Results: Sun 15 Oct 2017 — Andrew Heywood Memorial Windgather
Competitor | Category | Club | Time | |
---|---|---|---|---|
1 | Alasdair Campbell | M | Buxton AC | 01:36:31 |
2 | Jack Ross | M | Staffordshire Moorlands | 01:42:24 |
3 | Alex Hinchcliffe | M | Vegan Running UK | 01:43:53 |
4 | Jordan Street | M | Clowne Road Runners | 01:46:18 |
5 | Kenny Malton | M | Shelton Striders | 01:50:05 |
6 | Philip Morris | M | Handsworth Roadhogs | 01:50:10 |
7 | Malcom Johnson | M40 | Stockport Harriers | 01:50:33 |
8 | Ian Ridgeway | M | Buxton AC | 01:50:57 |
9 | Craig Jeffery | M40 | Dark Peak Fell Runners | 01:53:57 |
10 | Pete Nield | M40 | Macclesfield Harriers | 01:56:45 |
11 | Connor Smith | M | Shvoc | 01:56:52 |
12 | Jonathan Sewell | M40 | Buxton AC | 01:58:30 |
13 | Ian Shaw | M50 | Fat Boys | 01:58:33 |
14 | Stephen Morran | M60 | Bolton AC | 01:58:36 |
15 | Richard Kelsall | M | 01:58:38 | |
16 | Simon Conroy | M40 | Dark Peak Fell Runners | 01:59:06 |
17 | James Pierce | M40 | 01:59:19 | |
18 | David Brockbank | M40 | Macclesfield Harriers | 01:59:23 |
19 | Maurice O'Brien | M40 | Holcombe Harriers | 01:59:38 |
20 | Joseph Fennell | M | 02:01:11 | |
21 | Rob Winfield | M | 02:02:05 | |
22 | Paul Swindles | M40 | Pennine | 02:02:16 |
23 | Richard Bouglas | M | Buxton AC | 02:02:55 |
24 | Paul Griffiths | M40 | Formula One | 02:03:21 |
25 | Matt Dumeni | M | Pennine | 02:03:34 |
26 | Roger Grand | M40 | WoLes & Bilston AC | 02:04:15 |
27 | Peter Woodhead | M40 | Goyt Valley Striders | 02:05:03 |
28 | Carl Bradford | M40 | Dark Peak Fell Runners | 02:05:41 |
29 | James McMurtry | M50 | Ashbourne | 02:06:53 |
30 | Robert Nicholas | M40 | Real Fitness | 02:08:29 |
31 | David Whitfield | M40 | 02:08:55 | |
32 | David McChesney | M | 02:09:16 | |
33 | Rob Newton | M | 02:09:28 | |
34 | Jon Hallam | M40 | 02:09:47 | |
35 | George Yata | M40 | Dark Peak Fell Runners | 02:12:28 |
36 | David Madden | M40 | 02:12:39 | |
37 | Tom Stoddart | M | 02:12:52 | |
38 | Paul Geeson | M50 | Stilton Striders | 02:12:57 |
39 | Martin Thomson | M40 | Buxton AC | 02:13:02 |
40 | Samuel Lightfoot | M | 02:13:13 | |
41 | Michael Atton | M40 | Stilton Striders | 02:14:09 |
42 | Paul Booth | M40 | Pennine | 02:14:16 |
43 | Rob Harper | M40 | Manchester Tri | 02:14:20 |
44 | Stephen Ellison | M40 | Mounts Bay Harriers | 02:14:31 |
45 | Jason Schofield | M40 | Wharfedale | 02:15:09 |
46 | Brendan Moore | M | Ilkeston | 02:15:12 |
47 | Alan Bocking | M60 | Cheshire Hill Racers | 02:15:41 |
48 | Leon Wnder | M | Idle AC | 02:17:18 |
49 | Sarah Lilleman | L | 02:17:20 | |
50 | Barry Blyth | M70 | Macclesfield Harriers | 02:17:31 |
51 | Aidan Grant | M40 | Goyt Valley Striders | 02:17:47 |
