Results: Sun 13 Jan 2019 — Trigger
Competitor | Category | Club | Time | |
---|---|---|---|---|
1 | Tom Saville | M | Dark Peak Fell Runners | 03:31:50 |
2 | Joshua Williams | M | Dark Peak Fell Runners | 03:45:28 |
3 | Nicola Jackson | F | Ribble Valley Harriers | 04:09:41 |
4 | Lova Chechik | M | Dark Peak Fell Runners | 04:13:58 |
5 | Ralph Simpson | M | Dark Peak Fell Runners | 04:19:23 |
6 | Damian Thacker | M40 | 04:25:36 | |
7 | Ralph Skrimshire | M40 | Dark Peak Fell Runners | 04:30:15 |
8 | Martyn James | M | Porter Valley Plodders | 04:35:49 |
9 | Alex McVey | M | Carnethy | 04:38:32 |
10 | Tim Rutter | M | Dark Peak Fell Runners | 04:39:28 |
11 | Daniel Latham | M | Buxton | 04:39:47 |
12 | Tom Pape | M40 | Dark Peak Fell Runners | 04:41:45 |
13 | Pez Holda | M40 | Dark Peak Fell Runners | 04:42:05 |
14 | Kevin Saville | M50 | Dark Peak Fell Runners | 04:42:28 |
15 | Colin James Brearley | M | 04:42:48 | |
16 | Sarah Lilleman | F | Dark Peak Fell Runners | 04:43:43 |
17 | Nicky Spinks | F50 | Dark Peak Fell Runners | 04:44:48 |
18 | Konrad Rawlik | M | Carnethy | 04:51:09 |
19 | John Ryan | M | Carnethy | 04:52:58 |
20 | Steve Knight | M40 | Glossopdale Harriers | 04:53:08 |
21 | Graham Walton | M40 | Fat Boys RC | 04:54:42 |
22 | Damian Kilpin | M40 | Penistone Footpath Runners & AC | 04:55:21 |
23 | Ed Gamble | M50 | Cheshire Hillbillies | 04:55:32 |
24 | Majka Kunicka | F | Dark Peak Fell Runners | 04:55:45 |
25 | Joshua Ring | M | 05:01:15 | |
26 | Ed Richardson | M40 | Dark Peak Fell Runners | 05:01:43 |
27 | Douglas Zinis | M | Calder Valley Fell Runners | 05:02:01 |
28 | Ian Ferguson | M50 | Bingley | 05:02:29 |
29 | Stephen Kenworthy | M50 | Dark Peak Fell Runners | 05:02:36 |
30 | Matthew Burden | M | Totley AC | 05:02:46 |
31 | James Halse | M40 | Dark Peak Fell Runners | 05:04:42 |
32 | Simon Bayliss | M50 | Steel City Striders | 05:06:14 |
33 | Tim Rippon | M50 | Dark Peak Fell Runners | 05:07:11 |
34 | Louis Wood | M40 | Steel City Striders | 05:07:21 |
35 | Jim Paxman | M60 | Dark Peak Fell Runners | 05:08:05 |
36 | Bevan Adams | M40 | Retford AC | 05:09:09 |
37 | Ben Harris | M40 | Retford AC | 05:09:15 |
38 | Eleanor Johnstone | F | Pennine Fell Runners | 05:10:11 |
39 | Nick Jones | Buxton | 05:10:33 | |
40 | Daniel Cade | MU23 | 05:10:53 | |
41 | Chris Lawson | M40 | Dark Peak Fell Runners | 05:10:59 |
42 | Lee Shimwell | M | 05:11:02 | |
43 | Richard Baldwin | M | Holme Pierrepont | 05:11:33 |
44 | Craig Freshwater | M | Hunters Bog Trotters | 05:11:46 |
44 | Jill Stephen | F | Hunters Bog Trotters | 05:11:46 |
46 | Tim Culshaw | M | Glossopdale Harriers | 05:11:48 |
47 | Richard Needham | M50 | Dark Peak Fell Runners | 05:13:32 |
48 | Mark Burley | M | Macclesfield Harriers | 05:13:41 |
49 | Mark Pursell | M40 | Pennine Fell Runners | 05:13:46 |
50 | Paul Calverley | M50 | Achille Ratti | 05:15:29 |
51 | Andrew Campbell | M | Pennine Fell Runners | 05:16:59 |
51 | Barnaby Crawshaw | M | Pennine Fell Runners | 05:16:59 |
53 | Colin Allott | M | Goyt Valley Striders | 05:17:24 |
54 | Jerome McAllister | M40 | Tring Running Club | 05:18:23 |
54 | Simon Barnett | M40 | Tring Running Club | 05:18:23 |
56 | Mark Doyle | M | 05:19:24 | |
57 | Matt Fawthrop | M | Rossendale Harriers | 05:19:39 |
58 | Dan Box | M | 05:19:40 | |
59 | Hugh Pelc | M40 | 05:19:56 | |
