Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

12/09/2021 – Lake District Mountain Trial - short





  
Pos Name Category Club Time
1 Jamie Luxmoore MV40 Ambleside AC 02:25:05
2 Phil Mather M Lonsdale Fell Runners 02:36:29
3 Euan Patton/Simon Patton PAIR Dark Peak Fell Runners 02:41:17
4 Ben Kent M Ambleside AC 02:42:14
5 Catherine Evans FV40 Keswick AC 02:45:14
6 Alex Matthew/Tom Matthew PAIR Bowland Fell Runners 02:57:30
7 Peter Haines MV60 FRA 03:00:06
8 Alastair Graves M Ochil Hill Runners 03:02:43
9 David James MV50 03:03:36
10 Derek Ratcliffe MV60 Rossendale Harriers & AC 03:05:12
11 Chloe Haines F Cambridge & Coleridge AC 03:05:21
12 Maya Hampshire Wright/Nigel Wright PAIR Northern Navigators 03:06:16
13 Gavin Smith MV60 Bowland Fell Runners 03:06:21
14 Graham Anderson M Cambridge & Coleridge AC 03:16:59
15 Andrew Cummings M 03:18:37
16 Florence Haines F AROS 03:19:50
17 Gavin Lockie M Cumberland Fell Runners 03:22:48
18 Geoff Davis MV60 Northumberland Fell Runners 03:25:06
19 Katie Reynolds F Eryri Harriers 03:25:32
20 Adam Malloy M Northumberland Fell Runners 03:26:37
21 Lucy Haines F 03:27:01
22 Iain Bell MV50 Deeside Orienteering Club 03:27:02
23 Mary Ockenden FV60 Bowland Fell Runners 03:36:19
24 Howard Leslie MV50 West Cumberland Orienteering Club 03:37:12
25 Peter Shakespeare MV50 FRA 03:38:34
26 Graham Arthur MV70 Highland Hill Runners 03:39:26
27 John Gomersall MV60 Ambleside AC 03:41:54
28 Samuel Bartlett/Pat Bartlett PAIR Edinburgh Athletics Club/Interlopers 03:42:15
29 Martyn Hodgson MV50 Saddleworth Runners Club 03:47:24
30 Sarah Haines FV60 FRA 03:48:25
31 Derek Fryer MV60 Lakeland Orienteering Club 03:48:34
32 Sally Hempsell/Ward Fallowfield PAIR Ambleside AC 03:48:59
33 David Anderson MV40 Pudsey & Bramley AC 03:49:34
34 John Meredith/James Meredith PAIR /Eborienteers 03:51:24
35 Tom Lynch/Tanya Shepherd PAIR Otley AC/Horsforth Fellandale Club 03:51:48
36 Raymond Wren MV70 Border Liners Orienteering Club 03:51:49
37 Andrew Bidolak MV40 03:54:30
38 Simon Filmore MV60 Lakeland Orienteering Club 03:57:11
39 Francis Shillitoe/Benedict Sanderson PAIR Newcastle And Tyneside Orienteers 03:59:10
40 Paul Gaines/Isabel Gaines PAIR Border Liners Orienteering Club 03:59:11
41 Elizabeth Jackson FV50 Deeside Orienteering Club 04:00:12
42 Andy Clough MV60 Wrekin Orienteers 04:00:26
43 Julian Warren MV50 Northern Navigators 04:00:55
44 Becky Stones FV40 SROC Red Rose Orienteering Club 04:01:06
45 Christine Goulding FV50 Border Liners Orienteering Club 04:03:41
46 Jane Hodgson FV50 Saddleworth Runners Club 04:05:48
47 Julia Murfin/John Murfin PAIR Settle Harriers 04:06:48
48 Jill Libby FV60 CLOK 04:07:05
49 Jack Davy M Manchester Triathlon Club 04:07:28
50 Iain Stemp MV50 West Anglian Orienteering Club 04:08:26
51 Karna Thorsson F OK Linné 04:09:13
52 Katy Thompson FV60 Clayton-le-Moors Harriers 04:10:24
53 Cate Matthew/Jo Matthew PAIR SROC Red Rose Orienteering Club 04:10:37
54 Paul Macfarlane/Jenny Wroe PAIR Helm Hill Runners 04:14:42
55 Jennifer Chambers F Fylde Coast Runners 04:16:56
56 Kate Hampshire/Yolanda Hampshire Wright PAIR Northern Navigators 04:21:49
57 Andy Robinson MV60 Thames Hare & Hounds 04:23:07
58 Katie Godfrey F Royston Runners 04:26:41
59 Mike Hind MV70 Borrowdale Fell Runners 04:35:30
60 James Bellarby MV40 SROC Red Rose Orienteering Club 04:36:21
61 Emma Gill/Carrie Gibson PAIR Helm Hill Runners 04:38:33
62 Chris Lates MV80 Border Liners Orienteering Club 04:39:03
63 Lorna Hewitt FV40 Dallam Running Club 04:51:24
64 Jenny Jennings FV50 Cumberland Fell Runners 04:52:38
65 Les Thurston MV70 Matlock Athletic Club 05:05:06
66 Paul Murray MV70 Rucksack Club 05:05:18
67 Jed Hampshire Wright/Finn Gardiner PAIR Northern Navigators 05:05:38
68 Carol McNeill FV70 Lakeland Orienteering Club 05:05:49
69 Gem Kirk/Joe Oetting PAIR 05:07:24
70 Miriam Rosen FV70 Lancaster & Morecambe AC 05:18:24
71 Joss Naylor/Peter Ferris PAIR Cumberland Fell Runners 05:26:02
72 John Page MV70 05:39:46
73 Ruth Harris FV50 Deeside Orienteering Club 05:52:26
74 Dave Walton MV60 Lakeland Orienteering Club 06:00:44
75 Andrew Nicoll MV80 Newcastle And Tyneside Orienteers 06:02:05
76 Jonathan Goldsworthy/Adam Speed PAIR /Pudsey & Bramley AC 06:05:15
77 Barry Johnson/Matthew Wilson PAIR Cumberland Fell Runners 06:06:10
78 Nigel Walker MV60 Kendal Amateur Athletic Club 06:09:58
79 Mike Walford MV70 Kendal Amateur Athletic Club 06:14:01
80 Darren Baker/Michelle Spencer PAIR Deeside Orienteering Club/Southport Waterloo AC 06:19:44
81 David Rosen MV60 Lancaster & Morecambe AC 06:29:40
82 Jason Bateman MV40 Durham Fell Runners M5