52 | Keith G Holmes | M60 | Dark Peak Fell Runners | 02:18:00 |
53 | Tony Birchall | M | 02:18:12 | |
54 | Andy Reid | M | Porter Valley | 02:18:16 |
55 | Kathleen O'Donnell | L40 | Macclesfield Harriers | 02:18:20 |
56 | David Nimmo | M | South Cheshire Harriers | 02:19:14 |
57 | Tom Mombman | M | 02:19:52 | |
58 | Joseph Allan Wall | M50 | 02:20:09 | |
59 | Alistair Fitzgerald | M40 | 02:20:28 | |
60 | Andrew Hill | M | 02:20:38 | |
61 | Steuart Kemp | M60 | Dark Peak Fell Runners | 02:21:03 |
62 | Joe Baker | M | Stadium Runners | 02:21:05 |
62 | Vincent Baker | M | Steel City Striders | 02:21:05 |
64 | Christine Howard | L40 | Matlock AC | 02:21:44 |
65 | Graeme Mc Carthy | M50 | Dark Peak Fell Runners | 02:21:46 |
66 | Alison Barrett | L40 | Steel City Striders | 02:21:47 |
66 | Michael Bourne | M50 | Dark Peak Fell Runners | 02:21:47 |
68 | Eion Connaughton | M50 | Dark Peak Fell Runners | 02:21:49 |
69 | Ian Crompton | M50 | Shelton Striders | 02:21:50 |
70 | Katie Hateley | L40 | Goyt Valley Striders | 02:21:53 |
71 | Patrick Garland | M50 | 02:21:55 | |
72 | David Walsh | M50 | Redhill RR | 02:22:12 |
73 | David Haughton | M | 02:22:21 | |
74 | Mick Cochrane | M70 | Dark Peak Fell Runners | 02:22:35 |
75 | Eleanor Wainwright | L | 02:22:56 | |
76 | Michael Joseph | M50 | Tideswell AC | 02:23:02 |
77 | Cathy Ayton | L | 02:23:07 | |
78 | Joseph Berry | M | 02:23:12 | |
79 | Matthew Pink | M40 | 02:23:13 | |
80 | Mike Symons | M40 | 02:23:26 | |
81 | James Grayson | M | 02:24:28 | |
82 | Pat Goodall | L60 | Totley AC | 02:24:46 |
83 | Caroline Scott | L40 | Sinfin AC | 02:25:31 |
84 | Richard Green | M50 | Shelton Striders | 02:25:35 |
85 | Paul Brunt | M40 | Shelton Striders | 02:25:37 |
86 | Will Meredith | M40 | Pennine | 02:25:43 |
87 | Haydn Williams | M | Bowline | 02:26:58 |
88 | Mark Goodburn | M40 | Team Little Flell | 02:27:11 |
89 | Mark Fermer | M50 | Pennine | 02:27:30 |
90 | Phil Barnes | M50 | Pennine | 02:28:13 |
91 | Chris Duro | M50 | Derwent Runners | 02:28:26 |
92 | Claire Calladine | L40 | Hatton Darts | 02:28:32 |
93 | Paddy Butler | M50 | Handley Runners | 02:28:40 |
94 | Gregg Avert | M40 | Goyt Valley Striders | 02:28:47 |
95 | Pete Potter | M | 02:28:55 | |
96 | Kieron Brice | M | Barnsley Harriers | 02:28:57 |
97 | Martin Rands | M50 | Macclesfield Harriers | 02:29:00 |
98 | Neil Taylor | M50 | Skelmersdale | 02:29:49 |
99 | Rachel Farrow | L | Clowne Road Runners | 02:30:42 |
100 | Spence Sivewright | M50 | Macclesfield Harriers | 02:30:48 |
101 | Ruth Mellor | L | 02:31:27 | |
102 | Anna Wiildman | L | Pennine | 02:31:29 |
103 | Connor Lomax | M40 | Goyt Valley Striders | 02:31:48 |