60 | Robert Cutting | M40 | Fat Boys RC | 05:19:59 |
61 | Iain Smith | M40 | Buffalo Whippet AC | 05:20:55 |
62 | James Roddis | M40 | 05:21:27 | |
63 | Branden Davison | M50 | Fat Boys RC | 05:22:13 |
64 | James Southworth | M | 05:23:16 | |
65 | Richard Andrews | M50 | Southwell RC | 05:28:59 |
66 | Scott Collier | M | 05:30:13 | |
67 | Paul Walwyn | M | Dark Peak Fell Runners | 05:34:45 |
68 | Ben Clithero | M40 | Steel City Striders | 05:34:55 |
69 | Elliot Skorupa | M | Rossendale Harriers | 05:35:18 |
70 | Joanna Taylor | F | Steel City Striders | 05:35:19 |
71 | Gillian Lindsey | F50 | Macclesfield Harriers | 05:35:25 |
72 | Iain Illstone | M | Calder Valley Fell Runners | 05:35:46 |
73 | Dominic Watts | M40 | Dark Peak Fell Runners | 05:36:55 |
74 | NIGEL JEFF | M50 | Buxton | 05:37:04 |
75 | Steve Adams | M50 | Dark Peak Fell Runners | 05:37:05 |
76 | Sarah Jones-Morris | F40 | Dark Peak Fell Runners | 05:37:29 |
77 | David Edmunds | M40 | Fat Boys RC | 05:39:13 |
78 | Fiona Lynch | F40 | Radcliffe Ac | 05:39:32 |
79 | Stuart Russell | M40 | Calder Valley Fell Runners | 05:39:44 |
80 | Joanne Worboys-Hodgson | F40 | Denby Dale Athletics Club | 05:43:03 |
81 | Richard Mead | M40 | Dark Peak Fell Runners | 05:43:44 |
82 | James McMurtry | M50 | Ashbourne Running Club | 05:43:46 |
83 | Mick Cochrane | M70 | Dark Peak Fell Runners | 05:43:58 |
84 | James Penson | M40 | Stainland Lions | 05:44:25 |
85 | Samuel Birch-Machin | MU23 | University Of Sheffield Athletics Club | 05:44:32 |
86 | Adam Daktera | M | 05:44:44 | |
87 | Ian Crutchley | M | Glossopdale Harriers | 05:44:48 |
88 | Lukasz Patyk | M | 05:44:55 | |
89 | Alistaire MacGregor | M | Achille Ratti | 05:45:33 |
90 | Andrew Mansfield | M | 05:45:38 | |
91 | Jake Lodge | M | Pudsey & Bramley AC | 05:46:17 |
92 | David Mackie | M50 | CORSHAM RUNNING CLUB / FRA | 05:46:34 |
92 | Richard Mackie | M40 | Penistone Footpath Runners & AC | 05:46:34 |
94 | Martyn Jones | M40 | Dark Peak Fell Runners | 05:48:26 |
95 | Matt Heason | M40 | Grindleford Goats | 05:48:36 |
96 | Stuart Campbell | M | 05:48:37 | |
97 | Andrew Hallam | M | 05:48:39 | |
98 | Tom Briggs | M40 | Totley AC | 05:49:31 |
99 | Anthony McCarthy | M50 | Meltham AC | 05:49:38 |
100 | Matt Dawson | M40 | 05:50:34 | |
101 | Jason Broadley | M40 | Wakefield Triathlon Club | 05:51:35 |
102 | Rik Ansell | M50 | Tring Running Club | 05:52:42 |
103 | Peter Cobley | M40 | Saddleworth Runners | 05:53:22 |
104 | Gareth Evans | M40 | Saddleworth Runners | 05:53:23 |
105 | Simon Allen | M40 | Dark Peak Fell Runners | 05:58:09 |
106 | Chris Bennett | M | Dark Peak Fell Runners | 05:59:35 |
106 | Chris Duffy | M | Dark Peak Fell Runners | 05:59:35 |
108 | Ishmael Burdeau | M50 | Vegan Runners | 06:00:56 |
109 | Matthew Crompton | M40 | Glossopdale Harriers | 06:00:57 |
110 | Elanor Swan | F40 | Glossopdale Harriers | 06:00:58 |
111 | Sarah Andrew | F | 06:00:59 | |
112 | Ian Oates | M40 | Glossopdale Harriers | 06:01:08 |
112 | Zoe Barton | F40 | Glossopdale Harriers | 06:01:08 |
114 | Richard Campbell | M40 | Rossendale Harriers | 06:01:35 |
115 | Kevin Good | M40 | Macclesfield Harriers | 06:01:52 |
116 | Michael Bourne | M50 | Dark Peak Fell Runners | 06:02:04 |
117 | David Parkinson | M | Pennine Fell Runners | 06:02:29 |
118 | Patrick Barry | M50 | Pennine Fell Runners | 06:02:53 |
