy Watts M65 Cheshire Hill Racers 04:29:44
282 Donna Claridge W50 Dark Peak Fell Runners 04:29:52
283 John Singh MSEN Saltaire Striders 04:31:11
284 David Gould M65 Mercia Fell Runners 04:33:47
285 Debbie Hope W45 Buxton AC 04:35:18
286 Jonathan Bailey M40 Black Combe Runners 04:35:37
287 Rachel Slattery W50 Helm Hill Runners 04:37:59
288 Andy Collings M50 Tring RC 04:38:37
289 Ronald Rees M60 Pennine Fell Runners 04:39:37
290 Dawn Denton W45 Wharfedale Harriers 04:39:42
291 Katy Thompson W65 Clayton-le-Moors Harriers 04:44:50
292 Tom Mcgaff M60 Cheshire Hill Racers 04:44:58
293 Janet Grantham W40 Pennine Fell Runners 04:46:13
294 Stephen Dixon M65 Valley Striders AC 04:46:59
295 Grace Kelleher WSEN Dark Peak Fell Runners 04:47:12
296 Jim Paxman M60 Dark Peak Fell Runners 04:50:09
297 Nick Andralojc M55 Harrogate Harriers & AC 04:58:09
298 Graham McAra M65 Cheshire Hill Racers 04:59:04
299 Trevor Harden M65 05:05:36
300 Anthony Spicer M65 Rossendale Harriers & AC 05:05:39
301 Denise Tunstall W55 Durham Fell Runners 05:12:12
302 Michael Hadland M50 Midland Masters AC 05:12:15
303 Philip Hadland M55 Mercia Fell Runners 05:19:00
304 Timothy Horrocks M50 Pennine Fell Runners 05:27:13
305 David Forsythe M40 M1 Rtd
306 Iain Armstrong M40 Saltwell Harriers Rtd
307 David Spence M50 Ambleside AC Rtd
308 Robin Howie MU23 Wharfedale Harriers Rtd
309 John Harpham M45 Rtd
310 Garry Beardwood M45 Helm Hill Runners Rtd
311 Emma Watson WSEN Wharfedale Harriers Rtd
312 Claire Aspinall W40 Pennine Fell Runners Rtd
313 Rebecca Day W40 Buxton AC Rtd
314 Christopher Wright M55 Settle Harriers Rtd
315 Mike Cooper M55 Cheshire Hill Racers Rtd
316 Jann Smith W45 Ilkley Harriers AC Rtd
317 Graham Hobson M60 Garstang Running Club Rtd
318 James Woodman MSEN Pudsey & Bramley AC Rtd
319 Kerry Cornforth W45 Keswick AC Rtd
320 Mark Day M45 Buxton AC Rtd
321 Mark Graham M60 Cumberland Fell Runners Rtd
322 Graeme Brown M40 Todmorden Harriers Rtd
323 Michael Crook M70 Horwich R M I Harriers Rtd
324 Josh Hartley MSEN Black Combe Runners Rtd
325 Philip Pearson M55 Northern Fells Running Club Rtd
326 Anne Milner W50 Wharfedale Harriers Rtd
327 Jonathan Tombs M45 Eden Runners Rtd
328 Jack Wright MSEN Ambleside AC Rtd
329 Graham Brown M45 Macclesfield Harriers & AC Rtd
330 David Appleyard M55 Helm Hill Runners Rtd
331 Imogen Trinder WSEN Glossopdale Harriers Rtd
332 Luke Cook MSEN Pennine Fell Runners Rtd
333 Phil Hodgson M60 Todmorden Harriers Rtd
334 Tom Briggs M40 Totley AC Rtd
335 Matthew Hulley M40 Pennine Fell Runners Rtd
336 Adam Oliver M40 Helm Hill Runners Rtd
337 Niall Bourke MSEN Pudsey & Bramley AC Rtd
338 Jill Gates W55 Settle Harriers Rtd
339 Jack Simpson MSEN Helm Hill Runners Rtd
340 Andrew Mcfarlane M50 Rossendale Harriers & AC Rtd
341 Jon Bale M55 Cheshire Hill Racers Rtd