104 | Tim Nixon | M50 | Dark Peak Fell Runners | 02:31:58 |
105 | Darren Pallett | M40 | 02:32:11 | |
106 | David Walker | M50 | 02:33:16 | |
107 | Richaed Wise | M50 | Bollington Harriers | 02:34:35 |
108 | Roger Nicholas Phillips | M50 | 02:35:35 | |
109 | Richard Bissell | M50 | 02:35:44 | |
110 | Elaine Stone | L40 | Wirksworth | 02:37:34 |
111 | Darron James Hunt | M40 | 02:37:56 | |
112 | Martin Smith | M50 | Macclesfield Harriers | 02:41:30 |
113 | Justin Houghton | M50 | Stilton Striders | 02:42:18 |
114 | Paul Barrett | M40 | 02:42:35 | |
115 | Mark Checkley | M50 | Lostock RC | 02:42:48 |
115 | Tim Lovatt | M | 02:42:48 | |
117 | Peter Bailey | M50 | Buxton AC | 02:43:24 |
118 | Amelia Hunt | L | Goyt Valley Striders | 02:43:28 |
119 | Michael Stubbs | M40 | 02:43:30 | |
120 | Robert Shaw | M50 | 02:43:35 | |
121 | Rich Humperson | M40 | 02:45:00 | |
122 | Iain Bell | M50 | Deeside Orienteering Club | 02:45:30 |
123 | Simon Bray | M40 | Sinfin AC | 02:47:09 |
124 | Lucinda Stone | L40 | Congleton Harriers | 02:47:15 |
125 | David Morris | M50 | Cheshire Hash House Harriers | 02:49:30 |
126 | Richard Broadhead | M50 | Ashbourne | 02:50:05 |
127 | Andrew Gale | M | 02:50:35 | |
128 | Stephen Gale | M60 | 02:51:06 | |
129 | Michael Brooke | M60 | 02:51:22 | |
130 | Jim Staveley | M40 | Worksop Harriers | 02:52:10 |
131 | Emma Roe | L40 | Shelton Striders | 02:53:20 |
131 | Rebecca Emerton | L40 | Shelton Striders | 02:53:20 |
133 | Paul Stevenson | M60 | Long Eaton Running Club | 02:53:21 |
134 | Stephen Trysome | M40 | 02:54:47 | |
135 | Alwyn Mulryne | M50 | Disley Runners | 02:55:27 |
136 | Colin Bostock | M60 | Long Eaton Running Club | 02:55:51 |
137 | Paul Hunt | M50 | Goyt Valley Striders | 02:59:52 |
138 | Christine Purslow | L50 | Shelton Striders | 03:03:10 |
138 | Helen Andrews | L50 | Shelton Striders | 03:03:10 |
140 | Richard Penman | M50 | 03:03:41 | |
141 | Chris Johnson | M70 | East Cheshire Harriers | 03:04:01 |
142 | Elizabeth Lakin | L | Long Eaton Running Club | 03:04:21 |
143 | Helen Smith | L | Shelton Striders | 03:04:22 |
143 | Rachel Toplis | L | Long Eaton Running Club | 03:04:22 |
145 | Clare Eardley | L40 | Wirksworth Running Club | 03:04:24 |
146 | Phil Sturgeon | M50 | 03:05:59 | |
147 | Thelma Pickard | L50 | 03:07:54 | |
148 | Jane Adlard | L40 | Goyt Valley Striders | 03:17:14 |
149 | Sarah Louise Guise | L40 | Buxton AC | 03:17:45 |
150 | Sally Stanley | L50 | Worksop Harriers | 03:20:25 |
151 | Chris Edwards | M40 | Dark Peak Fell Runners | 03:22:38 |
152 | Kerry Dickinson | L40 | Worksop Harriers | 03:43:00 |
Please report any errors in these results to the Race Contact for this race - see the race listing for contact details.