119 | Richard Green | M50 | Shelton Striders | 06:03:04 |
120 | Matthew Chenery | M40 | 06:03:55 | |
121 | Ste Pilkington | M50 | Rossendale Harriers | 06:04:24 |
122 | Alison Barrett | F40 | Steel City Striders | 06:05:08 |
122 | Helena Davis | F | Steel City Striders | 06:05:08 |
124 | Alison Wainwright | F50 | Dark Peak Fell Runners | 06:05:28 |
125 | Eleanor Wainwright | FU23 | Dark Peak Fell Runners | 06:05:29 |
126 | Neil Swan | M40 | Prestwich AC | 06:07:14 |
127 | Alison Campbell | F | Valley Striders AC | 06:09:18 |
128 | Susan Hird | F40 | Totley AC | 06:09:20 |
129 | Luke Holme | M | 06:09:24 | |
130 | Amy Freeman | F | Darwen Dashers | 06:13:29 |
131 | Gareth Davies | M | Darwen Dashers | 06:13:30 |
132 | Andrew Gray | M40 | 06:14:24 | |
133 | Brent Lindsay | M50 | Penistone Footpath Runners & AC | 06:16:02 |
134 | John Tomlinson | M40 | Penistone Footpath Runners & AC | 06:16:03 |
135 | Rebecca Avanessian | F40 | Manchester Ymca Harriers | 06:17:42 |
136 | Lawrence Day | M40 | Ambleside | 06:17:43 |
137 | Simon Gardner | M40 | Red Rose Runners | 06:17:44 |
138 | Leon Severn | M | Stainland Lions | 06:18:58 |
139 | Jim Harris | M40 | Stainland Lions | 06:18:59 |
140 | Darren Earnshaw | M40 | Calder Valley Fell Runners | 06:19:00 |
141 | David Ahearn | M | 06:19:01 | |
142 | Nick Whittingham | M60 | Penistone Footpath Runners & AC | 06:27:50 |
143 | Adam Wall | M | 06:33:19 | |
143 | James Owen | M | 06:33:19 | |
145 | Mark Chimley | M40 | Matlock | 06:36:47 |
146 | James Fulson | M | Grindleford Goats | 06:38:14 |
147 | Franciss Wooff | M50 | Chorlton Runners | 06:38:33 |
148 | Barrie Thomason | M50 | Macclesfield Harriers | 06:38:36 |
149 | Andy Watts | M60 | Cheshire Hill Racers | 06:39:48 |
150 | Paul Hunt | M50 | Goyt Valley Striders | 06:39:50 |
151 | Chris Duro | M50 | Derwent Runners | 06:50:06 |
152 | Adrian Howlett | M40 | FRA | 06:50:12 |
153 | Jonathan Coles | M50 | 06:52:00 | |
154 | Kat Love | F | Fat Boys RC | 07:05:05 |
154 | Madeleine Rogers | F40 | Fat Boys RC | 07:05:05 |
156 | Emma Roe | F40 | Shelton Striders | 07:05:50 |
156 | Rebecca Emerton | F40 | Shelton Striders | 07:05:50 |
158 | Rebecca Boston | F | Totley AC | 07:13:09 |
159 | Duncan Rance | M40 | Dark Peak Fell Runners | 07:20:04 |
160 | Paul Bridge | M40 | 07:20:07 | |
161 | Iain Asher | M50 | Darwen Dashers | 07:29:19 |
162 | David Walker | M50 | 07:29:50 | |
163 | Samual Healy | M40 | NORTH YOURK MOORS AC | 07:45:41 |
164 | Dan Price | M | Valley Striders AC | 07:58:00 |
Aimery De Malet Roquefort | M40 | Dnf | ||
Carmen Elphick | F40 | Dnf | ||
Darren Graham | M50 | Todmorden Harriers | Dnf | |
James Belton | M | Dnf | ||
Lisa Carter | F40 | Radcliffe AC | Dnf | |
Marvin-Dean Palmer | M | Dnf | ||
Mathew Foulds | M | Dnf | ||
Matt Williams | M40 | Steel City Striders | Dnf | |
Neil Hill | M50 | Stadium Runners | Dnf | |
Peter Eccleston | M | Coventry Godiva Harriers | Dnf | |
Rupert Pearson | M40 | Fat Boys RC | Dnf | |
Russel Jones | M | Dnf | ||
Sarah Smith | F50 | Leeds Valley Striders AC | Dnf | |
Simon Caldwell | M50 | FRA | Dnf | |
Simon Richardson | M | Dnf | ||
Tom Bamber | M | Roundhay Runners | Dnf | |
Trevor Matty | M50 | Dark Peak Fell Runners | Dnf | |
Wesley Evans | M | Chorlton Runners | Dnf |
Please report any errors in these results to the Race Contact for this race - see the race listing for contact details.